Odżywianie i duchowość

Odżywianie i duchowość

Rozwój duchowy a odżywianie | Fot. Pixabay

Spożywane przez nas pokarmy mają za cel dostarczenie potrzebnych organizmowi substancji odżywczych. Jednakże jedzenie ma również inne funkcje: pełni kluczową rolę w rozwoju relacji społecznych oraz odczuwaniu psychofizycznej satysfakcji. To także podstawowy sposób na utrwalenie duchowego związku ze źródłem napędzającej nas energii, która podtrzymuje życie i całe istnienie.

Odpowiednie odżywianie pozwala utrzymać nie tylko zdrowe ciało, ale również dobre samopoczucie i prężnego ducha. Jestem dietetyczką i od wielu lat doradzam ludziom w sprawach żywieniowych. Coraz częściej pojawiają się w moim gabinecie osoby zainteresowane nie tylko zrzuceniem kilku kilogramów bądź dbałością o zdrowie, ale też wpływem jedzenia na umysł i duszę. Nie da się ukryć, że dobre, naturalne jedzenie poprawia biodynamikę człowieka, wpływając na praktykę duchową, a nawet relacje międzyludzkie.

Pożywienie jest energią

Słowo żywność określa zbiorczo każdą substancję, którą żywy organizm może przekształcić w energię i nową tkankę przy użyciu procesu przemiany materii. Składniki odżywcze, dostarczane przez pożywienie są używane jako budulec w organizmie lub zostają utleniane, w wyniku czego powstaje energia wykorzystywana do zasilania komórek. Organizm naprawia i zastępuje swoje struktury w oparciu o stały dopływ materiałów, z których jest zrobiony. Poza tym utrzymuje w działaniu wszystkie procesy życiowe dzięki produkowanej energii. Bez ciągłych dostaw pożywienia nie ma więc mowy o życiu ani zdrowiu.

Trzy kluczowe koncepcje

  1. Jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem. Jesteśmy istotami zarówno fizycznymi, jak i duchowymi.
  2. Odżywiając organizm, musimy dbać na równi o wszystkie jego elementy: ciało, umysł i ducha.
  3. Stosunek do jedzenia uczy nas wiele o tym, kim jesteśmy i jaką prowadzimy egzystencję.

Dobre jedzenie, dobre zdrowie, dobre życie

Przykładanie wagi do tego, co się je, jest bardzo ważne. Jedząc co popadnie, zaczynamy podupadać na zdrowiu, tracimy siły i energię potrzebną do działania. Wraz z pogarszającym się stanem ciała, umysł pracuje wolniej i potrzebuje więcej odpoczynku. Człowiek po spożyciu niezdrowego posiłku jest senny i zmęczony.

Niektórzy sądzą, że nie ma to wielkiego wpływu na sferę duchową. Wielu ludzi uważa duchowość za działanie całkowicie oderwane od fizycznego aspektu istnienia. Modlitwa czy medytacja koncentrują się na umyśle, a ich charakterystyczną cechą jest oderwanie uwagi od ciała. Może się więc wydawać, że stanowi ono w tym wypadku balast, od którego należy się uwolnić. Nic bardziej mylnego – ciało jest naczyniem przechowującym w sobie całą moc człowieczą. Od jego stanu zależy ilość sił i życiowych możliwości.

Zdrowe ciało zapewnia spokój umysłu. Jeśli dobrze się czujesz, nigdy nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy stanem zdrowia. Dbaj o swoje ciało z równą troską jak o ducha – czytanie świętych tekstów nie wystarczy. Uprawiaj medytację i jogę, pamiętaj o aktywności fizycznej i relaksie, jedz odpowiednie pokarmy. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o zdrowie. Jeden problem mniej oznacza więcej czasu na praktykę duchową.

Zdrowe ciało jest niejako punktem wyjścia dla ludzkiej duchowości. Jeśli jest ci znana hierarchia potrzeb wg Maslowa, zapewne wiesz, że fizjologia jest fundamentem wszystkich potrzeb człowieka. Bez ich zaspokojenia nie ma mowy o dążeniu do realizacji wyższych celów. Dlatego wszystkim swoim klientom oraz znajomym i członkom rodziny zawsze doradzam dbanie o ciało. Zbyt wiele od niego zależy, żebyśmy mogli sobie pozwolić na jego ignorowanie.

Osobista droga

Każdy człowiek jest inny i ma własne potrzeby dietetyczne. Musisz znaleźć to, co na ciebie działa najlepiej. Przetestuj różne sposoby odżywiania się i sprawdź, z czego wyciągasz największe korzyści. Kiedy już przyzwyczaisz się do stosowania odpowiedniej diety, nie będzie konieczny wysiłek w jej stosowaniu. Twoja dieta stanie się dla ciebie rutyną i będziesz ją uważać za całkowicie naturalny element swojego życia.

Jedzenie nie powinno być ciężką pracą. Jeśli sprawia ci trudność powstrzymywanie się od spożywania jakichś potraw, najwyraźniej coś robisz nie tak. Organizm oznajmia swoje potrzeby w sposób bardzo subtelny. Jeśli masz na coś apetyt, zazwyczaj oznacza to, że są w tym zawarte pewne wartości, których potrzebujesz. Oczywiście mówię tutaj o zdrowym ciele, którego system nie jest rozchwiany przez szkodliwe substancje, jak np. nikotyna, alkohol czy kofeina. W zdrowym ciele panuje doskonała równowaga, pozwalająca prowadzić dynamiczne życie i odczuwać jedność z całym światem.

Odpowiednie odżywianie jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników zapewniających dobre zdrowie. Dzięki niemu możemy dotrzeć do samego centrum swojej istoty i doświadczyć głębszych poziomów świadomości.

Musimy pamiętać, że zdrowy pokarm to nie tylko witaminy, surowe owoce i warzywa, minerały, białka i kwasy tłuszczowe. Rozpatrując kwestie żywieniowe, powinniśmy spojrzeć na problem z perspektywy całego systemu energetycznego. Nasze posiłki pochodzą ze środowiska, w którym żyjemy. Jako jego część, stają się swoistym łącznikiem pomiędzy człowiekiem a naturą (całym wszechświatem). A to wpływa na nas w istotny sposób. Bardzo znane powiedzenie brzmi: jesteś tym, co jesz. Dużo w tym prawdy.

Duchowe pożywienie

Podobnie jak ciało, również duch i umysł potrzebują pożywienia. Nie sądźmy, że jest inaczej. Wszystko działa na tych samych zasadach. Skoro więc nasz organizm potrzebuje doładowania, podobnie będzie z duchem i umysłem.

W duchowym odżywianiu chodzi o sekret życia ludzkiego; jego odkrywanie i rozumienie. Wiedza i mądrość zdobywane przez duchową praktykę prowadzą do uznania pewnych uniwersalnych prawd: jak chociażby jedności między roślinami, zwierzętami, ludźmi i tajemniczą mocą sprawczą – źródłem wszystkiego (niektórzy nazywają je Bogiem, ale nie zawsze).

Ucząc się od wielkich nauczycieli, czytając książki i medytując, karmimy swojego ducha oraz umysł. Jest to pokarm całkowicie niematerialny, lecz nie brakuje mu energii. To ogromna siła napędowa każdego z nas. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest w naszym życiu. Uważność, zrozumienie, cierpliwość – to cechy, które rozwijają się dzięki duchowym pokarmom. Świadomość nie może bez nich wzrastać.

Najważniejsze

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasz psychofizyczny dobrobyt. Cokolwiek chcemy osiągnąć, odpowiednim jedzeniem będziemy wspierać lub szkodzić sobie na drodze do sukcesu. Podstawową zasadą w kwestii właściwego odżywiania (i nie tylko) jest zachowanie równowagi. Popadanie w skrajności nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Powtarzam to na każdym kroku: najważniejsza jest harmonia.

Co to oznacza w praktyce? Szukanie takich produktów żywieniowych, jakie będą odpowiadały potrzebom naszych organizmów (w ujęciu fizyczno-duchowym). Nie chodzi tutaj o przechodzenie na wegetarianizm czy weganizm. Całkowita rezygnacja z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest właśnie skrajnością, której należy unikać. Bez wątpienia są ludzie, dla których dieta roślinna jest właściwa, a nawet wskazana. Niemniej nie dotyczy to wszystkich. Twierdzenie, że tylko weganizm to odpowiednia dieta duchowa, jest nie tyle niedopatrzeniem, co zwyczajną nieprawdą. Spożywanie mięsa w niczym nie przeszkadza prawidłowej praktyce duchowej.

Właściwe odżywianie łączy Zachodnią wiedzę ze Wschodnimi mądrościami (np. ajurweda). Połączenie ponadczasowej mądrości wszystkich kultur pozwala stworzyć system zdolny nie tylko do utrzymania zdrowia, ale i prawidłowego rozwoju duchowego.


Kategorie: Duchowość

Autor: Joanna Szewczyk


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: odżywianie i duchowość, dieta a duchowość, odżywianie na duchowej ścieżce, rozwój duchowy a odżywianie, duchowe odżywianie, duchowość jedzenie, odżywianie a rozwój duchowy, jedzenie i duchowość jaki mają związek.