Istota życia

Istota życia

Co jest istotą życia? | Fot. Pixabay

Istnieje ogromna rzesza ludzi rozważająca kwestie związane z sensem życia; jego celem, znaczeniem oraz tym, co dzieje się po śmierci. Członków tej nieformalnej społeczności zajmują głównie trzy problemy:

  • jak postępować, by nie zostać potępionym (w taki czy inny sposób, w zależności od wyznawanych poglądów);
  • jak ustrzec przed nieszczęściem siebie i ludzi najbliższych przy jednoczesnym osiągnięciu jak największego szczęścia (jak pokierować swoim losem, by warto było żyć w tym świecie);
  • jak zrozumieć naturę wszechświata i zdobyć możliwie najpełniejszy obraz całości, by wszystko układało się w sprawnie działający system.

Pytamy o istotę życia

Każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – zastanawia się nad tymi kwestiami. Jesteśmy poszukiwaczami prawd, choć zdaje się, że nie możemy znaleźć niepodważalnych idei, które byłyby uniwersalne dla wszystkich. Zależnie bowiem od pochodzenia, kręgu kulturowego czy wyznawanej religii posiadamy zbiór różnych dążeń i wyobrażeń o naturze rzeczy. Próbujemy znaleźć odpowiedzi, lecz nikt nie ma komfortu zaczynania od zera. Zawsze – najczęściej w dzieciństwie – otrzymujemy zestaw gotowych rozwiązań, według których staramy się żyć. Tak jest wszędzie. Młodzi ludzie są uczeni przez swoich rodziców, później nauczycieli w szkołach, a następnie przez partnerów i przyjaciół.

Większość z nas idzie za tymi naukami. Przeżywa swój czas na Ziemi zgodnie z tym, czego oczekują; co zostało im wpojone przez wieloletnią edukację. Nieliczni mają odwagę podążyć własną ścieżką – wiodącą przez samodzielne poszukiwanie odpowiedzi i osobiste doświadczanie.

Wśród tych samozwańczych poszukiwaczy prawdy znajdziemy ludzi doskonale nam znanych. Budda Siakjamuni opuścił pałac swego ojca, odrzucając tym samym królewskie dziedzictwo. Jezus Chrystus nauczał duchowości wykraczającej poza świątynie, odrzucając powszechne w jego czasach wyobrażenia o prawidłowej pobożności. Sokrates badał granice filozofii, nie bojąc się nawet najtrudniejszych wyzwań. Laozi (autor Tao Te Ching) odrzucił tradycyjny pogląd o istnieniu dobra i zła, łącząc je w niepodzielną jedność.

Można by wymieniać dalej. Wielu ludzi w historii dokonywało rzeczy wykraczających poza przyjęte powszechnie normy i poglądy. To właśnie oni poznali prawdziwy sens istnienia.

O co chodzi w tym wszystkim? Życie jest drogą; podróżą mającą na celu ciągłe poszukiwanie odpowiedzi. Często słyszymy o jakimś konkretnym celu owej podróży: zbawieniu, oświeceniu czy przebudzeniu. To pojęcia abstrakcyjne, które – same w sobie – nie mają żadnego znaczenia. Nie są prawdziwą istotą życia. Oznaczają bowiem wykroczenie poza życie; przejście do zupełnie innego stanu egzystencji, który jest niemożliwy do określenia, wyobrażenia czy opisania. Oświecenie pełni funkcję punktu skupienia. Jest jak płomień świecy, na którym koncentruje swoją uwagę medytujący człowiek. Nic ponadto. Płomień nie jest przecież celem medytującego. To jedynie narzędzie pomagające w koncentracji.

Nie cel ma znaczenie, a droga do niego. Koniec podróży jest początkiem kolejnej. Zawsze i niezmiennie. Rozważając więc kwestie sensu istnienia, zapomnijmy o oświeceniu czy zbawieniu. Jeśli będziemy uzależniać od nich swoje szczęście, rozczarujemy się.

Zamiast tego postarajmy się być szczęśliwi tu i teraz. Robiąc to, zgłębimy sekret istnienia. Przestaniemy myśleć, że szczęście leży gdzieś daleko w przyszłości lub w zaświatach. Tak naprawdę człowiek nie może być szczęśliwy po śmierci, jeśli najpierw nie osiągnie tego stanu za życia. Do tego nie jest potrzebne oświecenie czy zbawienie, lecz świadoma, codzienna egzystencja.

Cztery Tajemne Prawdy

Zapytacie pewnie, jak osiągnąć szczęście i zrozumieć w pełni sens istnienia. To doskonałe pytanie. Sam zadawałem je przez wiele lat. Medytowałem nad nim i poszukiwałem ziaren prawdy w różnych filozofiach i religiach.

Odnalazłem je w Czterech Tajemnych Prawdach, które stanowią zwięzłą wykładnię istoty życia. Okazują się zadziwiająco proste, kiedy człowiek już do nich dotrze.

Pierwsza Tajemna Prawda:

W życiu istnieją dwie skrajności: szczęście i cierpienie. Obie wypełniają egzystencję i są nierozerwalnie ze sobą powiązane.

Druga Tajemna Prawda:

Szczęście i cierpienie mają tylko jedną przyczynę: wiedzę. Poziom wiedzy (zarówno jej posiadanie, jak i brak) wpływa na kształt ludzkiego życia.

Trzecia Tajemna Prawda:

Zdobywanie wiedzy prowadzi zwykle do szczęścia, w taki czy inny sposób pomaga człowiekowi. Brak wiedzy prowadzi zwykle do cierpienia. Jednakże nadmiar wiedzy może prowadzić również do cierpienia, a niewiedza w niektórych przypadkach jest prawdziwym błogosławieństwem.

Czwarta Tajemna Prawda:

Droga do szczęścia i obrona przed cierpieniem opierają się na zdobywaniu wiedzy w sposób harmonijny. Działania powinny charakteryzować się równowagą. Wówczas każdy człowiek osiągnie stan pełnego zadowolenia z własnego życia.

Kategorie: Duchowość

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: istota życia, co jest istotą życia, co jest istotą mojego życia, jak zrozumieć istotę zycia, na czym polega istota życia, istota życia człowieka.