Żywioły astrologia

Znaczenie żywiołów w astrologii | Fot. Enrique Meseguer / Angela

Żywioły – znaczenie w astrologii

Żywioły to jedne z najpotężniejszych sił wszechświata – niezwykle istotne elementy życia, których sekrety nadal nie są przez nas w pełni poznane. Jednakże bez nich życie nie byłoby w ogóle możliwe. Cztery żywioły to: powietrze, ogień, woda oraz ziemia.

Wszystkie one współpracują ze sobą w harmonii. Żaden z nich nie ma przewagi nad pozostałymi; nie może ich kontrolować. Zasada jest prosta: żywioły muszą współistnieć w harmonii w celu utrzymania równowagi życia. Oto właśnie tak naprawdę chodzi w astrologii – o nauczenie się życia w harmonii, zrozumienie siebie i innych.

4 żywioły – symbolika w astrologii

Dwanaście znaków zodiaku podzielono na cztery żywioły. Każda z tych elementarnych grup charakteryzuje się odrębnymi cechami. Razem budują cały świat natury. Każdy jest więc w pewnym stopniu zależny od drugiego.

Żywioły zdradzają pewne tendencje każdego ze znaków zodiaku z racji samej przynależności do określonego żywiołu. Dzięki temu możemy zrozumieć, że istnieją różne sposoby patrzenia na każdą osobę – jej osobowość jest kształtowana przez odmienne rodzaje energii panujących w naturze.

Wiedza na temat żywiołów pomaga też określić związki, jakie występują pomiędzy poszczególnymi ludźmi. Dla przykładu, Ziemia będzie pasować do Wody, a Ogień do Powietrza. Jest to całkiem logiczne, jeśli się nad tym zastanowić. Woda daje Ziemi płodność i jest źródłem życia, podczas gdy Powietrze podtrzymuje ogień (tlen jest niezbędny w procesie spalania).

Znaki żywiołu Ognia

Ogień może być wykorzystany do dobrych rzeczy, jak gotowanie jedzenia i utrzymywanie ciepła w domu. Może jednak wyrządzić wielką szkodę (np. pożar lasu). Ogień jest nieprzewidywalny – może szybko zgasnąć lub szybko urosnąć do wielkiej niszczycielskiej pożogi.

Podobnie jest z astrologicznym ogniem. Znaki tego żywiołu może są wybuchowe, jeśli jednak właściwie będzie się z nimi obchodzić, mogą być bardzo twórcze – zawsze chcą działać. Właściwie wszystkie znaki żywiołu ognia powinny być trzymane pod kontrolą, żeby nikomu nie szkodzić. Mogą być emocjonalnie niestabilne, a jednocześnie bardzo namiętne.

Ogień może zmienić swoje postępowanie w mgnieniu oka. Osoby urodzone pod astrologicznym znakiem żywiołu ognia są bardzo dynamiczne, a ich działania rozprzestrzeniają się jak prawdziwy płomień. Stoją zwykle na "linii frontu", jako pierwsi skaczą w nieznane i podejmują inicjatywę z niesamowitym entuzjazmem. Ogień nie jest fizycznym przedmiotem, jest raczej siłąmistyczną i tajemniczą. Ludzie żywiołu ognia postrzegają świat poprzez intuicję, ufają swojemu instynktowi. A przynajmniej powinni to robić, ponieważ ich intuicja rzadko się myli.

Osoby żywiołu ognia mają silne poczucie własnej wartości i siły. Podobnie jak ogień, nie zważają na nic i na nikogo na swojej drodze. Po prostu idą szybko przed siebie. Ogień nie lubi stagnacji, zawsze musi rozprzestrzeniać się i docierać do nowych miejsc. Osoby żywiołu ognia są więc impulsywne i najpierw działają, dopiero potem myślą.

Znaki żywiołu ognia to: Baran, Lew, Strzelec.

Znaki żywiołu Ziemi

Ziemia jest materią, którą można zobaczyć, dotknąć, powąchać. Odpowiednio więc, znaki żywiołu ziemi są bardzo "przyziemne" i materialistyczne. Ziemia jest fundamentem, na którym wszystko jest zbudowane. Ludzie żywiołu ziemi są solidni i stabilni.

W ludziach żywiołu ziemi nie ma nic rozmytego, niewyraźnego. Nie chodzą z głową w chmurach. Są niezawodni – wiesz, że zawsze możesz na nich liczyć. W każdym razie przez większość czasu. Ziemia się nie zmienia, a przynajmniej nie robi tego zbyt szybko. Zawsze jest na swoim miejscu, stanowiąc solidny fundament dla rozwoju i postępu.

Ludzie żywiołu ziemi nie lubią zmian, wolą stabilność i normalne życie, które mogą rozwijać i pielęgnować w spokoju. Po co zaczynać coś nowego, skoro to, co już jest, doskonale się sprawdza?

Ludzie żywiołu ziemi są najbardziej materialistyczni i zaborczy ze wszystkich znaków zodiaku. Można ich również określić jako dość powierzchownych. Zazwyczaj nie zagłębiają się zanadto w rozpatrywane kwestie. Nie kopią głęboko, są zadowoleni z tego, co znajduje się na powierzchni.

Znaki żywiołu ziemi to: Byk, Panna, Koziorożec.

Znaki żywiołu Wody

Woda może być orzeźwiająca, jak chłodny strumień lub mroczna i tajemnicza, jak głębia oceanu. Wodę umieszczoną w zbiorniku (np. butelce) można łatwo kontrolować. Wodę o większej masie, która nie jest ograniczona naczyniem, nie sposób podporządkować żadnej władzy. Jest potężna i może wyrządzić wiele szkód (np. powódź).

Znaki wodne reprezentują intuicję i emocje. Woda może występować w różnych stanach skupienia. Może być płynna lub twarda jak lód; może wyparować w powietrzu i zamienić się w chmury. Żywioł wody ma bardzo skomplikowaną naturę – to paradoks: jest wszędzie i może być elementem praktycznie wszystkiego.

Znaki wodne są najbardziej uczuciowe ze wszystkich znaków. Ich emocje płyną w dół; wyszukują szczelin i pęknięć w celu zgłębiania natury rzeczywistości. Można to określić jako dobrą symbolikę tajemnic ludzkiej psychiki.

Woda wypełnia całą kulę ziemską. Tak naprawdę nie ma miejsca, gdzie by jej nie było. Stanowi część wszystkich żywych istot (około 70% ludzkiego organizmu to woda).

Ponieważ woda znajduje się wszędzie, ludzie tego żywiołu mają smykałkę do radzenia sobie w grupie. Potrafią z łatwością zrozumieć motywy działania i potrzeby innych ludzi. Można powiedzieć, że są wyjątkowo przenikliwi; "zlani" ze wszystkimi w jedno. To sprawia, że są empatyczni, troskliwi i pomocni, ale też wrażliwi – łatwo można ich skrzywdzić.

Znaki żywiołu wody to: Rak, Skorpion, Ryby.

Znaki żywiołu Powietrza

Powietrze jest żywiołem, którego nie można dotknąć ani zobaczyć. Jednocześnie jest wszechobecne. Wypełnia przestrzeń i dociera wszędzie tam, gdzie tylko znajduje się pustka. Nie krępują go żadne granice. Ludzie żywiołu powietrza są wolni i nie można ich ograniczać. W przeciwnym razie zepsują się, jak powietrze wewnątrz nadmuchanego balonika.

Powietrze jest nieokreślone i nieprzewidywalne. Może uderzyć z przerażającą siłą gwałtownej burzy z szalejącymi wiatrami; może też szybko zapewnić łagodną bryzę. Jego ciśnienie może spadać i podnosić się z chwili na chwilę. Ludzie żywiołu powietrza podobnie są nieuchwytni, nieprzewidywalni i ekscentryczni.

Powietrze wydaje się być najważniejszym z żywiołów. Jest konieczne, aby podtrzymać ogień, ziemię i wodę. Współgra ze wszystkimi żywiołami i wypełnia je.

Ludzie żywiołu powietrza żyją w swoich umysłach. Są zaplątani w myślach, które zabierają ich na nowy poziom ludzkiej egzystencji, gdzie nie może dotrzeć żaden ze znaków przypisanych do innych żywiołów. Formułują teorie, rozwiązania wielu problemów. Widzą świat "poniżej" w sposób jasny i klarowny, a przy tym ich horyzonty są niebywale szerokie.

Ludzie żywiołu powietrza są często postrzegani, jako osoby nie mające kontaktu z rzeczywistością. To dlatego, że na zewnątrz nie widać ich intelektualnych umiejętności. A trzeba przyznać, że umysły mają o wiele bardziej zaawansowane od innych. Inteligencja (a raczej mądrość) jest ich najmocniejszą stroną.

Znaki żywiołu powietrza to: Bliźnięta, Waga, Wodnik.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: żywioły astrologia, dopasowanie żywiołów, znaki zodiaku żywioły dopasowanie, jakie żywioły pasują do siebie, 4 żywioły świata, 4 żywioły symbolika, opisz cztery żywioły, jakie są żywioły, żywioły cechy charakteru, żywioły natury.