Zagrożenia duchowe
Ostrzeżenie, które może uratować twoją duszę

Zagrożenia duchowe

Współczesne zagrożenia duchowe | Fot. Pixabay

Poświęcając swój czas i uwagę praktyce rozwoju duchowego, możemy poznać wiele dróg i technik służących realizacji duchowych celów. Jest tego naprawdę dużo. Istnieją tysiące przeróżnych szkół i tradycji; miliony nauczycieli i mistrzów duchowych; niezliczona ilość ksiąg i traktatów filozoficznych czy religijnych. Można się w tym wszystkim z łatwością zagubić.

Nie to jest jednak najgorsze. Problem w tym, że duża część nauk oferowanych przez tzw. mistrzów jest tak naprawdę funta kłaków warta, a nawet niebezpieczna dla integralności ludzkiego ducha. Osoby poszukujące odpowiedniej dla siebie ścieżki mogą ulec manipulacji.

Wszelkiej maści sekty i kościoły kuszą atrakcyjnymi obietnicami. Kaznodzieje i mnisi nawołują do wiary w bóstwa i inne wyższe byty, przekonują do stosowania określonych rytuałów i absolutnego posłuszeństwa. W nagrodę oferują rzeczy, które najczęściej można "otrzymać" dopiero po śmierci.

Nie chcę się w tym miejscu rozwodzić nad problematyką sekt i niebezpieczeństwami z nimi związanymi. Artykułów na ten temat znajdziesz w Internecie bardzo dużo. Nie ma sensu, żebym powtarzał te same argumenty. Poszukaj, poczytaj i wszystko będzie jasne.

Zagrożenia duchowe

W niniejszym artykule chciałbym ostrzec cię przed sześcioma największymi niebezpieczeństwami, na jakie można narazić się podczas praktyki duchowej. One są zgubą dla każdego człowieka. Jeśli chcesz być bezpieczny, zwróć na nie uwagę i bardzo skrupulatnie przeanalizuj.

Ich ofiarą możesz paść ty lub ktoś z twojego otoczenia. Każde z tych zagrożeń może doprowadzić do wielkiej krzywdy. Pilnuj zatem, by nigdy nie dopuścić ich do swego wnętrza.

Istnieje wiele teorii na temat duchowości i często są one ze sobą sprzeczne. Jedno jednak jest pewne: rozwój duchowy nie może powodować cierpienia jakiejkolwiek czującej istoty. Jeśli twoja praktyka duchowa krzywdzi choć jednego człowieka – to znaczy, że gdzieś popełniasz poważny błąd.

Dopóki nie wyeliminujesz go ze swojego postępowania, dopóty nie zrealizujesz swoich celów. Twój duch będzie błądził i cierpiał. Nie znajdzie ukojenia w żadnej praktyce religijnej. Choćby była najpiękniejsza.

Oto sześć najważniejszych zagrożeń, z którymi każdy adept rozwoju duchowego musi sobie poradzić:

1. Brak zaufania do samego siebie

Musisz nauczyć się ufać sobie całkowicie – w praktyce duchowej chodzi nie tyle o zaufanie swojemu nauczycielowi czy przewodnikowi, ile o zaufanie samemu sobie. To ty kroczysz swoją ścieżką, nikt inny. To ty wpadasz w pułapki zewnętrznego świata, nikt inny. To ty triumfujesz lub upadasz, w zależności od podejmowanych decyzji. Właśnie dlatego musisz sobie ufać: ponieważ to ty jesteś kluczem do własnego przebudzenia.

Najlepszym przewodnikiem (wiem to z doświadczenia) jest zdrowy rozsądek i twoja własna intuicja – a ich źródłem jest twoje wnętrze. Żaden mistrz czy nauczyciel duchowy tego nie zastąpi. Twoje postępowanie może być właściwe lub błędne, ale nikt nie może za ciebie o nim decydować.

Praktyka duchowa opiera się przede wszystkim na pracy nad sobą. Przy czym należy pamiętać, że tylko ty naprawdę możesz poznać swoją naturę. Ty możesz ją zgłębić bezbłędnie. Każdy inny człowiek będzie skazany w tej kwestii na porażkę.

2. Postępowanie pozbawione umiaru

Umiar to podstawa – uważaj, żeby w trakcie swojej praktyki duchowej nie przedobrzyć. Czasami każdego kusi, by uznać swoją ścieżkę za jedyną prawidłową, a wszystkie inne za błędne, a nawet złe. Jeśli zaczniesz walczyć z ludźmi tylko dlatego, że mają inne poglądy, stracisz z pola widzenia swoją własną drogę.

W takim przypadku grozi ci fanatyzm, szczególnie często pojawiający się wśród wyznawców religijnych. Chyba nie chcesz być maniakiem ogarniętym "duchowym" szaleństwem, prawda? Takie zachowanie nie ma nic wspólnego z rozwojem duchowym. Jest jego zaprzeczeniem. Duchowość to równowaga w każdym aspekcie życia.

Popadanie w jakiekolwiek skrajności czyni człowieka niezdolnym do prawidłowego (zrównoważonego) wzrostu. Jeśli zabraknie ci umiaru, z pewnością część twojego jestestwa rozwinie się (niekoniecznie pozytywnie) kosztem pozostałych części. W pewnych aspektach życia staniesz się mocarzem. W innych – nieudacznikiem. To nie jest właściwa duchowa ścieżka.

3. Poszukiwanie doświadczeń mistycznych

Wielu ludzi jest przekonanych, że rozwój duchowy polega na doświadczaniu tzw. stanów mistycznych, czyli odmiennych stanów świadomości. W rzeczywistości w duchowości nie chodzi o tego typu rzeczy. Nie twierdzę, że one nie występują. Owszem, lecz nie są (i nie powinny być) celem praktyki duchowej.

Co więcej, możemy spotkać się z poglądami sugerującymi, że "magiczne" poszerzanie świadomości jest tak ważne, iż można tego dokonywać poprzez zażywanie różnych substancji psychoaktywnych. Jednakże, rozwój duchowy w takim ujęciu to całkowite wypaczenie prawdziwej duchowości. Swoiste chodzenie na skróty, atrakcyjne tylko dla leniwych umysłów.

Jeśli chcesz korzystać z narkotyków czy różnych tajemnych technik prowadzących do doświadczeń mistycznych (np. hipnozy), wiedz, że nie praktykujesz wówczas prawdziwej duchowości. To tylko manipulowanie własnymi zmysłami, podsuwanie sobie obrazów i doznań tworzących iluzoryczne przekonanie o własnych osiągnięciach. Pamiętaj, cokolwiek robisz, twój umysł musi być wolny od sztucznych wpływów.

4. Pragnienie oświecenia (lub zbawienia)

Nie szukaj oświecenia! To bardzo ważne. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że przecież o to właśnie chodzi w rozwoju duchowym, prawda? Wszak wszyscy dążymy do "wyzwolenia się" od cierpień materialnego świata. Najbardziej zadziwiające jest to, że tak naprawdę oświecenie / zbawienie / nirwana / satori / moksza (sam wybierz sobie odpowiednie słowo) nie jest nam do niczego potrzebne.

Rozwój duchowy polega na świadomym przeżywaniu każdej chwili swojego życia, na wykonywaniu swoich zadań z rozwagą i zrozumieniem natury rzeczy. Nie chodzi więc o jakąś mistyczną nagrodę w wyższym świecie (życie wieczne w Raju czy wyzwolenie od karmy). Pamiętaj, że każdy krok na drodze duchowej sam w sobie jest nagrodą. Oświecenie jest niejako efektem ubocznym; takim małym bonusem dla wytrwałych graczy.

Nie jest jednak – i nigdy nie powinno być – celem twojego działania. Duchowość to życie w zgodzie z naturalnym porządkiem rzeczy, a nie poszukiwanie bliżej nieokreślonych nagród czy wyróżnienia spośród tłumu.

5. Zamykanie się na nowości i zmiany

Nie obawiaj się opuścić swojej strefy komfortu – wyjście poza materialistyczne zaspokajanie potrzeb jest niezbędne. Żaden odkrywca nie odnalazł nigdy skarbu, siedząc w domowych pieleszach. Trzeba się ruszyć i wystawić na ryzyko. Oczywiście, owe niebezpieczeństwo powinieneś odpowiednio skalkulować, ale z całą pewnością będziesz musiał stawić mu czoła. Prędzej czy później.

Nie zatrzymuj się i nie pozwól, by strach cię sparaliżował. Musisz działać i posuwać się naprzód. Cokolwiek robisz w swoim życiu, nie możesz spoczywać na laurach. Wiem, to wydaje się trudne. I rzeczywiście jest, ale tylko na początku. Kiedy już przyzwyczaisz się do stanu nieustającej podróży, zauważysz, że to jest najpiękniejszy element twojego życia.

W duchowości chodzi o odkrywanie rzeczy, których jeszcze nie znamy. To trochę jak badania naukowe. Rozglądasz się wokół i kiedy nie rozumiesz jakiegoś zjawiska, analizujesz je tak długo, aż pojmiesz jego prawdziwą naturę.

6. Duchowość bez pełnej świadomości i wolności

Dopóki nie dowiesz się, kim jesteś, nie będziesz w stanie praktykować prawdziwej duchowości. Musisz poznać siebie i otaczającą cię rzeczywistość. Wielu ludzi koncentruje się jedynie na jej pewnym wycinku; dostrzegają tylko niewielki fragment obrazu. Jeśli nie widzisz całości, jak możesz poznać prawdę o sensie istnienia?

Wiedza cząstkowa, niepełna prowadzi najczęściej do ograniczenia wolności. A to z kolei jest przyczyną uzależnienia się od błędnych idei i wyobrażeń. Jesteś wówczas zniewolony przez swoje ciało (np. lenistwo, uzależnienie od substancji chemicznych), umysł (np. myślenie życzeniowe), uczucia (np. uleganie emocjom) lub społeczeństwo (naśladowanie innych ludzi, tzw. owczy pęd, zabieganie o pozycję społeczną, bogactwo).

Nie pozwól, by cokolwiek ograniczało twoją wolność i umiejętność świadomego rozumowania. Wielu nauczycieli duchowych (szczególnie powiązanych z jakąś religią) namawia do ślepej wiary i całkowitego posłuszeństwa. W takim wypadku twój rozwój duchowy będzie stał pod wielkim znakiem zapytania. Zamiast rozwijać się, będziesz stał w miejscu. Staniesz się baranem w zagrodzie, którego jedynym celem życia jest służyć swojemu panu. Nie pozwól sobie wmówić, że ktoś może sprawować nad tobą władzę. Ty jesteś jedynym władcą swojego życia.

Broń się przed duchowymi zagrożeniami

Człowiek jest wielką tajemnicą, a jej odkrycie jest podstawową potrzebą każdego z nas. Jeśli chcesz ją odkryć – podobnie jak każdy inny odkrywca – stawisz czoła wielu niebezpieczeństwom. Wymienione wyżej są najpoważniejszymi zagrożeniami, z jakimi możesz się spotkać. Oczywiście nie jedynymi, ale zdecydowanie najbardziej destrukcyjnymi dla ludzkiego ducha.

Starannie wybieraj to, co jest dla ciebie najlepsze, i nie bój się podążać wybraną przez siebie ścieżką. Nigdy nie czuj się winny z powodu podejmowanych przez siebie decyzji (jeśli podejmujesz je w zgodzie z własnym sumieniem), a z pewnością twoja droga będzie oświetlona wspaniałym światłem mądrości.


Kategorie: Duchowość

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zagrożenia duchowe, możesz uratować swoją duszę, zagrożenia duchowe lista, zagrożenia duchowe co to jest, lista zagrożeń duchowych, współczesne zagrożenia duchowe, niebezpieczeństwa duchowe.