Nauczyciel duchowy

Kim jest nauczyciel duchowy? | Fot. Stefan Keller

Kim jest nauczyciel duchowy? Jaką pełni rolę i w czym może pomóc?

Nauczyciel duchowy – kim jest i jaką pełni rolę w życiu poszukującego prawdy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule znajdującym się poniżej. Jeśli szukasz kogoś, kto może wesprzeć cię w rozwoju duchowym, najpierw dowiedz się, kim powinien dla ciebie być.

Całe życie szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania. Czytamy święte księgi i znajdujemy w nich wiele dobrych rad. Często jednak ich pełne i właściwe znaczenie nam umyka. W tym miejscu ważną rolę odgrywa nauczyciel, który może wyjaśniać i rozwiewać wątpliwości.

Idąc przez życie, każdy z nas w prawie każdej dziedzinie korzysta z pomocy nauczycieli. Od najwcześniejszego dzieciństwa przyswajamy wiedzę o świecie, ludziach i samych sobie.

Nie inaczej jest w kwestii rozwoju duchowego. Tutaj jest potrzebny naprawdę dobry nauczyciel duchowy. Jeśli bowiem pragniesz czynić prawdziwe postępy, musisz korzystać z rzetelnych i weryfikowalnych wskazówek.

Rozwój duchowy jest jak podróż bez mapy przez nieznany kraj. Jeśli nie będziesz pytać napotkanych po drodze osób o właściwy kierunek, z pewnością zabłądzisz.

Po to właśnie istnieją przewodnicy: żeby wskazać, którędy wiedzie właściwa ścieżka. Oczywiście żaden mistrz niczego nie może ci narzucić. To ty ostatecznie o wszystkim decydujesz. Możesz wybrać niebezpieczny lub błędny szlak.

Jeśli jednak znajdziesz dobrego nauczyciela duchowego, możesz oszczędzić sobie wielu kłopotów.

Kim jest nauczyciel duchowy?

Przede wszystkim musisz pamiętać o jednym (to bardzo ważne!): nauczyciel duchowy jest takim samym człowiekiem jak jego uczniowie.

Różnica polega na tym, że nauczyciel pewne kwestie opanował lepiej i posiada większą wiedzę tudzież doświadczenie. Nie jest jednak nieomylny ani wszystkowiedzący. Tacy ludzie po prostu nie istnieją. Nie wierz nikomu, kto twierdzi, że jest inaczej.

Nawet jeśli uważasz kogoś za świętego lub oświeconego, nie stawiaj go na piedestale. Nie wolno ci bezkrytycznie przyjmować jego słów. Choćby wydawał się największym mędrcem w historii ludzkości, musisz zawsze podchodzić z dystansem do jego nauk.

W bezkrytycznym akceptowaniu nowej wiedzy (szczególnie w dziedzinie duchowości) tkwi ogromne niebezpieczeństwo. Kto bowiem nie potrafi bądź nie ma odwagi samodzielnie myśleć, nigdy nie będzie w stanie praktykować prawdziwej duchowości.

Słowa nauczyciela duchowego są zazwyczaj bardzo pomocnymi wskazówkami, ale nie zawsze.

Nie ma bowiem dwóch takich samych ludzi. To znaczy, że nie istnieją również dwie całkowicie identyczne ścieżki duchowe. Dlatego też relacje nauczyciela z każdym uczniem są inne (a przynajmniej powinny być).

Choć istnieją pewne uniwersalne prawdy mające zastosowanie w życiu wszystkich ludzi, nie są one jedynymi zasadami, na jakich powinno opierać się postępowanie poszczególnych osób.

Warto przeczytać: Czym jest uniwersalna duchowość?

Dlatego też prawdziwy nauczyciel duchowy ma niewielu uczniów. Wie, że z każdym musi pracować samodzielnie – tylko w ten sposób można osiągnąć coś naprawdę wartościowego w sferze duchowości.

Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że o "jakości" nauczyciela duchowego świadczy ilość posiadanych przezeń uczniów. W tym przypadku ilość prawie nigdy nie idzie w parze z jakością.

Rola nauczyciela duchowego

Nauczyciel duchowy pełni przede wszystkim rolę przewodnika; jest to osoba potrafiąca wskazać właściwy kierunek. Niestety wielu ludzi przypisuje funkcji nauczyciela dużo większe znaczenie, niż jest to właściwe.

Guru często jest uważany za osobę znajdującą się bliżej Boga niż inni ludzie; czasem jest traktowany wręcz jako wcielenie Boga. Zdarza się nawet, że sam tytułuje się mianem osoby oświeconej, świętej czy (w takim czy innym znaczeniu) boskiej.

Tymczasem prawda jest taka, że żaden człowiek żyjący na Ziemi nie ma dostępu do większej wiedzy niż pozostali. Wszyscy jesteśmy mniej więcej na tym samym etapie, a nasze możliwości poznawcze są dokładnie takie same.

Jeśli jeden człowiek może czegoś dokonać, mogą też inni.

Dlatego też traktowanie mistrza jako istoty wyższego rzędu jest błędem, mogącym doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Warto przeczytać: Zagrożenia duchowe – lista, która może uratować twoją duszę.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nauczyciel duchowy zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Dzięki jego pomocy możemy się uczyć i rozwijać swoje umiejętności w zrównoważony sposób.

Nie chodzi tutaj jednak o naśladowanie we wszystkim oraz wykonywanie woli mistrza bez żadnego sprzeciwu. Jego praca polega jedynie na wskazywaniu odpowiedniego kierunku, doradzaniu oraz przekazywaniu konkretnej wiedzy. To uczeń powinien zdecydować, co zrobić z otrzymanymi informacjami.

Nie lekceważ roli nauczyciela duchowego. Jeśli umiesz zachować umiar i rozsądek w przyjmowaniu jego nauki, możesz liczyć na zrobienie wspaniałych postępów w rozwoju duchowym.

Pamiętaj jednak, że duchowość to bardzo trudna sfera. Nieliczne są przypadki osób, które całkowicie samodzielnie osiągnęły zadowalające rezultaty (jak oświecenie czy zjednoczenie z Bogiem).

Większość ludzi potrzebuje pomocy nauczyciela duchowego; bez niego błądzą w gąszczu różnych wyznań i idei. Odpowiedni przewodnik może doradzać w oparciu o posiadaną mądrość, doświadczenie oraz poziom własnej świadomości.

Obietnice i nadzieje

Człowiek pragnący podążać duchową ścieżką samorealizacji znajdzie odpowiednie ku temu warunki.

Nie tylko odkryje święte teksty, które wiele go nauczą. Spotka również ludzi potrafiących pomóc mu w poszukiwaniach. Jezus powiedział:

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. (Mt 7, 7)

Ta prosta zasada sprawdza się w każdej dziedzinie życia. Zatem osoba starająca się praktykować duchowość, z całą pewnością otrzyma pomoc.

Nauczyciel duchowy jest swego rodzaju obietnicą. Jego pojawienie się pozwala na duchowy wzrost i inspiruje do działania. Uczeń dostrzega, że jego praca prowadzi do osiągnięcia nowych możliwości. Widząc człowieka realizującego w swoim życiu zasady rozwoju duchowego, zauważa też jego siłę.

Nauczyciel jest wzorem do naśladowania – przynajmniej w pewnym stopniu – oraz dowodem potwierdzającym słuszność podejmowanych decyzji. Dzięki niemu można zobaczyć swoją przyszłość; a przynajmniej jedną z jej możliwych wariantów.

Jeszcze jeden krok

Edukacja – jak wszystko w życiu – ma swój początek i koniec. Nikt nie zostaje w szkole aż do śmierci. Prędzej czy później podchodzi do egzaminu końcowego i opuszcza uczelnię. Zaczyna samodzielne, dorosłe życie.

Nie inaczej jest w duchowości: podążanie za nauczycielem ma sens tylko do pewnego momentu. Nieuchronnie nadchodzi dzień, kiedy trzeba opuścić nauczyciela i wyruszyć w dalszą drogę. Tylko głupiec niczego się nie uczy i całe życie spędza w bezpiecznym cieniu swojego mistrza.

Najważniejszym zadaniem nauczyciela jest przygotowywać ucznia na moment rozstania.

Uczeń z kolei będzie musiał wykazać się nie tylko mądrością, by iść dalej. Potrzebna też będzie odwaga. Im wyżej człowiek pnie się na ścieżce duchowego rozwoju, tym bardziej samodzielny się staje. Z czasem zaczyna polegać na sobie i ufać własnym osądom.
Nie potrzebuje już nauczyciela.

Zanim jednak to nastąpi, musi zrobić jeszcze jeden krok i "przeskoczyć" własnego mistrza; człowieka darzonego głębokim szacunkiem, lecz jednocześnie będącego zaledwie kolejnym kamieniem milowym, który należy minąć na drodze do swojego celu.

To nie jest łatwa sztuka, więc udaje się nielicznym. Tylko człowiek naprawdę wytrwały jest w stanie zrealizować swoje duchowe cele. Kiedy już to uczyni, sam staje się godzien miana nauczyciela.

Warto przeczytać: Cel życia duchowego.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: nauczyciel duchowy, nauczyciel duchowy polska, mistrz duchowy, mistrz duchowy w polsce, ceniony nauczyciel guru, guru nauczyciel, doradca duchowy, kierownik duchowy, kim jest prawdziwy nauczyciel duchowy.