Nauczyciele duchowi – źródło życiowej mądrości

Nauczyciele duchowi

Nauczyciele duchowi dla ciebie | Fot. Mattia Faloretti

Nauczyciel duchowy to twój osobisty przewodnik na duchowej ścieżce. Nauczyciel lub mentor to - w zwyczajowym znaczeniu - osoba, która pomaga innym w procesie zdobywania wiedzy, umiejętności czy zrozumienia; można powiedzieć, że jest przewodnikiem na szlaku nauki i rozwoju.

Jeśli chodzi o nauczyciela duchowego, to jego rola jest nieco inna niż zwykłego nauczyciela. Nie tyle chodzi tutaj bowiem o przekazywanie wiedzy, lecz o nauczanie, w jaki sposób pielęgnować własne wnętrze i kroczyć ścieżką ku przebudzeniu swojej prawdziwej natury. To zadanie o wiele bardziej subtelne, niż tylko przekazywanie informacji czy szlifowanie umiejętności.

Oczywiście nauczyciel duchowy również dzieli się konkretną wiedzą, jednak w tym przypadku wiedza nie jest celem sama w sobie. Każdy człowiek może zdobyć szeroką wiedzę na temat duchowości i obowiązujących w niej zasad, ale mimo to wciąż nie zdawać sobie sprawy z ich prawdziwego znaczenia i roli, jaką odgrywają dla jego własnej natury.

Nauczyciel duchowy może więc nie uczyć niczego konkretnego lub uczyć bardzo wiele, w zależności od tego, co jest danemu uczniowi potrzebne w danej chwili. Drogi do oświecenia nie można zdefiniować i opisać regułkami czy podręcznikową wiedzą. Stąd rola duchowego przewodnika jest tak istotna dla wielu ludzi.

Rola nauczyciela duchowego jest więc wyjątkowa, skoro nie polega tylko na przekazywaniu wiedzy, lecz na doprowadzeniu w jakiś sposób ucznia do uznania i pojęcia swojej własnej natury (która nie jest czymś, co można nabyć w procesie nauczania, ona już jest w człowieku).

Najpopularniejsi nauczyciele duchowi

Anthony de Mello

Anthony de Mello

Sławę zdobył dzięki wykładom oraz książkom o duchowości, w których łączył europejską mistykę z filozofią Wschodu, nierzadko wkraczając również w obszar psychologii. Czytaj całość »

Osho

Osho

Osho był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu zorganizowanej religii. Cenił natomiast i zalecał osobistą religijność, a nie bycie nominalnym wyznawcą religii... Czytaj całość »


Eckhart Tolle

Eckhart Tolle

Eckhart Tolle nie jest związany z żadną religią, konkretną filozofią czy tradycją duchową. Uznany za najpopularniejszego w USA autora książek o duchowości. Czytaj całość »

Deepak Chopra

Deepak Chopra

Deepak Chopra to amerykański lekarz, mówca i pisarz, który specjalizuje się w dziedzinie duchowości oraz medycynie naturalnej, łączącej umysł i ciało. Czytaj całość »


Mooji

Mooji

Anthony Paul Moo-Young (znany jako Mooji) jest duchowym nauczycielem pochodzącym z Jamajki. Moo-Young był uczniem Papaji oraz mistrza Ramany Maharshi. Czytaj całość »

Thich Nhat Hanh

Thich Nhat Hanh

Thich Nhat Hanh to wietnamski mistrz zen, mnich buddyjski, nauczyciel, autor książek, poeta oraz działacz na rzecz pokoju. Mieszka w Plum Village. Czytaj całość »


Ralph Waldo Emerson

Tego nauczył mnie Ralph Waldo Emerson – cytaty, które odmieniają ludzkie życie

Mam wrażenie, że Emerson nie jest wystarczająco dobrze znany w Polsce. Szkoda, bo przekazał wiele niezwykle cennych myśli. Warto się nad nimi pochylić, ponieważ mogą stać się... Czytaj całość »

Mujū Dōkyō

Mujū Dōkyō

Mujū Dōkyō był japońskim mnichem buddyjskim. Powszechnie przyjęło się uważać go za mnicha Rinzai – ze względu na stworzoną przezeń kompilację Shasekishū. Czytaj całość »


Laozi (Lao Tsy)

Laozi (Lao Tsy)

Laozi – starożytny chiński filozof, twórca taoizmu. Autor Daodejing, jednej z najważniejszych ksiąg taoizmu, zarówno filozoficznego, jak i religijnego. Czytaj całość »

Sokrates

Sokrates

Sokrates – starożytny grecki filozof. Obok Platona i Arystotelesa, Sokrates uważany jest za największego filozofa starożytności. Czytaj całość »


Dołącz do mnie

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na moich profilach społecznościowych:


Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: nauczyciele duchowi, duchowy przewodnik, mój przewodnik duchowy, kim jest przewodnik duchowy, opiekun duchowy, jak poznać swojego przewodnika duchowego, kierownik duchowy, kierownik duchowy jak znaleźć.