Zacznij tutaj

Pierwszy raz na mojej stronie? Zacznij tutaj!

Cześć, mam na imię Wojtek i witam Cię serdecznie na stronie poświęconej duchowości.

Jeśli lubisz odkrywać tajemnice ludzkiej egzystencji, chcesz kreatywnie spędzać czas i nie masz nic przeciwko pracy nad sobą – jesteś w dobrym miejscu. Może nie idealnym, ale z pewnością całkiem przyjemnym i poprawiającym samopoczucie.

Jeśli masz milion pytań, setki kłębiących się w głowie myśli i przynajmniej jeden dzień w roku, kiedy nie widzisz już sensu w tym wszystkim, co się dzieje – mam dla Ciebie całkiem sporo tekstów wartych uwagi. Oczywiście nie musisz czytać ich wszystkich! Wystarczy, że wybierzesz to, co Cię interesuje. Nic ponadto.

Razem możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Na pewno nie na wszystkie, ale czyż życie nie byłoby nudne, gdybyśmy wiedzieli już wszystko? Jasne, że wówczas codzienność straciłaby swój słodko-gorzki smak.

Wybierzmy się w podróż przez tajemnicze meandry ludzkiej duszy. Wszystkie jej zakamarki, niewygodne aspekty i zabawne komentarze powtarzane tylko po cichu (żeby nikt przypadkiem nie usłyszał) – będziemy krok po kroku poznawać. Odkryjemy nawet to, co na zawsze powinno pozostać schowane w ciemności (według niektórych dziwnych osobistości duchowego świata).

Dlaczego w ogóle to robić? Bo warto zanurzyć się we własnej duszy. Jest w niej sporo niesamowitości.

O czym jest ten blog?

Mówiąc w dwóch słowach: o sekretach duchowości.

Praktycznie wszystko ma w sobie jakąś tajemnicę. Cały wszechświat, wszystkie znajdujące się w nim byty (te duże i te maleńkie) mają swoje sekrety. Tajemnicę znajdziesz także we własnym wnętrzu.

Osobiście bardzo lubię zagłębiać się w tajemnicach egzystencji. Choć często gmatwają codzienność, inspirują również do działania, motywują do wprowadzania zmian przy jednoczesnym dbaniu o to, co ma prawdziwą wartość.

Lubię wyzwania, których mało kto się podejmuje. Część moich zainteresowań skupia się wręcz na tym, czego inni ludzie w ogóle nie dostrzegają. A nawet jeśli widzą, ignorują. Bo po co marnować czas na coś, co nie przyniesie bogactwa czy sławy?

Ano po to, by robić coś fascynującego.

I właśnie tym zajmuję się na tym blogu. Zgłębiam duchową stronę życia; szukam praktycznych rozwiązań, które pomagają mi uczynić życie prostszym. A jeśli nie prostszym, to na pewno bardziej ekscytującym.

Ta strona ma być w zamierzeniu zbiorem treści, które konsolidują moje własne poszukiwania. Chcę mieć wszystko w jednym miejscu – wiedzę oraz inspirację. Dzielę się tym wszystkim po to, by dawać także Tobie przydatne narzędzia, które pozwolą Ci zadbać o własne życie wewnętrzne.

Misją bloga jest popularyzacja nowoczesnego podejścia do duchowości – bez religijnych dogmatów, naciągania ludzi i naginania faktów.

Moją osobistą duchową historię poznasz tutaj: Moja ścieżka duchowa, czyli wolność pozbawiona dogmatów.

Główne kategorie artykułów na blogu

Duchowe porady – sposoby umożliwiające zapanowanie nad własnym duchem oraz pokonanie własnych ograniczeń (również tych nakładanych przez otaczających nas ludzi):

 • Podróż w głąb duszy – codzienne doświadczanie duchowości. Na wznak i na opak. Czasami też całkowicie normalnie, ale na pewno nie nudnawo.
 • Życiowe sprawy – są trudne, skomplikowane i niejednokrotnie bolesne. Ale są też tym, czym każdy z nas musi się zająć. Po prostu nie ma innego wyjścia.
 • Pytania i dylematy – kiedy ktoś zadaje mi pytania lub przedstawia problemy, z którymi nie umie sobie poradzić, właśnie tutaj staram się udzielać odpowiedzi. Na miarę moich możliwości.
 • Relacje i związki – miłość i przyjaźń. To najważniejsze aspekty ludzkiego życia. Serio.

Podstawy duchowości – czyli wszystko to, co stanowi fundament rozważań na temat ludzkiej egzystencji:

 • Przydatne pojęcia – najważniejsze pojęcia podane niejako "na talerzu", ale z odpowiednimi dodatkami i przyprawami. Nie ograniczam się do suchych definicji, z których niewiele wynika, a czytelnik niewiele rozumie.
 • Inspirujący ludzie – sporo na świecie było i jest wspaniałych ludzi, którzy czegoś mnie nauczyli. Mogą też nauczyć Ciebie, jeśli tylko ktoś Ci o nich opowie.
 • Materiały źródłowe – książki, cytaty, nauki, ale także filmy czy gry komputerowe. Publikacji zawierających wartościową wiedzę duchową jest znacznie więcej, niż sądzisz.

Tradycje duchowe – w każdym zakątku świata istnieje jakaś interesująca kultura, tradycja, system wierzeń czy poglądów. Warto je poznawać, bo pomagają poszerzać nasze horyzonty:

 • Refleksje filozoficzne – moja młodzieńcza miłość. Potem poznałem wspaniałą kobietę, ale wiesz: podobno pierwsza miłość nigdy do końca nie przemija. W moim przypadku nie przeminęła.
 • Wierzenia religijne – wychowałem się w domu katolickim, ale religię zawsze traktowałem głównie jako źródło inspiracji do własnych przemyśleń. Nie odrzucam żadnego systemu wierzeń. Przynajmniej dopóty, dopóki jego zasady nie krzywdzą ludzi czy innych istot czujących.
 • Wiedza tajemna – coś co zdaje się wykraczać poza filozofię i naukę, ale nie jest jeszcze religią (ani tym bardziej myśleniem magicznym).
 • Analizy astrologiczne – wielu ludzi odrzuca horoskopy, ale z doświadczenia wiem, że jest to bardzo przydatne narzędzie w rozwoju osobistym. Myślę, że każdy może dzięki nim coś zyskać.

Co wyróżnia tego bloga?

Wyróżnikiem tego bloga jest unikalne połączenie ze sobą kilku elementów:

 • mojego doświadczenia z zakresu duchowości – podejmowałem się w przeszłości wielu wyzwań związanych z pracą wewnętrzną, a ich efekty możesz poznać właśnie na tej stronie;
 • wiedzy gromadzonej od wieków przez najróżniejszych ludzi (mądrych i głupich), pomagającej w praktyce duchowej;
 • porad opartych na wiedzy z zakresu filozofii, psychologii i sztuki – które to dziedziny są moim prywatnym hobby.

Już teraz skorzystaj z materiałów, które dla Ciebie przygotowałem:

Jak korzystać z bloga?

 • Aby bliżej poznać zawartość "Przewodnika duchowego", zajrzyj na stronę z najnowszymi artykułami.
 • Chcesz dowiedzieć się więcej na temat "Przewodnika duchowego"? Odwiedź: O stronie.
 • Jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania – odezwij się. Szczegóły znajdziesz na stronie: Kontakt.
 • Myślisz o podjęciu współpracy ze mną? Zerknij na stronę: Współpraca.

Poza materiałami publikowanymi na niniejszej stronie www, znajdziesz mnie w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczam głównie informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z moimi publikacjami:

Jeśli jesteś stuprocentowym świeżakiem...

... czy też świeżaczką...

... możesz sprawdzić kilka artykułów o duchowości, które według mnie stanowią dobry początek. Potraktuj je jako wprowadzenie do tego, co pragniesz robić w przyszłości ze swoim wnętrzem:

Bardzo Cię proszę o jedno. Pamiętaj, że nie jestem żadnym nauczycielem duchowym, guru ani nieomylnym kapłanem jakiejś dziwacznej religii. Jestem takim samym poszukiwaczem jak Ty. Poznaję świat, analizuję fakty i staram się wyciągać rozsądne wnioski ze wszystkiego, czego doświadczam.

Dlatego proszę: weź to pod uwagę i filtruj wszystkie znajdowane u mnie informacje. Zresztą jest to dobra rada na każdą okazję i każde odwiedzane miejsce. Czy to w Internecie, czy poza nim.

Życzę Ci miło spędzonego czasu na "Przewodniku duchowym".