Jak ufać sobie? | Fot. Isaiah McClean
Zaufanie do siebie to piękna rzecz. Może bardzo mocno wesprzeć nasze dążenie do szczęścia i poczucia spełnienia. Ufając sobie, jesteśmy w stanie dokonać czegoś naprawdę wyjątkowego. Każdy z nas.
Oczywiście, gdyby łatwo było tak po prostu zaufać sobie, świat stałby się znacznie przyjemniejszym miejscem. Ludzie o wiele mniej by cierpieli. Niestety zaufania do siebie w większości przypadków trzeba się nauczyć.
Jeśli jesteś w stanie zaufać sobie, pokonasz każdą przeszkodę pojawiającą się na twojej drodze. Poradzisz sobie z każdym zadaniem, przeciwnością losu czy nieżyczliwą osobą. Będziesz się swobodnie rozwijać, a twój duch nawet na chwilę nie przestanie rosnąć w siłę.
Korzyści płynące z zaufania do siebie:
Oto kilka zadań związanych z budowaniem zaufania do siebie, które powinny znaleźć się na twojej liście rzeczy do zrobienia:
Zdobycie zaufania do siebie wymaga czasu i wysiłku. Bardzo często jest to zadanie, którego wykonanie nastręcza sporo problemów. Na szczęście każdy człowiek może wzmocnić wiarę w siebie. Musi w tym celu nauczyć się, jak przetrwać trudne sytuacje, nie rezygnując przy tym z własnych marzeń.
Oto osiem sposobów na to, jak skutecznie wypracować zaufanie do siebie:
To pierwszy i najważniejszy krok w budowaniu zaufania do samego siebie. Jeśli nauczysz się akceptować wszystkie swoje cechy – zarówno zalety, jak i wady – stworzysz fundament, na którym może powstać zaufanie.
Chodzi o to, by świadomie ugruntować własną osobowość. Pomoże ci to ustalić, kim naprawdę jesteś i jak się ze sobą czujesz. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o sobie więcej – poznać własną naturę, a więc i znaleźć swoje miejsce na świecie.
Warto przeczytać: 5 najważniejszych rzeczy w twoim życiu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegokolwiek, co ma prawdziwą wartość, musisz zajrzeć w głąb siebie. Uczenie się nie polega na bezkrytycznym akceptowaniu tego, co nam się podsunie pod nos, lecz na zapoznaniu się z obecną wiedzą, a następnie na sprawdzaniu jej prawdziwości. Jeśli okaże się błędna, trzeba ją zmodyfikować.
Do tego właśnie jest potrzebne zaufanie. Gdyby Kopernik nie ufał sobie i swoim umiejętnościom (a co za tym idzie wynikom pracy), wyrzuciłby swoje dzieło do kosza. Przecież w jego czasach teoria Ziemi jako centrum wszechświata była powszechnie akceptowaną wiedzą "naukową".
Warto przeczytać: 10 zasad nauczania duchowego, czyli jak rozwijać się duchowo.
Kiedy nie ufasz sobie, możesz czuć się nieswojo, skupiając się na własnym wnętrzu. Możesz wręcz udawać, że masz przez cały dzień sporo zajęć, nieustannie angażując się w różne czynności lub myśląc o nieistotnych sprawach, byle tylko nie słuchać tego, co masz w sobie.
W ten sposób nigdy nie zaufasz sobie. Porzuć nawyk odwracania się od własnego wnętrza i naucz się spędzać czas w pojedynkę. Samotność nie jest taka zła, jeśli człowiek wie, jak umiejętnie z niej korzystać.
Dowiedz się więcej: 9 korzyści płynących z samotności.
Aby zaufać sobie, musisz stać się swoim najlepszym przyjacielem. Oznacza to, że koniecznością staje się dotrzymywanie obietnic, które sobie składasz. Podjęcie zobowiązania i trzymanie się go, w naturalny sposób buduje zaufanie.
To efekt odpowiedzialnego podchodzenia do własnej osoby oraz umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji. Odpowiedzialność to świadomość siebie i otaczającego świata. Nie oddawaj więc kontroli nad sobą komukolwiek innemu. W ten sposób tylko uciekasz od odpowiedzialności, a to z pewnością nie rozwiąże problemu z brakiem zaufania do siebie.
Każdy człowiek posiada jakieś zdolności. Prawdopodobnie dobrze wiesz, w czym się wyróżniasz. Nie musisz przy tym odgrywać osoby fałszywie skromnej. Byłoby to wręcz szkodliwe. Mając bowiem świadomość swoich mocnych stron, możesz zaufać sobie we wszelkich działaniach, w których będziesz wykorzystywać posiadane umiejętności.
Rozwijając się w dziedzinach, w których jesteś dobry, niejako automatycznie zwiększasz pewność siebie, a więc i wzmacniasz zaufanie do siebie. Wówczas z pewnością znajdziesz odwagę do podejmowania większej ilości wyzwań, co pozytywnie wpłynie na twój rozwój osobisty.
Tak samo jak zalety, każdy posiada także wady. Nie wszystko będzie ci się zawsze udawało. A kiedy poniesiesz porażkę, możesz usłyszeć w swojej głowie nieprzyjemny głos, który pobudzi negatywne emocje.
Ale wiesz co? Nie musisz perfekcyjnie wykonywać każdego zadania w swoim życiu. Możesz popełniać błędy. I nawet w ich obliczu nie musisz źle o sobie myśleć czy wątpić we własne możliwości. Skupiając się na tym, czego pragniesz, po prostu to rób. Nawet jeśli po drodze powinie ci się noga, potraktuj to jako okazję do nauki.
Dowiedz się więcej: Poniosłem porażkę! I jest mi z tym dobrze.
Jest jedna rzecz, która może ci bardzo pomóc w rozwijaniu zaufania do siebie. Chodzi o wychodzenie poza strefę komfortu i wykonywanie zadań, które wydają się nieosiągalne. Jeśli boisz się podejmować wyzwania, ograniczasz się. Stajesz się więźniem własnych (najczęściej błędnych) założeń. To nie świat cię powstrzymuje przed spełnianiem marzeń, lecz ty sam.
Tak naprawdę nie wiesz, do czego jesteś zdolny, dopóki nie zaangażujesz się w sytuacje sprawiające wrażenie wykraczających poza twoje możliwości. Być może rzeczywiście takie są, a może jednak ostatecznie okaże się, że pokonasz wszelkie przeszkody i zdobędziesz to, czego pragniesz.
Warto przeczytać: Dlaczego ludzie nie wyznaczają celów?
Jeśli chodzi o zaufanie, wielu ludzi oczekuje, że konkretne efekty pojawią się szybko. Problem w tym, że to nie jest możliwe. Cokolwiek robisz w swoim życiu, musisz przygotować się na to, że nie osiągniesz natychmiastowych rezultatów. By zdobyć rzeczy naprawdę wartościowe (czyli np. zaufanie do siebie), potrzeba czasu.
Nie spiesz się więc. Wykaż się cierpliwością. Jeśli podejdziesz do sprawy właśnie w ten sposób, prędzej czy później dostrzeżesz pozytywne zmiany w swoim zachowaniu. Zaufanie trzeba budować w rozsądny sposób i cały czas je pielęgnować, mając otwarty umysł.
Na zakończenie przedstawiam kolekcję cytatów dotyczących zaufania. Być może pomogą ci spojrzeć na tę kwestię z jeszcze innej perspektywy.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zaufanie do siebie, zaufanie do siebie cytaty, co to jest zaufanie, co jest ważne w zaufaniu, brak zaufania do siebie, co to znaczy zaufać, ćwiczenia na zaufanie, jak budować zaufanie do siebie, jak zaufać sobie, czym jest zaufanie do siebie.