Strona Główna › Życiowe sprawy › Na czym polega świadome życie? 22 sekrety, które odkryją przed tobą całą prawdę
Co to znaczy żyć świadomie? | Fot. Petra
Na czym polega świadome życie? 22 sekrety, które odkryją przed tobą całą prawdę
Ludzie od wieków starają się nauczyć, jak prowadzić świadome życie. Ale co to tak naprawdę znaczy żyć świadomie? Dla niektórych ludzi jest to poczucie wspólnoty, dla innych spokój i bezpieczeństwo. Trudno znaleźć jedną, uniwersalną definicję.
Na szczęście wielu nauczycieli duchowych i mistrzów różnych tradycji przekazuje nam wskazówki, jak rozwijać swoją osobistą świadomość. Podsuwają oni natchnione nauki bądź dowcipne anegdotki; dzięki ich wysiłkom możemy zrozumieć rzeczywistość (i samych siebie) odrobinę lepiej.
Świadome życie to umiejętność jasnego postrzegania własnej osobowości, w tym mocnych i słabych stron, myśli, przekonań, motywacji i uczuć. Pozwala także zrozumieć innych ludzi oraz cały świat.
Człowiek świadomy jest w stanie dokonać zmian w całym swoim życiu – uczynić je lepszym i pełniejszym. Można nawet powiedzieć, że świadome życie jest pierwszym krokiem na drodze ku szczęściu.
Na czym polega świadome życie?
Co to znaczy wieść świadome życie? Zasadniczo polega to na świadomym doświadczaniu każdego aspektu życia – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Brzmi nieco jak masło maślane, ale tak właśnie jest.
Generalnie chodzi o to, by zdawać sobie sprawę z natury każdej dziedziny własnej egzystencji – jak zdrowie, finanse, relacje z innymi, rozrywki, pasje, środowisko i duchowość. Szczególnie duchowość, moim skromnym zdaniem.
Ale to nie wszystko. Świadome życie dotyczy też kwestii bardziej ulotnych, jak chociażby myśli i przekonania, które kształtują nas każdego dnia. Do tego dochodzą takie kwestie jak:
- poglądy o tym, co jest dobre, a co złe;
- podejmowanie decyzji;
- pozytywne i negatywne myślenie;
- wyznaczanie celów;
- marzenia, do realizacji których dążymy;
- zaangażowanie w przeróżne aktywności;
- nasze mocne i słabe strony oraz cechy charakteru etc.
Krótko mówiąc, świadomie życie oznacza, że kreujesz siebie i własne otoczenie – działasz aktywnie, a nie biernie przyglądasz się biegowi wydarzeń. Postępujesz w taki sposób, by skierować swoją energię na stopniową realizację pragnień.
Steve Pavlina, znany trener rozwoju osobistego i bloger, uważa, że aby żyć świadomie, powinieneś wykazywać następujące cechy:
- podejmowanie ostrożnych, inteligentnych i przemyślanych decyzji;
- utrzymywanie pozytywnego stanu emocjonalnego niezależnie od okoliczności;
- rozwijanie przekonań wzmacniających, a jednocześnie oczyszczanie przekonań pozbawionych mocy;
- rozumienie własnych procesów myślowych, emocji i zachowań;
- skupianie się na tym, co najważniejsze, przy jednoczesnej eliminacji elementów zakłócających dążenie do samorealizacji;
- budowanie dokładnego i skutecznego modelu rzeczywistości.
Podoba mi się podejście Steve’a, ale mam nieco więcej do powiedzenia na temat świadomego życia.
Sekrety świadomego życia
Oto dwadzieścia dwie wskazówki pomagające w zrozumieniu, czym jest świadome życie – na czym polega i jak realizować je w praktyce. Dzięki poniższym punktom nauczysz się demaskować iluzje materialnego świata oraz zmysłów.
Codzienne życie dostarcza tak wielu bodźców, że zapanowanie nad samym sobą wydaje się zadaniem ponad siły. Jeśli się jednak dobrze przyjrzysz poniższym sekretom świadomego życia, z pewnością dostrzeżesz drogę, która doprowadzi cię do upragnionego celu.
- Umysł jest fundamentem istnienia wszechświata oraz jego ostatecznym odbiorcą.
- Wszystko jest jednością – od zwykłego ziarenka piasku na pustyni po ludzką duszę. Nie istnieje nic, co mogłoby być odłączone od reszty.
- Obserwując siebie, można dostrzec prawdę o całym wszechświecie.
- Ludzie doświadczają w swoim życiu tylko tego, czym są w swej prawdziwej naturze. Rzeczywistość jest jak zwierciadło. Przyjmie taki kształt, jaki ludzie nadają swojemu wnętrzu.
- Każdy akt woli człowieka jest aktem twórczym.
- W człowieku drzemie niczym nieograniczona moc, dzięki której może on dokonać wszystkiego, czego tylko zapragnie.
- To, czym ludzie zajmują się w swoich umysłach, jest ośrodkiem rzeczywistości. To, co omijają w myślach, nie istnieje jako część ich świata.
- Przed podjęciem działania warto zadać sobie pytanie: "Dlaczego?" Dzięki temu człowiek może poznać powody swojego postępowania i przekonać się, czy działa właściwie.
- Człowiek modeluje świat swoim umysłem, ale również świat wpływa na kształt ludzkiego umysłu. Są ze sobą wzajemnie powiązane i uzależnione od siebie – jeden bez drugiego nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
- To, co najcenniejsze, człowiek nosi w sercu. Uczucia określają granice jego zdolności i osiągnięć.
- By emocje miały moc kształtowania świata, muszą zostać oczyszczone z zazdrości i nieumiarkowanego pożądania.
- Wszystkie prawa i zasady są tylko tymczasowymi założeniami, które wynikają z braku pełnej wiedzy o sobie i wszechświecie. Nadejdzie czas, kiedy każde z tych praw zostanie obalone bądź skorygowane.
- Każdy element rzeczywistości jest jej maleńkim obrazem. Wszystko wygląda w swej naturze dokładnie tak samo – zarówno w makro-, jak i mikroskali.
- Linearność czasu jest iluzją powstałą w wyniku percepcyjnej pomyłki. Tak naprawdę nie ma ani przeszłości, ani przyszłości. Wszystko "istnieje" dokładnie w tej samej chwili. Jedyną prawdziwą formą wieczności jest teraźniejszość – tu i teraz.
- Każda zmiana – nawet niewielka – ma wpływ na cały wszechświat. Jeśli zniszczymy jedno maleńkie ziarenko piasku na pustyni, zmieni się cała rzeczywistość. Z perspektywy człowieka nie będzie być może widać tej zmiany, ale to nie znaczy, że jej nie było.
- Każdy człowiek może się zmienić, jeśli uważa, że zmiana jest konieczna. Nie potrzebuje w tym celu czerpać siły i odwagi z zewnątrz. Wystarczy jego własna moc.
- Sposób, w jaki człowiek wiąże się z rzeczywistością oraz innymi istotami żyjącymi, określa to, jak będzie traktowany przez otoczenie.
- Doświadczenia w życiu człowieka – zarówno negatywne, jak i pozytywne – mają swoje źródło w jego własnych uczuciach i pragnieniach.
- Działanie człowieka jest uzależnione od jego przekonań, poglądów i wiary.
- Człowiek powinien być dokładnie tym, czego oczekuje od życia. Nikt za niego nie będzie tworzył i budował; nikt go nie zastąpi w działaniu.
- Czasami trzeba umieć powiedzieć: "Nie" samemu sobie. Świat jest pełen pokus, lecz większość z nich jest niewiele warta. Ulegając im, tracimy z oczu najważniejsze życiowe cele.
- Nikt nie jest doskonały. Akceptując swoje wady i przyjmując za nie odpowiedzialność, człowiek może przestać stosować wymówki. Znajdzie się wówczas w pół drogi do sukcesu. Niezależnie od tego, do czego dąży.
Tak się żyje świadomie
Na zakończenie dodam jeszcze, że nie wystarczy zrozumieć tylko jednej lub kilku z powyższych wskazówek. Tak jak kucharz, który potrzebuje wszystkich składników, by przygotować wyborne danie, tak i w tym przypadku wszystko działa prawidłowo tylko wtedy, gdy każdy element jest na swoim miejscu i wypełnia swoje zadanie.
Zapraszam do kontemplacji. Mam nadzieję, że ta lista pomoże ci w równym stopniu, jak kiedyś pomogła mnie.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...