Czym jest pewność siebie? | Fot. Pixabay
Wiele osób doświadcza problemów z utrzymaniem pewności siebie na odpowiednio wysokim poziomie. Temat ten jest – i zapewne zawsze będzie – jednym z najbardziej złożonych problemów rozwoju osobistego i duchowego.
Niestety nie ma uniwersalnego sposobu na niezachwianą pewność siebie. Nie znaczy to, że nic nie można z tym fantem zrobić. Wręcz przeciwnie! Każdy z nas może odmienić swoje życie. Trzeba tylko włożyć nieco wysiłku w swoje starania.
Pewność siebie to termin, który jest używany w wielu różnych dyscyplinach i dziedzinach życia. Powszechnie przyjmuje się, że określenie to zostało po raz pierwszy opisane w filozofii, ale używane jest także w socjologii, psychologii czy historii. Termin – pewność siebie – ma kilka poziomów znaczenia. Istnieje pewność siebie jednostki, ale także grupy lub większej zbiorowości. W tym artykule zajmiemy się tym pierwszym rodzajem.
Pewność siebie można wyjaśnić jako uznanie własnej osobowości, dokonywane w wyniku aktywnych procesów myślowych każdego człowieka. W ten sposób staramy się odpowiedzieć na pytanie: Kim lub czym jestem? Udzielając odpowiedzi, jednostka zyskuje pewność swojego istnienia i doświadczania rzeczywistości.
Z drugiej strony, możemy określić pewność siebie jako zaufanie lub wiarę we własne siły, umiejętności, talenty, możliwości. W ten sposób człowiek zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Osoba pewna siebie czuje się na tyle pozytywnie, że wychodzi na spotkanie swojej przyszłości bez strachu, z nadzieją i optymizmem. Można powiedzieć, że pewność siebie daje beztroskie poczucie własnej wartości.
Pewność siebie generowana jest przez obserwację i refleksję nad samym sobą, własną osobowością. Człowiek jest widzem, ale i przedmiotem obserwacji.
W jednym ze swoich najważniejszych pism filozoficznych, Fenomenologii Ducha, zwłaszcza w rozdziale: "Samoistność i niesamoistność samowiedzy; panowanie i niewola", Hegel opisuje pewność siebie jako sumę doświadczeń niezależności i braku niezależności, symbolicznie w postaci konfliktu o uznanie pomiędzy panem i sługą.
Poczucie własnej wartości zaczyna kształtować się we wczesnym dzieciństwie. Czynniki, które mogą mieć na nie wpływ to:
Wiele przekonań na temat własnej osoby kształtuje się na podstawie informacji, które otrzymujesz od swojego otoczenia. Jeśli Twoje relacje z innymi ludźmi są silne i otrzymujesz na ogół pozytywne opinie na swój temat, masz większe szanse, by postrzegać siebie jako osobę wartościową. Jeśli natomiast uzyskujesz w większości negatywne opinie – jesteś często krytykowany, wyśmiewany przez innych – masz większe szanse na posiadanie niskiej samooceny.
Mimo to największy wpływ na poczucie własnej wartości mają zazwyczaj własne myśli. Pamiętaj o tym. Masz nad nimi kontrolę i to właśnie one decydują o tym, co będziesz czuć. Jeśli masz tendencję do skupiania się na swoich słabościach i wadach, powinieneś dowiedzieć się, jak wypracować bardziej zrównoważony i prawdziwy obraz siebie.
Pewność siebie jest bardzo ważna niemal w każdym aspekcie twojego życia. Ludzie, którym jej brakuje, mają trudności z odniesieniem sukcesu. Nieważne, w jakiej dziedzinie próbują się wykazać. Bez pewności siebie nie są w stanie nic zdziałać.
Istnieją dwie główne rzeczy, które przyczyniają się do odczuwania pewności siebie: poczucie własnej skuteczności oraz poczucie własnej wartości. Na szczęście możesz je efektywnie rozwijać, stosując pewne techniki. Jednym z działań, jakie powinieneś podjąć (prawdopodobnie najważniejszym), jest wyznaczanie celów. Dzięki temu nauczysz się zwiększać pewność siebie.
Zwróć uwagę na cztery etapy twojego budowania pewności siebie:
Pierwszy etap obejmuje czynności przygotowujące cię do rozpoczęcia podróży ku większej pewności siebie. Musisz dokonać podsumowania i dokładnej oceny: tego, gdzie aktualnie się znajdujesz (w jakim punkcie swojego życia), dokąd chcesz dotrzeć oraz jakimi obecnie dysponujesz możliwościami. Można powiedzieć, że jest to swoisty rachunek sumienia, ponieważ musisz być ze sobą w 100% szczery. To absolutnie konieczne! Jeśli będziesz sam siebie oszukiwać, możesz od razu dać sobie spokój i iść spać.
Przygotowując się do podróży, zrób trzy rzeczy:
To punkt, w którym zaczniesz wzmacniać swoją pewność siebie. Nie staraj się od razu dokonywać wielkich osiągnięć. To się nie uda. Najlepszy sposób na ostateczne zrealizowanie swoich celów to dążenie do nich małymi kroczkami. Zdobywaj wiedzę i stosuj ją w praktyce, powoli przekształcając w nawyk. Na początku najlepiej skupić się na postawach. Spraw, by były naprawdę solidne. Nie chcesz przecież, zaniedbawszy ten etap, pewnego dnia zorientować się, że budujesz swoją pewność siebie na lichych fundamentach. W takim wypadku wszystko mogłoby się w każdej chwili posypać jak domek z kart.
Na tym etapie poczujesz się znacznie pewniej. Większość zadań i projektów rozpoczętych w poprzednim etapie będzie w końcowej fazie. Coraz więcej celów z twojej listy będzie odhaczonych jako wykonane. Obserwując siebie, zauważysz zmianę we własnym zachowaniu oraz stosunkach z innymi ludźmi. Będziesz czuł się silniejszy psychicznie, a przez to o wiele bardziej entuzjastycznie nastawiony do życia.
Możesz teraz przeanalizować cały zrealizowany dotychczas plan. Być może znajdziesz pewne kwestie, które można by jeszcze rozwinąć lub nieco zmienić. Masz możliwość postawienia przed sobą bardziej ambitnych celów. Jeśli odczujesz taką konieczność, nie wahaj się wprowadzać modyfikacji. Pamiętaj przy tym, żeby nie stać się teraz zbyt pewnym siebie. Wielu ludzi na tym etapie działania popada w manię wielkości.
To już koniec twojej drogi do większej pewności siebie. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci przerywać pracy nad sobą. Życie jest już tak dziwacznie skonstruowane, że raz zdobyty przyczółek może zostać łatwo utracony, jeśli się o niego odpowiednio nie zadba. Nie spoczywaj więc na laurach i stale doglądaj swojej pewności siebie. Od czasu do czasu poddawaj się jakiemuś testowi, stawiaj przed sobą wyzwania i zawsze miej jakiś cel.
Jeśli będziesz wyznaczał cele i planował dalsze kroki na drodze do osiągnięcia większej pewności siebie, powinieneś zawsze pamiętać o powyższych etapach. W ten sposób unikniesz chaosu i nie poczujesz się zagubiony. Zawsze będziesz wiedział, na jakim etapie konkretnego działania jesteś. Wówczas możesz nadzorować postępy i modyfikować swoje postępowanie.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: pewność siebie, pewność siebie definicja, pewność siebie cytaty, pewność siebie znaczenie, pojęcie pewności siebie, pewność siebie wikipedia, czym jest pewność siebie, pojęcie pewności siebie.