Odpowiedzialność

Czym jest odpowiedzialność? | Fot. Gary Bendig

Co to znaczy być odpowiedzialnym? Na czym to polega i co można zyskać

Być odpowiedzialnym – co to znaczy? Nie da się ukryć, że jest to piekielnie trudny wyczyn. Wielu ludziom się to nie udaje. Ich umysły nie znają samokontroli, a przez to wciąż poszukują szczęścia gdzieś daleko – w świecie prymitywnych i często niebezpiecznych rozrywek.

Człowiek odpowiedzialny potrafi wykorzystywać swoje umiejętności w roztropny sposób, z pożytkiem dla siebie oraz innych osób. Takie postępowanie zazwyczaj wzbudza szacunek i jest doskonałym świadectwem istoty świadomie praktykującej duchowość.

Co to znaczy być odpowiedzialnym?

To może się wydawać całkowicie oczywistym stwierdzeniem, ale jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny, myśli i emocje. Oczywistość oczywistością, lecz wielu ludzi w jakiś dziwny sposób unika świadomości tego faktu.

Wiadomo, że łatwiej jest winić kogoś innego za własne niepowodzenia. To przecież los / Bóg / pech (niepotrzebne skreślić) sprawił, że powinęła nam się noga – myślimy sobie. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Czasami w życiu stajemy w obliczu nieprzewidzianych i niezaplanowanych zdarzeń. Nie mamy na nie większego wpływu, ale to nie znaczy, że nasza reakcja na nieszczęście powinna ograniczyć się do załamywania rąk i użalania się nad sobą.

Żyjąc na naszej cudownej planecie, doświadczamy wielu rzeczy. Czasami są to piękne, a czasami okropne zdarzenia. Nic nie poradzimy na taką rzeczywistość. Nie można przeżywać przyjemnych chwil przez cały czas – tak to już jest.

Czy zauważyliście jednak, że w przypadku zdarzeń pozytywnych nikt nie ma oporów z przypisywaniem sobie zasługi za ich powstanie? Z kolei wina za negatywne doświadczenia niezwykle często jest zwalana na kogoś innego.

Tak jest łatwiej i dlatego to bardzo powszechne podejście.

Jeśli jednak naprawdę chcesz się rozwijać, musisz to zmienić.

Weź odpowiedzialność za siebie.

Właśnie teraz, w tej chwili podejmij decyzję: przestań liczyć na to, że ktoś za ciebie rozwiąże wszystkie problemy.

Od teraz spełnienie marzeń niech już nie będzie kwestią szczęśliwego trafienia w totka, lecz świadomego działania. Twoje myśli od teraz niech staną się czyste – pozbawione usprawiedliwień i wymówek.

Dlaczego? Ponieważ to nie Bóg decyduje o twoich doświadczeniach. To nie ślepy los determinuje twoje życie. Inni ludzie nie podejmują za ciebie decyzji (a przynajmniej nie powinni tego robić).

Człowiek jest ze swej natury istotą posiadającą zdolność podejmowania decyzji i ma możliwość dokonania wyboru. Nie zawsze jest to wybór właściwy, nie zawsze przyjemny, jednak za każdym razem jest jego wyborem. To jest ludzkie prawo, ale i obowiązek.

Warto przeczytać: Wolność jest moją prawdziwą naturą, czyli czym jest wolność w życiu człowieka.

Wybierz swoją ścieżkę świadomie i działaj, by realizować konkretne cele. Jeśli się nie uda – trudno. Ważne, żeby działać i akceptować konsekwencje swoich poczynań. Nie możesz uchylać się od odpowiedzialności za nie.

Odpowiedzialność jest często rozumiana opacznie

Wielu ludzi jest przekonanych, że odpowiedzialne zachowanie to takie, które jest zgodne z jakimiś normami, na przykład społecznymi.

Rodzice również narzucają swoim dzieciom pewne zasady. Wszystko jest w porządku, dopóki nie przesadzają w swoim rygorze. Nie mogą jednak oczekiwać, że ich pociechy będą robić absolutnie wszystko, co się im nakaże. Życie tak nie działa.

Dziecko nie jest własnością rodziców. To całkowicie odrębna istota ludzka. Posiada własną osobowość, upodobania, zdolności i marzenia. Nie będzie więc zdrową odpowiedzialnością narzucanie dziecku siłą swoich przekonań.

Odpowiedzialność to świadome przyjęcie na siebie radości płynącej z istnienia. To nie jest ciężar, jak wielu ludzi sądzi. Bycie odpowiedzialnym za siebie daje możliwość czerpania przyjemności ze swojego życia, ale też jest konieczne do robienia postępów w różnych jego dziedzinach.

Czy jestem odpowiedzialny?

Spróbuj szczerze ocenić siebie. Wiem, to trudne. W rozwoju duchowym jest to jednak bardzo ważna sprawa. Bez tego nie ma mowy o postępach. Jeśli nie będziesz uczciwie podchodził do własnej osoby, utkniesz w bagnie fałszu i głupoty.

Jedno z pytań, które warto regularnie sobie zadawać, to: czy jestem odpowiedzialny? Sprawdzaj siebie w tej kwestii starannie, ponieważ odpowiedzialność za samego siebie jest nieodzownym elementem praktyki duchowej.

Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Przenoszą odpowiedzialność za siebie na kogoś innego. Na mistrza, zbawiciela, kapłana, a nawet na rodzinę czy państwo. To brzemienny w skutkach błąd, który sprawia, że człowiek przestaje nad sobą pracować. Zamiast tego zaczyna narzekać na wszystko, czego nie udało mu się osiągnąć. Oczywiście za porażki wini zawsze kogoś innego. Nigdy siebie.

Tymczasem osoba odpowiedzialna posługuje się swoimi umiejętnościami i talentami w sposób mądry. Nie unika swoich obowiązków ani ciężkiej pracy, niezbędnej do osiągnięcia sukcesu. Dzięki temu cieszy się szacunkiem otoczenia i jest traktowana jak ktoś, kogo rad warto posłuchać.

W ostatecznym rozrachunku od ciebie zależy, jak potoczy się historia twojego życia. Decydując o własnym zachowaniu w obliczu zmieniającego się otoczenia, wybierasz swoją ścieżkę.

Po niej inni poznają twoją prawdziwą wartość. Być może będą cię nienawidzić, bać się, a może podziwiać. To nie powinno jednak mieć tak wielkiego znaczenia, jak poczucie odpowiedzialności za samego siebie.

Przede wszystkim należy zauważyć, że odpowiedzialność dotyczy tylko tego, na co masz wpływ. Nie możesz czuć presji odpowiedzialności za kogoś innego lub za wydarzenia toczące się na drugim końcu świata.

Nie dajmy się zwariować. Tylko twoje własne postępowanie jest tym, za które odpowiadasz. Wyjątek stanowi tutaj jedynie sytuacja, kiedy sprawujesz opiekę nad dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Wówczas możesz również za ich zachowanie ponosić odpowiedzialność.

Co zyskujesz, przejmując odpowiedzialność za siebie?

Poniższa lista nie jest kompletna, ale pozwoli ci poznać w miarę dobrze korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki wzięciu odpowiedzialności za swoje postępowanie.

  1. Możesz skoncentrować swoją uwagę na rzeczach, na które masz realny wpływ – nie marnujesz czasu i energii na bezsensowne usprawiedliwianie się i obwinianie innych; zajmujesz się bardziej sobą i swoimi możliwościami niż zewnętrznymi przeszkodami.
  2. Łatwiej dostrzegasz popełniane błędy i nie ukrywasz ich przed sobą; nie karmisz się złudzeniami, gdyż nie musisz już odwracać oczu od prawdy.
  3. Szybciej się uczysz, a twoja nauka jest o wiele bardziej wartościowa. Można bowiem uczyć się bezwartościowych rzeczy zamiast tego, co naprawdę ważne. Będąc odpowiedzialnym, możesz świadomie kierować swoim rozwojem.
  4. Łatwiej przyjdzie ci akceptowanie innych ludzi oraz ich poglądów. Staniesz się osobą bardziej tolerancyjną, a to zawsze pozytywnie odbija się na relacjach międzyludzkich.
  5. Zaczniesz podejmować świadome decyzje w oparciu o właściwe przesłanki. Człowieka odpowiedzialnego nie da się łatwo oszukać. Fakt ten w istotny sposób zwiększa kontrolę nad własnym życiem.
  6. Będziesz stanowić większą wartość dla świata. Każdy człowiek daje coś od siebie całej ludzkości. Niektórzy przynoszą w darze złe rzeczy, inni dobre. Odpowiedzialność pozwala na głębszy wgląd w naturę wszechświata. Twoje działania będą więc w naturalny sposób bardziej sprecyzowane i wartościowe.
  7. Dasz innym dobry przykład. Człowiek odpowiedzialny jest wart naśladowania – wszyscy to widzą. Ludzie chętnie kopiują zachowania przynoszące korzyści; uczą się dzięki nim. Odpowiedzialne postępowanie bardzo szybko jest dostrzegane przez otoczenie, ponieważ tworzy atmosferę spokoju i poczucie bezpieczeństwa. A któż nie ceni sobie tych dwóch rzeczy?
  8. Będziesz odnosić większe sukcesy – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. To dlatego, że odpowiedzialność uczyni cię człowiekiem, z którym naprawdę warto podejmować współpracę.

Pożegnaj wymówki i postaw na odpowiedzialność

Jeśli zdecydujesz się na wzięcie odpowiedzialności, znikną wszystkie wymówki, a ty zyskasz pełną swobodę działania.

Nic nie będzie cię ograniczać. Nawet uczucia i przekonania. Wiara i religia stracą nad tobą władzę. Państwo i urzędnicy przestaną być wrogami. Rodzina i przyjaciele nie będą przytłaczać i stresować.

Zyskasz wewnętrzną pewność siebie, a twoje postępowanie stanie się o wiele bardziej zdecydowane.

Człowiek przyjmujący pełną odpowiedzialność za siebie ma o wiele większe możliwości w każdej dziedzinie. Można powiedzieć, że zyskuje prawdziwą moc: twórczo-destrukcyjną siłę, która pozwala mu wykroczyć poza ograniczenia codziennego życia.

Nie wiem, jak inni, ale ja wolę być właśnie takim człowiekiem niż kimś użalającym się nad sobą i marnującym cenne godziny. Wszak życie jest krótkie, prawda? Po co marnować czas na coś, co przynosi tylko smutek i cierpienie?

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: co to znaczy być odpowiedzialnym, czym jest odpowiedzialność, jesteś odpowiedzialny za swoje czyny, być odpowiedzialnym człowiekiem, być człowiekiem to być odpowiedzialnym, czy jestem odpowiedzialny, co to znaczy być odpowiedzialnym zapytaj, odpowiedzialność co to znaczy, co to znaczy być odpowiedzialnym religia.