Zdrowy rozsądek

Co to zanczy kierować się zdrowym rozsądkiem? | Fot. Pixabay

Zdrowy rozsądek, czyli coś bardzo ważnego w duchowości

Zdrowy rozsądek jest jednym z fundamentów rozwoju duchowego. Choć w świetle wielu nauk religijnych brzmi to zaskakująco, w rzeczywistości nie może być inaczej. Wszak każdy z nas poszukuje odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Jak ich szukać, jeśli odrzuci się zdrowy rozsądek?

Moim zdaniem nie da się poznać tajemnic wszechświata i ludzkiego życia bez zdrowego rozsądku.

Pamiętaj, że duchowość obejmuje wszystko w twoim życiu. Jeśli więc nie będziesz opierać jej na właściwych fundamentach, możesz zaszkodzić sobie i innym. Czy tego chcesz, czy nie – zdrowy rozsądek ostatecznie okaże się jedyną drogą, którą warto podążać.

Każda inna ścieżka prędzej czy później zaprowadzi cię do cierpienia i duchowego zniewolenia.

Zdrowy rozsądek w duchowości

Wydaje się, że każda religia czy tradycja duchowa w odmienny sposób rozumie pojęcie zdrowego rozsądku. Warto jednak sprecyzować tę kwestię, ponieważ jej wpływ na postępowanie człowieka jest ogromny.

Wiem. To może wydawać się dziwne. W rzeczywistości jednak to właśnie od zdrowego rozsądku zależy, czy praktykujesz prawdziwą duchowość, czy też bierzesz udział w zabobonnych rytuałach, które twojej duszy przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Zastanów się przez chwilę z największą możliwą szczerością w sercu. Co dzieje się na świecie, kiedy ludzie działają bez zdrowego rozsądku?

Odnieś to pytanie do rozwoju duchowego, a z pewnością nasuną ci się jakieś sugestywne obrazy. Prześladowania na tle religijnym, rytualne mordy, palenie na stosie osób wyznających odmienne światopoglądy, krytykowanie i poniżanie, indoktrynacja dzieci oraz zmuszanie ich do udziału w swoim własnym życiu religijnym. Przykłady można by mnożyć.

Jak widać, brak zdrowego rozsądku w praktyce duchowej powoduje wiele cierpienia. Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć jego fundamentalne znaczenie – znacznie większe (wbrew opinii religijnych kapłanów) od wiary, poświęcenia czy posłuszeństwa.

Choć wiele osób czuje wręcz magiczne przywiązanie do idei wiary, nie powinna ona stanowić fundamentu osobistej duchowości. Nie twierdzę, że nie jest potrzebna. Wprost przeciwnie, na pewnym etapie jest wręcz niezbędna.

Warto przeczytać: Etapy rozwoju duchowego.

Wielu ludzi nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez wiary. Na pewno nie będę więc nikogo przekonywał do porzucenia swoich przekonań.

Nie mogę jednak przemilczeć czegoś, co uważam za jeden z najważniejszych elementów dobrej i prawdziwej duchowości.

Kiedy rozum śpi, budzą się demony

Francisco Goya

Kiedy rozum śpi, budzą się demony to tytuł jednej z najbardziej znanych rycin z cyklu Kaprysy autorstwa hiszpańskiego malarza Francisca Goi (patrz obok). Myślę, że sentencja ta powinna znaleźć się w elementarzu każdej kultury duchowej.

Obserwując postępowanie ludzi otumanionych nieracjonalnymi ideami duchowymi, można zobaczyć, jakie konsekwencje niesie ze sobą brak rozsądku. Bez niego znika możliwość kontrolowania własnego postępowania. Wtedy do głosu dochodzi głupota – szczególnie niebezpieczna w praktyce duchowej.

Brak zdrowego rozsądku jest niezwykle wyraźnie odczuwalny podczas przechodzenia przez gwałtowne przemiany – kiedy życie człowieka ulega transformacji. Rozpada się wówczas stary system myślenia i odczuwania, a tworzy nowy.

Ilekroć ktoś przedstawia nam wspaniałą wizję nowego stylu życia bądź duchowego oświecenia, łatwo możemy popaść w skrajność bezmyślnego podążania za czyimś przekazem. Stąd już tylko krok do fanatyzmu.

A o to przecież w duchowości nie chodzi. Rozwój osobisty każdego z nas powinien przebiegać swobodnie i naturalnie. Nie może być więziony w sztywnych ramach dogmatyzmu. Szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania nie powinno sprowadzać się do ślepego naśladownictwa popularnych nauczycieli duchowych.

Duchowość wyrasta z pragnienia praktycznego rozwiązywania ludzkich problemów natury intelektualnej oraz emocjonalnej. Jeśli jednak pójdziemy "na łatwiznę" i ugrzęźniemy w bagnie fanatyzmu (np. religijnego), nie będziemy czynić żadnych duchowych postępów.

Człowiek świadomie pracujący nad swoim wnętrzem, zawsze będzie negatywnie oceniał bezmyślność i brak refleksji. Nie pozwoli sobie na nierozważne postępowanie. Zamiast tego będzie rozsądnie analizował wszystkie otrzymywane informacje, dzięki czemu uniknie wielu zagrożeń.

Rozsądna ścieżka w duchowości

Wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Mieszkamy na wspólnej planecie i powinniśmy kierować się rozsądkiem, żeby umożliwić każdemu człowiekowi wędrówkę według własnej mapy. Życie duchowe oznacza działanie w taki sposób, by nie szkodzić innym i traktować ich z należnym szacunkiem.

Jeśli więc interesuje cię prawdziwy rozwój duchowy, postaw na pierwszym miejscu zdrowy rozsądek. Nie daj się zmanipulować populistycznymi hasłami, które zamienią cię w bezmyślnego robota – żołnierza w religijnej armii.

Niech zdrowy rozsądek prowadzi cię przez ścieżkę doświadczenia i logicznego myślenia – mądrości, która pochodzi prosto z głębi ludzkiej natury; która jest wynikiem połączenia podświadomości z uniwersalną i powszechnie dostępną wiedzą – zakorzenioną we wspólnym dziedzictwie ludzkości.

Składają się nań zasady pomagające postępować zgodnie z naszym wrodzonym poczuciem tego, co jest dobre i słuszne, sprawiedliwe i prawdziwe. Można wręcz powiedzieć, że zdrowy rozsądek jest częścią wielkiej rzeki prawdy, która przepływa przez serca nas wszystkich.

Zdrowy rozsądek – lepsze życie

Cokolwiek chcesz osiągnąć – nie tylko w życiu duchowym – zdrowy rozsądek może ci pomóc. Daje ci bowiem możliwość dokonywania praktycznego osądu i pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje (mądrzejsze wybory).

Rozwijanie zdrowego rozsądku tylko wydaje się trudne, a w rzeczywistości można z łatwością ćwiczyć jego używanie – wystarczy być bardziej świadomą osobą, która nie boi się rozważać różnorodnych idei oraz sytuacji życiowych.

Oto kilka wskazówek, które mogą cię wesprzeć w rozwijaniu rozsądnego myślenia:

  1. Kiedy stajesz w obliczu dylematu, przeanalizuj pozytywne i negatywne skutki, które mogą wyniknąć z podjętej przez ciebie decyzji.
  2. Zaufaj swoim początkowym odczuciom, aby nie przesadzić z analizą. We wszystkim warto zachować umiar. Czasami zbyt długie rozmyślanie nad konkretną kwestią może utrudnić podjęcie decyzji.
  3. Mając na uwadze poprzedni punkt, pamiętaj jednocześnie, by nie działać impulsywnie.
  4. Spójrz na swoją sytuację z innej perspektywy, aby wykryć potencjalne zagrożenia, które inaczej nie przyszłyby ci nigdy do głowy. Możesz też poprosić o radę kogoś zaufanego.
  5. Stosuj Złotą Regułę. To zawsze jest dobry pomysł.
  6. Ufaj tylko ludziom, których wypowiedzi jesteś w stanie zweryfikować – za pomocą innych źródeł oraz na podstawie osobistego doświadczenia (nigdy nie ograniczaj się tylko do jednej  z tych metod).
  7. Nie bój się popełniać błędów – nikt nie jest od nich całkowicie wolny. Jeśli jednak świadomie eksperymentujesz, z porażek możesz wyciągnąć bardzo cenne wnioski.
  8. Zawsze szukaj najlepszych, najbardziej pozytywnych wyników.
  9. Uważnie obserwuj swoje otoczenie oraz ludzi, z którymi wchodzisz w interakcję. W ten sposób zdobędziesz sporo przydatnych informacji.
  10. Szukaj praktycznych rozwiązań zamiast takich, które po prostu są łatwe lub wygodne i nie wymagają od ciebie wysiłku.
  11. Zaakceptuj dwie rzeczy: że nie wiesz wszystkiego oraz że są rzeczy, których nie jesteś w stanie zmienić.
  12. Trenuj pamięć oraz umiejętność kojarzenia faktów – twój smartfon nie zastąpi mózgu.
  13. Czytaj – niekoniecznie muszą to być książki. Jeśli wolisz spędzić czas nad tekstami zamieszczonymi na wartościowym blogu lub w czasopiśmie, to w zupełności wystarczy.
  14. Staraj się pielęgnować motywację do działania – bez niej może dopaść cię lenistwo. Pamiętaj też, że niczego nie osiągniesz, jeśli nie będziesz działać. Pobożne życzenia jeszcze nikomu nie zapewniły sukcesu w życiu.
  15. Przestań robić rzeczy, których nienawidzisz – życie jest zbyt krótkie, by je marnować na bzdury.

Zdrowy rozsądek – cytaty

Na zakończenie umieszczam kilka ciekawych cytatów dotyczących zdrowego rozsądku. Ot tak, by pokazać ci, że nie tylko ja jestem zwolennikiem czegoś tak z pozoru nudnego.

  1. Trzy najważniejsze elementy niezbędne do osiągnięcia czegoś wartościowego to: ciężka praca, wytrwałość i zdrowy rozsądek. – Thomas Edison
  2. Jeden gram mądrości wymaga dziesięciu gramów zdrowego rozsądku, aby ją zastosować w praktyce. – przysłowie perskie
  3. Jakże często zamiast zrozumieć, próbujemy wybrnąć z tematu. – Marek Łukaszewicz
  4. Zdrowy rozsądek jest rzeczą ze wszystkich na świecie najlepiej podzieloną, każdy bowiem sądzi, iż jest w niego tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają. – Kartezjusz
  5. Rozsądnie jest wiedzieć tyle, ile się da, ale jeszcze rozsądniej jest utrzymywać innych w niewiedzy co do własnej wiedzy. – Melvin Burgess, Ćpun
  6. Nie bój się strachu. Strach jest oznaką zdrowego rozsądku. Tylko kompletni idioci się niczego nie boją. – Carlos Ruiz Zafón, Gra anioła
  7. Zdrowy rozsądek nie jest powszechny. – Will Rogers
  8. Kiedy analizujesz jakąkolwiek sprawę lub rozważasz jakąkolwiek filozofię, zadaj sobie pytanie tylko o to, jakie są fakty i jaka jest prawda, którą owe fakty potwierdzają. Nigdy nie daj się zwieść ani temu, w co chcesz wierzyć, ani temu, co twoim zdaniem miałoby korzystne skutki społeczne, gdybyśmy w to uwierzyli – patrz wyłączeni na to, jakie są fakty. – Bertrand Russell
  9. Zdrowy rozsądek pojawia się pomimo edukacji. Nie jest jej wynikiem. – Wiktor Hugo
  10. Nie szukaj błędów, znajdź lekarstwo; każdy może narzekać. – Henry Ford
  11. Kołyska buja się nad otchłanią, a zdrowy rozsądek podpowiada nam, że nasze istnienie jest tylko krótką eksplozją światła między dwiema wiecznymi ciemnościami. – Vladimir Nabokov

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zdrowy rozsądek filozofia, zdrowy rozsądek duchowość, zdrowy rozsądek, opanowanie rozsądek, kierować się zdrowym rozsądkiem, zdrowy rozsądek blog, zdrowy rozsądek co to znaczy, zdrowy rozsądek duchowość, zdrowy rozsądek przykłady, czym jest zdrowy rozsądek.