Co dajesz, to dostajesz – nieprzemijająca zasada istnienia

Co dajesz to dostajesz

Co dajesz od siebie, to dostajesz od wszechświata | Fot. Klimkin

W życiu dostajesz zapłatę za każdą rzecz, jakiej dokonasz. Za każdy uczynek, a nawet myśl – zarówno dobre, jak i złe. Jeżeli pomagasz przyjaciołom bezinteresownie, w chwili potrzeby ktoś i do ciebie wyciągnie dłoń. Pomagając obcemu na ulicy, możesz mieć pewność, że za jakiś czas ktoś i tobie pomoże. W skrócie: co dajesz, to dostajesz.

Tak to mniej więcej działa. Jedno z moich życiowych haseł – motto codzienności – brzmi: "Dostajesz od wszechświata to, co sam mu dajesz". Powtarzam to sobie, odkąd pamiętam. Już w dzieciństwie byłem przekonany o słuszności tej myśli.

Jeżeli będziesz dzielił się smutkiem i rezygnacją, zaliczysz kopniaka od życia. Jeśli natomiast oddasz światu swoją radość, zaangażowanie i entuzjazm, w mig pojawią się wspaniałe skarby, którymi wszechświat dzieli się z nielicznymi.

Co dajesz, to dostajesz

Wielokrotnie w swoim życiu przekonałem się o słuszności tej prostej prawdy. Co ciekawe, bardzo często się zdarza, że właśnie te najprostsze rzeczy są najtrudniejsze do zrozumienia i zastosowania w życiu. Choć ich potęga prawie nie zna granic, wielu ludzi kompletnie nie potrafi z nich korzystać. Zamiast tego doświadczają porażek i wielu przykrości; nie mają kontroli nad swoim życiem.

Chciałbym uświadomić tym wszystkim osobom, że życie jest o wiele prostsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i... wszystko będzie w porządku. Jednym z tych praw jest właśnie: co dajesz, to dostajesz.

Uświadomienie sobie prawdziwego znaczenia powyższej sentencji ujawnia, jak ekscytujące może być ludzkie życie. Przemyśl to przez chwilę, a dostrzeżesz prawdę. Na świecie nie ma prawdziwych ofiar losu. Każdy z nas sam decyduje, co z siebie da światu. A potem dostaje dokładnie to samo.

Można powiedzieć, że jest to wewnętrzna moc ludzkiego ducha.

Budda tego doświadczył

Kiedy Budda medytował nad osiągnięciem oświecenia, prawie umarł z głodu i pragnienia. W pobliżu przechodziła pewna kobieta. Widząc umierającego człowieka, pochyliła się nad nim i nakarmiła ryżem oraz napoiła wodą. Właśnie w tym momencie Budda doznał olśnienia. Całkowicie bezinteresowny akt miłosierdzia przebudził jego umysł.

Nie znamy imienia tej kobiety. Jednak okazuje się ona jedną z najważniejszych postaci w historii buddyzmu. Gdyby nie ona, Budda zmarłby, zanim przekazał swoje nauki ludzkości.

Dzieląc się z ludźmi tylko bólem i złymi uczynkami, szybko na twój kark opadnie katowski topór przeznaczenia. Nie chcę w tym miejscu nikogo straszyć. Nie o to mi chodzi. Raczej mam na myśli to, by pamiętać o bezustannej cyrkulacji losu. Zarówno pojedynczych ludzi, jak i całej rasy. Wszystko jest ze sobą powiązane. Jeden drobny czyn może wpłynąć na cały świat. Tak jak działanie nieznanej nikomu wieśniaczki.

Nasze czyny wpływają na siebie, pozostając w ciągłym obiegu. Dawanie tworzy pewną wartość, która może swobodnie krążyć po świecie i stymulować wzrost kolejnych wartości. To trochę jak z pieniędzmi. Jeśli zarobisz tysiąc złotych i schowasz go w skarpecie pod łóżkiem, będziesz miał ten tysiąc i nic więcej. Jeśli natomiast zainwestujesz go (czyli komuś oddasz – przynajmniej tymczasowo), będzie pracował nad wytworzeniem kolejnych pieniędzy. Nieważne, czy będzie to lokata terminowa, czy kupisz jakiś produkt, by go odsprzedać z zyskiem. Działając, będziesz przyciągał do siebie nowe wartości.

Naucz się hojności. To powinna być jedna z naszych cech charakteru. Dzięki niej bowiem będziemy utrzymywać cyrkulację pozytywnych działań.

A może dzieje ci się krzywda?

Zanim zaczniesz przeklinać los, Boga czy innych ludzi – sprawdź siebie. Przetestuj własne postępowanie, sposób myślenia i wypowiedzi. Upewnij się, że to, co dajesz z siebie, jest dokładnie tym, co jesteś w stanie przyjąć.

Wiele negatywnych zdarzeń może mieć miejsce w twoim życiu. I z pewnością budzą one gniew i całą gamę negatywnych emocji. Ale wiesz co? One przyciągają jeszcze więcej tego samego. Jeśli więc twoje życie nie wygląda tak, jakbyś tego chciał – zmień siebie. Niech to będzie pierwszy krok.

On jest najważniejszy i niezbędny. Bez niego nic się nie zmieni. W trudnych chwilach nie jest łatwo o pozytywne nastawienie. Wiem to z doświadczenia. Ale to samo doświadczenie nauczyło mnie, że zmiana na lepsze zawsze zaczyna się w moim wnętrzu.

Poświęć kilka chwil na przeanalizowanie tego wszystkiego, co sam dajesz światu oraz innym ludziom, a nawet zwierzętom. Czy twoje dzieła są zgodne z tym, czego pragniesz od życia? Jeśli podejdziesz do tej kwestii sumiennie i zachowasz szczerość w sercu, z pewnością dostrzeżesz, co robisz źle.

Ciekawostka

Fraza co dajesz, to dostajesz po angielsku brzmi: You Get What You Give. Jest to także tytuł piosenki z 1998 roku grupy New Radicals. Utwór ten był międzynarodowym hitem, pierwszym i najbardziej udanym singlem z albumu Maybe You've Been Brainwashed Too. Nie obyło się bez kontrowersji wokół utworu, ale jego przesłanie jest nadal aktualne. I jakże prawdziwe. Zachęcam do przesłuchania. Ja zawsze chętnie wracam do wartościowych utworów muzycznych. Mają na mnie zbawienny wpływ.

Kategorie: Duchowość

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: co dajesz to dostajesz, co dajesz od siebie to dostajesz co sądzisz o tych słowach, co dajesz od siebie to dostajesz, dostajesz to co dajesz po angielsku, co siejesz to zbierasz, życie to echo co wysyłasz wraca, co wysyłasz w świat wraca do ciebie.