Kim jest Deepak Chopra? | Fot. Materiały prasowe
Deepak Chopra (22 października 1947 r. w New Delhi, Indie) to amerykański lekarz, mówca i pisarz, który specjalizuje się w dziedzinie duchowości oraz medycynie naturalnej, łączącej umysł i ciało. W swoich książkach opisuje uniwersalne prawa rządzące życiem człowieka, odnoszeniem sukcesu i zdobywania bogactwa, a także zdrowia i długowieczności.
Napisał m. in.: "Księga Sekretów. 15 duchowych sekretów spełnionego życia", "Siedem duchowych praw sukcesu. Praktyczny przewodnik, jak spełnić swoje marzenia", "Życie po śmierci. Jak bez lęku przejść na drugą stronę", "Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu".
Jeśli pozbędziesz się negatywnych emocji i rozwiniesz intuicję, możesz poprawić stan swojego zdrowia. Łączy się to z praktyką słuchania sygnałów wysyłanych przez ciało. Chopra opracował szereg metod pracy z ciałem i umysłem, których celem jest nie tylko utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowia, ale również spowolnienie procesów starzenia, a co za tym idzie wydłużenie życia (nawet do 120 lat).
Huston Smith, autor książki "The World's Religions", tak pisze o Deepaku Chopra:
Deepak Chopra z powodzeniem łączy starożytną filozofię Wedanty ze swoim unikalnym spojrzeniem na współczesną medycynę, dzięki czemu dostarcza szerokiej publiczności rozwiązań zaspokajających wiele potrzeb współczesnego świata. Należy do grupy wpływowych uczonych, pisarzy i myślicieli - jak Arthur Schopenhauer, Carl Jung czy Aldous Huxley - którzy znaleźli prawdę w odwiecznej filozofii i opracowali sposoby, by pomóc ludziom zastosować tę prawdę w codziennym życiu
Kariera (zarys chronologiczny):
1946 (22 październik) - Chopra urodził się w mieście New Delhi w Indiach;
1968 - Chopra emigrował do Stanów Zjednoczonych Ameryki;
1973 - zdobył licencję praktyki medycznej w stanie Massachusetts;
1981 - praktykował techniki Transcendentalnej Medytacji (TM);
1985 - rozpoczął studiowanie Ayurvedy (dzięki Maharishi Mahesh Yogi) i opuścił stanowisko w Szpitalu Memorial w Nowej Anglii, po czym założył Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Ayurvedyjskiej;
1989 - Chopra otrzymał tytuł "Dhanvantari - opiekuna doskonałego zdrowia świata";
1991 - opublikował (jako współautor) artykuł pt. "List z New Delhi: Maharishi Ayur-Veda: Współczesne spojrzenie na starożytną medycynę" (w: Journal of American Medical Association);
1992 - prowadził panel o alternatywnej medycynie w Narodowym Instytucie Zdrowia;
1993 - Chopra przyjął stanowisko dyrektora Sharp Institute for Human Potential and Mind-Body Medicine;
1994 - opuścił ruch Transcendentalnej Medycyny. Chopra został wówczas oskarżony przez mistrza Maharishi Mahesh Yogi o próbę przejęcia jego pozycji jako guru;
1995 - otrzymał nagrodę Toastmasters "International Top Five Outstanding Speakers";
1996 - Chopra rozstał się z Sharp Institute, po czym (wspólnie z neurologiem Davidem Simonem) założył Chopra Center for Wellbeing;
1997 - otrzymał nagrodę Toastmasters Golden Gavel Award;
Od 2000 - Chopra zajmował stanowisko doradcy w National Ayurvedic Medical Association;
2005 - Senior Scientist w The Gallup Organization;
2006 - uruchomił (razem ze swoim synem Gothamem oraz przedsiębiorcą Richardem Bransonem) Virgin Comics LLC, której celem było rozprzestrzenianie pokoju i świadomości poprzez komiksy i karty do kolekcjonowania (przedstawiające tradycyjne kabalistyczne symbole oraz opowieści);
2006 - otrzymał nagrodę Ellis Island Medal of Honor by the National Ethnic Coalition of Organizations;
2009 - założył Chopra Foundation;
2010 - otrzymał nagrodę Cinequest Life of a Maverick Award dla inspirujących osób, które dotykają świata filmu;
2010 (wrzesień) - opublikował krytykę książki Stephena Hawkinga pt. "The Grand Design";
2011 - Chopra opublikował artykuł (w The Journal of Cosmology, nr 14) pt. "Jak świadomość staje się fizycznym wszechświatem";
2011 (październik) - Chopra napisał krytyczną recenzję (w The Huffington Post) książki Richarda Dawkinsa "Magia rzeczywistości";
2011/2012 - Chopra współpracował z Alexandrem Tsiarasem (założyciel TheVisualMD) przy programie internetowym pt. "The 9 Visual Rules of Wellness".
Oto główne idee i poglądy propagowane przez Deepaka Choprę:
Chopra porównał wszechświat do "kanapki rzeczywistości", która ma trzy warstwy: świat materialny, kwantowa sfera materii i energii oraz wirtualna sfera, znajdująca się poza czasem i przestrzenią (jest ona domeną Boga i to właśnie z niej Bóg kieruje innymi warstwami). Chopra napisał, że mózg ludzki jest ściśle połączony do wiedzy o Bogu "i że funkcje ludzkiego układu nerwowego są odzwierciedleniem boskiego doświadczenia.
Chopra został określony jako "najwybitniejszy amerykański rzecznik ajurwedy". W swoich książkach łączy pomysły związane z mechaniką kwantową i medycyną ajurwedyjską w coś, co nazywa "uzdrowieniem kwantowym". Opisał wirusa HIV (powodującego AIDS) jako emitującego "dźwięk, który nakłania DNA do samozniszczenia". Według Chopry, wirusa HIV można leczyć przy pomocy "pierwotnego dźwięku ajurwedyjskiego". Ten pogląd przysporzył mu wielu przeciwników. Lawrence Schneiderman (lekarz) stwierdził, że medycyna alternatywna nie jest oparta na dowodach i że "delikatnie mówiąc, Dr Chopra proponuje program zapobiegania i leczenia AIDS, który nie ma poparcia w żadnych danych empirycznych".
W artykule z 2008 roku, zamieszczonym w Time Magazine, Ptolemy Tompkins zauważył, że przez większość swojej kariery Chopra był "magnesem dla krytyki". Tompkins napisał, że środowiska medyczne i naukowe wyrażały negatywne opinie o poglądach Chopry szczególnie dlatego, że roszczenia Chopry do uznania skuteczności medycyny alternatywnej mogą odciągać chorych od skutecznych metod leczenia tradycyjnego.
Chopra stworzył termin uzdrowienia kwantowego, określając pogląd, według którego brak równowagi w zdrowiu człowieka jest usuwany przez mechanikę kwantową. Chopra twierdzi, że zjawiska kwantowe są odpowiedzialne za zdrowie i dobre samopoczucie. Próbował zintegrować ajurwedę (tradycyjny indyjski system medycyny) z mechaniką kwantową. Według Roberta Carrolla, Chopra "pobiera opłaty w wysokości 25000 $ za wykład, na którym rzuca kilka banałów i daje porady duchowe, ostrzegając przed złym wpływem materializmu".
Chopra utożsamia spontaniczną remisję raka ze zmianą stanu kwantowego, co jest równoznaczne ze skokiem do "nowego poziomu świadomości, który zakazuje istnienia raka". Profesor fizyki Robert L. Park napisał, że fizykom nie podoba się newagowskie znachorstwo w teorii na temat raka, jaką prezentuje Chopra i określa ją jako okrutną fikcję, ponieważ przyjęcie takiego poglądu prowadzi do mieszania choroby z poczuciem winy i może utrudnić uzyskanie prawdziwego lekarstwa.
Poglądy Chopry dotyczące uzdrawiania kwantowego budzą kontrowersje głównie ze względu na to, co zostało opisane jako "systematyczna błędna interpretacja" współczesnej fizyki (Brian Cox, Why Quantum Theory Is So Misunderstood). Połączenie mechaniki kwantowej i medycyny alternatywnej, zaproponowane przez Choprę, jest powszechnie uznawane w środowisku naukowym jako błędne, mimo że ma sporą liczbę zwolenników. Krytyka koncentruje się wokół tego, że makroskopowe obiekty są zbyt duże, aby wykazywać właściwości kwantowej natury i funkcji, takich jak zakłócenia fali. Większość literatury dotyczącej uzdrowienia kwantowego jest prawie całkowicie teologiczna, pomijając rygorystyczną matematykę, która sprawia, że elektrodynamika kwantowa jest w ogóle możliwa.
W 2012 roku, przeglądając War of the Worldviews - książkę napisaną przez Choprę i Leonarda Mlodinowa - profesor fizyki Mark Alford wyjaśnił, że książka ta jest debatą dwóch autorów obejmująca "wszystkie wielkie pytania: kosmologię, życie i ewolucję, umysł i mózg oraz Boga". Alford uważa, że obie strony tej debaty stoją w fałszywej opozycji i stwierdza, że "kontrapunktem do spekulacji Chopry nie jest nauka z jej skomplikowaną strukturą faktów, teorii i hipotez, ale coś o wiele bardziej podstawowego. Receptą na poglądy Chopry jest Brzytwa Ockhama [Mark Alford: Is science the antidote to Deepak Chopra's spirituality?, 2013].
Paul Kurtz napisał, że popularność poglądów Chopry jest związana ze wzrostem antynaukowych postaw w społeczeństwie, i że stanowią one atak na obiektywność samej nauki poprzez poszukiwanie nowych, alternatywnych form udowadniania teorii [Paul Kurtz: Skepticism and Humanism: The New Paradigm, 2001].
Czytaj więcej: Deepak Chopra - genialne cytaty.
Deepak Chopra napisał ponad 50 książek, które zostały przetłumaczone na 35 języków. Wśród nich możemy wyliczyć:
Kategorie: Nauczyciele duchowi
Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.
Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.
Ten artykuł został znaleziony m. in. przez następujące frazy: deepak chopra, deepak chopra książki, deepak chopra pdf, deepak chopra nauki, deepak chopra , deepak chopra krytyka, deepak chopra online, deepak chopra chomikuj.