Na czym polega sens życia?

Sens życia

Jaki jest sens życia? | Fot. Edu Lauton

Na czym polega sens życia? Co nim jest? Wielokrotnie słyszałem już te pytania. Sam zresztą zadawałem je wielokrotnie w przeszłości. Nic dziwnego. Przecież to jedna z najważniejszych tajemnic, jaką człowiek stara się odkryć.

Poszukiwaniem sensu życia zajmują się filozofowie, prorocy i mistycy. Ludzie zwykli i niezwykli. Mądrzy i... nie tak mądrzy. Każdy, kto żyje, pragnie wiedzieć, po co to wszystko się w ogóle dzieje.

Pytanie o sens życia było na przestrzeni wieków zadawane na różne sposoby. Nie potrafiłbym ich wszystkich wyliczyć w tym artykule. Zresztą, nie miałoby to większego... no cóż, sensu. Forma pytania nie ma w tym wypadku wielkiego znaczenia. To odpowiedź spędza sen z powiek wielu ludziom.

Na czym polega sens życia?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie ludzkość i na które (niestety) nie ma prostej odpowiedzi. Nie znaczy to jednak, że nie możemy się nad nią zastanawiać. Wręcz przeciwnie, to bardzo pożyteczne (z duchowego punktu widzenia) działanie.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że sens życia może być różnie ujmowany – w zależności od tradycji, w jakiej dany człowiek się wychował bądź uczył. Poświęciłem tej kwestii osobny artykuł pt. Sens życia według różnych tradycji. Tam znajdziesz przykłady odmiennego pojmowania sensu życia.

Nie da się ukryć, że każdy ma swój punkt widzenia, czasami sprzeczny z innymi. Mógłbym pisać i pisać, a nie wyczerpałbym tematu. Jak z tego gąszczu teorii wydobyć tę jedyną prawdę – uniwersalną i dobrą dla każdego człowieka?

Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy się przez chwilę zastanowić. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś uzbroić się w trzy narzędzia, bez których nigdy nie ustalisz, jaki jest sens życia. Są to:

  1. Rozsądek – kierując się wyłącznie emocjami, człowiek zazwyczaj błąka się niczym we mgle. Cokolwiek robisz, kieruj się rozsądkiem. Nie chodzi o to, żeby rozpatrywać wszystko rozumowo, ale o dostrzeganie i odrzucanie rzeczy bezsensownych.
  2. Akceptacja – zaakceptuj jedną zasadę: każdy człowiek ma takie same prawa jak ty. To znaczy, że może mieć własne, sprzeczne z twoimi, poglądy. W poszukiwaniach sensu życia akceptacja odmiennych (nawet ewidentnie błędnych) doktryn pozwoli ci skoncentrować się na tym, co ważne.
  3. Szacunek – możesz zaciekle bronić swoich poglądów i starać się udowodnić fałszywość przekonań drugiego człowieka. Nigdy nie wolno ci jednak atakować rozmówcy osobiście. Nie traktuj go jak wroga.

Jak odnaleźć sens życia?

Kreuj swoje życie według pragnień i marzeń – spełniaj je, a z pewnością zaznasz szczęścia. Człowiek szczęśliwy zazwyczaj nie zastanawia się nad sensem tego wszystkiego. Dopiero kiedy życie przygniata go swym ciężarem, zaczyna rozmyślać nad sensem swojej egzystencji.

Tymczasem prawda jest taka, że życie ma sens samo w sobie. Istnienie, doświadczanie, radowanie się, ale też cierpienie i smutek. Wszystko, czego doznajesz, jest istotą egzystencji. Jesteś tutaj właśnie po to: by tu być. Znajdujesz się we właściwym miejscu i czasie.

Może nie wydają się one idealne i marzysz o wspaniałym Raju, gdzie nie będziesz musiał się o nic martwić. Nie daj się jednak zwieść tej iluzji. Ona nie da ci prawdziwego szczęścia. Zamieni twoją egzystencję w płytkie doświadczanie wieczności.

Spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy. Kiedy układasz puzzle, nawet najbardziej niepozorne kawałki pasują do całości. Z życiem jest tak samo. Jeśli wydaje ci się, że twoje dokonania są kiepskie i mało istotne, powinieneś zrozumieć, że to mylne wyobrażenie. One są częścią całości. Jeśli je dopasujesz do reszty, zauważysz harmonię i idealną symetrię w całym obrazie wszechświata.

Spróbuj zrozumieć i zaakceptować siebie, wszechświat i swoje w nim miejsce.

Wtedy uświadomisz sobie, co jest prawdziwym sensem istnienia.

Co jest sensem naszego życia?

Oto rozwiązanie zagadki, jaką jest sens życia. Żeby było jasne: nie piszę tutaj tylko o sensie istnienia człowieka, ale wszelkich innych stworzeń, łącznie z roślinami oraz materią nieożywioną.

Nie możemy rozpatrywać siebie jako bytów odrębnych od reszty wszechświata. Czyniąc tak, popełnilibyśmy kardynalny błąd, który przekreśliłby wiarygodność naszych rozważań.

Pamiętaj: wszystko jest jednością. Ty również jesteś jej częścią. Nic nie jest tak naprawdę oddzielone, za to wszystko jest wieczne, nieskończone i dokładnie takie, jak być powinno. Przeciwieństwa, których na co dzień doświadczamy – dobro i zło, narodziny i śmierć, dzień i noc, początek i koniec etc. – stanowią element rzeczywistości, lecz są tylko pojęciami umożliwiającymi nam funkcjonowanie. Nie są jednak istotą życia.

A co nią jest? Odpowiedź nie jest długa ani skomplikowana:

Sensem życia jest życie – radowanie się nim i doświadczanie we wszelkich przejawach.

Być może stwierdzisz, że nie odkryłem w tej chwili żadnej tajemnicy. Dla wielu ludzi jest to jednak rzecz niepojęta i niezrozumiała. Żyć dla samego życia? To wydaje się zbyt proste. Przecież musi być coś więcej! Jest. Tak dużo, że nie sposób opisać tego w internetowym artykule, książce, a nawet we wszystkich komputerach wszechświata.

Jednak całość, w ostateczności, sprowadza się do doświadczania rzeczywistości i czerpania z tego satysfakcji. Bóg (wszechświat) również chce doświadczać. Robi to przez nas wszystkich – naszymi rękami wznosi budowle, naszymi oczami ogląda obrazy, naszymi uszami słucha muzyki, naszymi umysłami rozmyśla...

Życie jest podróżą pozbawioną ostatecznego celu; nie ma początku ani końca. Liczy się bowiem sama podróż – nie jej kres. To, w jaki sposób postępujesz, nie spotka się z boską karą czy nagrodą. Twoim zadaniem jest po prostu żyć – według swojego uznania oraz z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad.

Tutaj nie potrzeba słów; nie ma konieczności szukania drobiazgowego wyjaśnienia czy definicji. Słowa nie są czynami. Zapomnij więc o filozofiach, religiach i nauce – po prostu bądź sobą i czerp ze swojego życia to, co najlepsze.


Kategorie: Duchowość

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: jaki jest sens życia, na czym polega sens życia, co jest sensem naszego życia, jak odnaleźć sens życia, jaki jest sens życia zapytaj, sens życia człowieka, sens ludzkiego życia rozprawka, jaki sens ma życie, co jest sensem życia, sens życia.