Czy cierpliwość jest ci do czegoś potrzebna? | Fot. Samuel F. Johanns
Cierpliwość jest cnotą i stanowi podstawowy wyznacznik siły ludzkiego ducha. Im potężniejszą jesteś istotą, tym większą cierpliwością potrafisz się wykazać. Nie musisz działać z ogromną prędkością; nie walczysz, kiedy brakuje ci sił. Zamiast tego żyjesz w harmonii z całym wszechświatem.
Człowiek, który praktykuje uniwersalną duchowość, w naturalny sposób wykształca w sobie tę wspaniałą cechę charakteru – cierpliwość. Jej pojawienie się jest nieuniknione i nieodzowne. Bez niej nie można pójść dalej na ścieżce rozwoju duchowego.
Oto cecha ludzkiego charakteru, którą cenię sobie najbardziej. Nie jest ona ani powszechna, ani popularna w naszym społeczeństwie. Jest za to bardzo trudna do osiągnięcia, a jeszcze trudniejsza do utrzymania w ryzach.
Wszyscy pragniemy jednego i tego samego: wiecznie szczęśliwego życia. Nie ma na Ziemi nawet jednej osoby, która nie chciałaby być szczęśliwa. Dlaczego zatem nasze życie układa się we wzór tak dalece odbiegający od ideału?
Czasami ścieżka istnienia zamienia się w tak koszmarnie zniekształconą chimerę złudzeń i cierpienia, że nie jesteśmy w stanie wyodrębnić choćby ogólnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Błądzimy we mgle niewiedzy.
W większości przypadków źródłem nieszczęścia jest brak wspomnianej powyżej cechy: cierpliwości. Jest ona uniwersalną siłą charakteru, która w naturalny sposób prowadzi do dobrej i wartościowej egzystencji. Jej brak powoduje zaburzenie równowagi w życiu, a co za tym idzie – brak możliwości osiągnięcia prawdziwego szczęścia.
Co ciekawe, istnieją na świecie ludzie, którzy nie dostrzegają żadnych korzyści wynikających z cierpliwości. Sam znam kilka takich osób.
Większość z nas chce zdobywać wszelkie rzeczy szybko i bez ograniczeń. Nie chcemy pracować na swój pierwszy milion; chcemy go mieć od razu (i już wiadomo, skąd taka popularność gier losowych).
Po co czekać na awans w pracy czy prawdziwą miłość, skoro można mieć niewiele gorszy substytut już teraz? Nikt nie chce czekać; zamiast tego każdy kurczowo trzyma się swojego: chcę i potrzebuję, najlepiej natychmiast.
Oczekiwanie nas męczy i denerwuje, ponieważ nie potrafimy zachować dystansu do swoich pragnień. Wszyscy chcemy spełniać marzenia, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to nie realizacja celów służy nam najlepiej. To droga do nich przynosi największe korzyści. A spełnione marzenie jest w rzeczywistości tylko jednym z efektów ubocznych.
Dawno temu nauczyłem się nie walczyć ze sobą. Nie wyzbywam się pragnień, jak tego nauczają wszelkiej maści nauczyciele duchowi; nie zginam karku w pokornym oczekiwaniu na zbawienie.
Zamiast tego pielęgnuję w sobie wewnętrzny spokój i czerpię radość z dążenia do wyznaczonego celu.
Nie ma znaczenia, czy osiągnę go jutro, za tydzień, czy za tysiąc lat. Pragnienia i marzenia są swoistym drogowskazem; pokazują mi, dokąd zmierzam.
Jeśli jednak zacząłbym je realizować na siłę, prześcignąłbym samego siebie i zagubił w mrocznej dżungli własnych emocji. Niecierpliwość burzy spokój ducha.
Warto przeczytać: Wu wei – co to znaczy? Czy sukces bez wysiłku jest możliwy?
Każdy człowiek ma w sobie wystarczająco dużo siły, by działać w sposób cierpliwy. Nawet jeśli pragnie czegoś bardzo mocno, nie zdobywa tego ot tak sobie. Zwykle musi odczekać swoje. Dokładnie tak jak w kolejce podczas świątecznych zakupów w supermarkecie.
Cokolwiek jest obiektem twoich pragnień, przyjdzie twoja kolej. We właściwym czasie. Tylko pielęgnowanie w sobie tej trudnej cechy charakteru, jaką jest cierpliwość, pozwoli ci cieszyć się życiem każdego dnia.
W przeciwnym razie staniesz się więźniem niedoścignionej przyszłości. A przecież przyszłość nigdy nie nadejdzie.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: cierpliwość, cierpliwość jest cnotą, cierpliwość definicja, jaka może być cierpliwość, cierpliwość jest cnotą co to znaczy, cierpliwość przykłady, jak ćwiczyć cierpliwość, cierpliwość cytaty, co daje cierpliwość.