Koniec świata

Czy duchowość może zatrzymać koniec świata? | Fot. Arek Socha

Kiedy będzie koniec świata? Duchowość może nas wszystkich uratować

Koniec świata jest bliski – tak twierdzi spora grupa ludzi. Wiele wskazuje na to, że nasza cywilizacja stoi na krawędzi wielkiej zawieruchy. Czy czeka nas rychła zagłada? A może istnieje sposób na ratunek? Myślę, że tak – jest nim duchowość.

Przyglądając się obecnemu stanowi rozwoju cywilizacji oraz postępującej globalizacji, powinniśmy ustalić wynikające z nich zagrożenia i wyzwania, przed którymi będziemy musieli stanąć.

Jesteśmy świadkami powiększającej się przepaści między bogatymi a biednymi krajami oraz rosnących problemów społecznych (takich jak bezrobocie, kryzys systemu emerytalnego i bankowego etc).

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zatrujemy środowisko tak bardzo, że nie będzie można dalej żyć. Media cały czas donoszą o kolejnych katastrofach naturalnych, globalnym ociepleniu i ludzkiej głupocie.

Zbyt szybki rozwój technologiczny – w porównaniu z naszym własnym wzrostem duchowym oraz intelektualnym – spowodował, że wykorzystujemy swoje możliwości w niewłaściwy sposób.

Zamiast dbać o harmonię istnienia, zaczęliśmy prowadzić zbyt konsumpcyjny tryb życia, doprowadzając tym samym do niepohamowanej eksploatacji zasobów naturalnych.

Wszystkie te działania są szkodliwe zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzkiego zdrowia.

Jak więc widać, globalne przemiany nie służą zbyt dobrze nikomu. Wydaje się, że nasza cywilizacja stale się rozwija, a w rzeczywistości żyjemy w coraz większej iluzji dobrobytu.

Prędzej czy później system załamie się i wtedy... no cóż, nastąpi koniec świata, jaki znamy.

Koniec świata

Wielu jasnowidzów, myślicieli i naukowców przepowiadało już koniec świata. Większość z nich – jak na razie – się myliła. Co nie zmienia faktu, że nasz świat w przyszłości z pewnością zostanie zniszczony.

Za około 5 miliardów lat Słońce umrze. Teorii, w jaki sposób to nastąpi, jest kilka. Żadna jednak nie pozostawia wątpliwości, że w efekcie ewolucji naszej rodzimej gwiazdy Ziemia albo zostanie zniszczona, albo życie po prostu przestanie na niej istnieć.

To będzie koniec świata ludzi. Nie unikniemy tego.

Co gorsze, życie na naszej planecie może się skończyć znacznie szybciej. Sami się zresztą do tego przyczyniamy.

I tu pojawia się rozwiązanie nurtującego nas problemu. Chociaż życie na Ziemi zniknie (prędzej czy później), to nie musi automatycznie oznaczać końca ludzkiej rasy.

Istnieje wiele sposobów na to, byśmy przetrwali. Wszystkie jednak są uzależnione od jednego czynnika – naszego postępowania.

Duchowość ratuje świat

Właśnie w tym miejscu na scenę wchodzi coś, co powszechnie nazywamy duchowością.

Prawda jest bowiem taka, że tylko prawdziwa, szczera i otwarta duchowość pozwoli nam na rozwój osobisty, który jest konieczny do wprowadzenia niezbędnych zmian.

Dzięki praktykowaniu duchowości możemy uratować samych siebie oraz przedłużyć sprawne funkcjonowanie naszego świata.

Oczywiście nie mam na myśli żadnych religii, które często są wręcz zaprzeczeniem duchowej drogi. Przyjmowanie sakramentów, oddawanie czci Bogu i modlitwy w niczym nam nie pomogą, jeśli nie zmienimy swojego postępowania.

Dowiedz się więcej o tym, jak postrzegam duchowość: Uniwersalna duchowość, czyli ekscytująca podróż w głąb siebie.

To my musimy się zmienić, a nie system czy polityka. Oczywiście sposób, w jaki organizujemy naszą cywilizację, jest bezpośrednim winowajcą obecnej sytuacji, ale pamiętaj, że to ludzie tworzą cały ten system.

Nie chodzi przy tym o szukanie utopijnych rozwiązań. Nie ma się co łudzić: nigdy nie stworzymy raju na Ziemi. Zawsze będą się pojawiać problemy do rozwiązania. Wojny i niesprawiedliwość nie znikną, ponieważ zawsze będą istniały konflikty interesów między różnymi grupami. Nie usuniemy też całkowicie biedy, korupcji czy pazerności.

To są elementy świata – tak samo jak miłość, braterstwo i współpraca.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim nauczyć się rozumieć i szanować inne istoty żywe. Nie tylko ludzi, również zwierzęta, a nawet rośliny (tak, one też czują i cierpią).

Każda żywa istota ma prawo do życia i do decydowania o swoim losie. Nikt nie może temu zaprzeczyć.

Dzięki duchowości możemy zacząć pojmować zasady rządzące całym wszechświatem, a więc i nami samymi. Staniemy się lepsi i to nie tylko pod względem moralnym. Przede wszystkim będziemy mądrzejsi, a więc i zyskamy możliwość prowadzenia bardziej świadomego życia.

Doświadczenie duchowe stanowi doskonałą podstawę dla wszystkich działań, jakie podejmujemy.

Nie będziemy musieli martwić się dewastacją środowiska i szkodliwymi nawykami społecznymi, jeśli nauczymy się "myśleć duchowo". Oczywiście nie zlikwidujemy wszystkich problemów natychmiast. Potrzeba czasu na wprowadzenie zmian.

Z czasem jednak świat może stać się naprawdę dobrym miejscem do życia. Dla każdego.

Warto przeczytać: Jak zmienić świat na lepsze? Proste pomysły dla każdego.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich uczy zdrowa praktyka duchowa, jest życie w harmonii – z samym sobą, innymi istotami żywymi i całym światem.

Myślę, że to jest właśnie ta droga, którą powinniśmy obrać, jeśli chcemy przetrwać. Koniec świata może stać się odległym zagrożeniem, jeśli nauczymy się żyć we właściwy sposób.

Jak duchowość pomoże uratować świat?

Mądrzy ludzie wielokrotnie proponowali rozwiązania problemów ludzkości.

Dla przykładu, Dalajlama często powtarza, że wystarczy po prostu nadać priorytet pokojowi, wdzięczności, miłości i mądrości; że nasze problemy są spowodowane przez zamknięte serca i umysły i zostaną rozwiązane, gdy je otworzymy.

Czy to może być takie proste?

Na to wygląda. Jeśli będziemy zmianą, której pragniemy – możemy dać początek ogólnoświatowemu renesansowi.

Nie musisz jednak polegać jedynie na moich słowach, by w to uwierzyć. Niech przemówią inni, mądrzejsi ode mnie ludzie:

 1. Jeśli ludzkość ma przetrwać, będzie potrzebować nowego sposobu myślenia. – Albert Einstein
 2. Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym. – George Bernard Shaw
 3. Kto by zaprzeczył, że popijając herbatę w swojej herbaciarni, połykam z nią cały wszechświat i że właśnie ten moment podniesienia filiżanki do ust jest samą wiecznością przekraczającą czas i przestrzeń? – Daisetz Teitaro Suzuki
 4. Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło. – Ryszard Kapuściński
 5. Aby naprawdę zmienić świat, musimy pomóc ludziom zmienić sposób, w jaki postrzegają rzeczy. Globalna zmiana na lepsze jest procesem myślowym, a nie takim, który wymaga ogromnych sum pieniędzy lub wielkiego autorytetu. Zmiana musi mieć charakter psychologiczny. Więc jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą zmianę, wytrwale nauczaj ludzi o tym, jak wszyscy jesteśmy bardziej podobni niż różni. Nie tylko staraj się być zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie, ale także pomóż wszystkim wokół ciebie zobaczyć świat poprzez podobieństwa. Aby chcieli się zmienić razem z tobą. W ten sposób ludzkość będzie ewoluować i stanie się lepsza. W ten sposób możesz zmienić świat. Język serca jest wspólnym językiem ludzkości. – Suzy Kassem, Rise Up and Salute the Sun
 6. Bądź iskierką światła dla świata, który jest twoim otoczeniem. – Helmut Thielicke
 7. Jeśli jest miłość, jest nadzieja na prawdziwe rodziny, prawdziwe braterstwo, prawdziwy spokój ducha, prawdziwy pokój. Jeśli miłość w twoim umyśle zostanie utracona, jeśli nadal będziesz postrzegać inne istoty jako wrogów, to bez względu na to, ile masz wiedzy lub jak dobrze jesteś wykształcony, bez względu na to, jak duże bogactwo zdobędziesz, stworzysz tylko cierpienie i zamęt. – Dalajlama
 8. Człowiek jest częścią większej całości zwanej przez nas wszechświatem; częścią ograniczoną w czasie i przestrzeni. Doświadcza siebie, swoich myśli i uczuć jako czegoś oddzielonego od reszty, jako pewnego rodzaju optyczne złudzenie własnej świadomości. To złudzenie jest dla nas rodzajem więzienia, ograniczającym nas do naszych osobistych pragnień i uczuć, którymi darzymy kilka najbliższych nam osób. Naszym zadaniem musi być uwolnienie się z tego więzienia poprzez poszerzenie kręgu naszego współczucia, którym obejmiemy wszystkie żyjące istoty i całą przyrodę. – Albert Einstein
 9. Aby stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat. – Phil Bosmans
 10. Rozwój przychodzi wraz z rosnącą świadomością i szacunkiem dla Wielkiej Tajemnicy znajdującej się we wszystkich ludziach i rzeczach; ze świadomością, że siła tej tajemnicy działa we wszystkich wydarzeniach. Rozwój przychodzi dzięki tolerancji dla nieskończonej różnorodności sposobów, w jakie Wielki Duch, Nieskończony może wyrażać się w tym Wszechświecie. – Ed McGaa, Oglala Lakota
 11. Nie spryt uratuje ten świat, a ciepło i mądrość. – Abhijit Naskar
 12. Ratowanie świata to nie jest zadanie dla jednego człowieka. Nigdy nie było. – Christie Golden
 13. Wszyscy podejmujemy decyzje i musimy żyć zgodnie z ich konsekwencjami. – James Patterson, Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne
 14. Cała harmonia tego świata składa się z elementów sprzecznych. – Seneka Młodszy
 15. Człowiek jest wielki w rzeczach krańcowych: w sztuce, w miłości, w głupocie, w nienawiści, w egoizmie, nawet w ofiarności – ale światu najbardziej brak przeciętnej dobroci. – Erich Maria Remarque

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: koniec świata, koniec świata 2021, jak wygląda koniec świata, kiedy będzie koniec świata, duchowość świat, duchowość ratuje świat, ratunek w duchowości, duchowość koniec świata, armagedon duchowość.