Dojrzałość duchowa – 7 oznak twojego rozwoju

Dojrzałość duchowa

Czym jest dojrzałość duchowa? | Fot. Pixabay

Czym jest dojrzałość duchowa? Wbrew pozorom to bardzo proste pytanie. Dojrzałość oznacza bowiem dążenie do poznania prawdy oraz życie w oparciu o tę jej część, którą człowiek zdołał zweryfikować. O wiele trudniej przedstawia się kwestia samego osiągania duchowej dojrzałości. W tym przypadku zdania są podzielone.

Wiele osób utrzymuje, że dojrzałość duchowa jest związana z religią. Przekonują o konieczności przyjęcia takiego czy innego wyznania. Czy jednak można w takim wypadku mówić o dążeniu do poznania prawdy? Czy może tylko czegoś, co przez pewną grupę ludzi jest uznawane za prawdę…

Myślę, że w przypadku wierzeń religijnych nie możemy mówić o prawdzie uniwersalnej. Co za tym idzie, dojrzałość duchowa może mieć miejsce dopiero wówczas, gdy człowiek wyjdzie w swojej praktyce poza religię. Nie chcę jednak w tym miejscu wdawać się w dyskusję na temat wiary. Podejmiemy ją przy innej okazji. Zamiast tego skoncentruję uwagę na tytułowej kwestii.

Dojrzałość duchowa to nie cel

Po pierwsze. Musimy zaznaczyć, że dojrzałość duchowa nie jest celem samym w sobie. To coś w rodzaju efektu ubocznego szczerej praktyki duchowej. Każdy człowiek, który pracuje nad sobą, z czasem zaczyna się rozwijać. Idzie drogą wiodącą przez wiele trudnych decyzji oraz odkryć mogących wprowadzić w jego życie sporo zamieszania. W zamian za to otrzymuje bezcenny dar.

Duchowość pozwala odsłonić prawdę o naturze wszechświata, człowieka oraz Boga. Oto nagroda za wysiłek podjęty podczas poszukiwań: wiedza o rzeczach uniwersalnych. Co ciekawe, jest ona dostępna dla każdego. Nie ma w tej materii żadnych ograniczeń. Każdy z nas jest w stanie dotrzeć do prawdy. Pytanie tylko, co z nią zrobi.

Czy wykaże się dojrzałością duchową i będzie żyć w zgodzie z tym, czego się dowiedział? Czy może porzuci prawdę na rzecz ułomnych światopoglądów stworzonych przez ludzi bojących się szeroko otworzyć oczy?

7 oznak dojrzałości duchowej

Po czym można rozpoznać, że ktoś jest dojrzały duchowo? Poniżej przedstawiam siedem symptomów sugerujących, że masz do czynienia z człowiekiem duchowo dojrzałym.

1. Bezwarunkowa szczerość

Wiele osób unika prawdy o sobie (oraz wszechświecie). Wolą nadawać sobie różne etykietki, a osądy opierają o przekonania często niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Tymczasem człowiek dojrzały duchowo patrzy na samego siebie w stu procentach szczerze. Nie ukrywa się za żadną maską. Patrząc na własne wady, nie odrzuca ich. Podobnie z zaletami. Zamiast tego patrzy uważnie, by wiedzieć, na co go stać. Zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu.

2. Spokojna akceptacja

Dojrzałość duchowa wiąże się z pełną akceptacją natury wszechświata. Pewne rzeczy możemy zmienić, innych nie jesteśmy w stanie. Choćby nie wiem jak się starać, rzeczywistość podsuwa człowiekowi pewien zestaw zasad, których nigdy nie będziemy mogli obejść. One istnieją z pewnych konkretnych powodów.

Niektórzy pytają: dlaczego Bóg pozwala na wojny i cierpienie? Człowiek dojrzały duchowo nie zadaje takich pytań. Zamiast tego akceptuje fakt, że nie wszystko może objąć swoim rozumem, a we wszechświecie istnieją siły posiadające własny "plan". W jego ramach możemy żyć i rozwijać się. Akceptacja tego faktu jest efektem dojrzałości.

3. Prawdziwe przebaczanie

Symptomem duchowej dojrzałości jest również umiejętność przebaczania – zarówno sobie, jak i innym. Przebaczenie to wzięcie odpowiedzialności za własne czyny i doświadczenia.

To także odrzucenie nienawiści oraz gniewu. Człowiek dojrzały duchowo wie, jak niszczące są to siły. Nie pozwala sobie na to, by przejęły nad nim kontrolę. Dzięki temu może swobodnie wzrastać w "otoczeniu" pozytywnych emocji.

4. Niebotyczna odwaga

Trzeba przyznać, że człowiek dojrzały duchowo odznacza się niezwykłą odwagą. Nie tylko potrafi myśleć swobodnie, ale nie boi się wyrażać swoich opinii na głos. Jest to tym bardziej znamienne, że osoba taka najczęściej widzi więcej niż inni, a jego wnioski mogą być szokujące. Szczególnie dla ludzi wyznających różnego rodzaju religie czy inne zniewalające ducha światopoglądy. Dojrzałość duchowa wznosi się bowiem ponad religię. Ujawnia prawdę, która dla wielu jest niewygodna, a nawet wydaje się niebezpieczna. Aby kroczyć tą ścieżką, nie można być tchórzem.

5. Nieskończona wolność

Wielu ludzi łączy duchowość z różnego rodzaju rytuałami. Pozwalają prowadzić się komuś innemu, tym samym odbierając sobie swobodę duchowego działania. Inaczej jest w przypadku człowieka dojrzałego duchowo. On jest wolny. Może samodzielnie szukać drogi do ostatecznego przebudzenia.

6. Zaskakująca prostota

W jakimś momencie rozwoju duchowego człowiek zaczyna dostrzegać pewne prawidłowości. Rzeczy, które wcześniej uważał za ważne, nagle okazują się nieistotne. Dojrzałość duchowa przejawia się w dochodzeniu do większej prostoty życia. Przestają się liczyć pieniądze, pozycja społeczna, szeroko pojęty sukces. Człowiek dojrzały nie zastanawia się, "co ludzie powiedzą". Przestaje walczyć ze światem o zdobywanie bogactw czy poważania. Zamiast tego zaczynają go cieszyć proste rzeczy. Takie, które są dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki. Choć większość ludzi nawet nie pomyśli, żeby po te rzeczy sięgnąć.

7. Nieskrępowana miłość

Miłość to coś więcej niż pragnienie związku z drugim człowiekiem. Ona wykracza poza cielesność i emocje. Jest czysta i niczego nie oczekuje. Kochając prawdziwą miłością, nie liczymy na odwzajemnienie. Nie cierpimy nawet wówczas, gdy jesteśmy nienawidzeni. Zawsze wychodzimy do innych z uśmiechem i otwartym sercem.

Jednakże takiej miłości nie sposób się nauczyć. Ona przychodzi sama dzięki dojrzałości duchowej. Pewnego dnia po prostu staje się jasne, że kochamy – wszystko i wszystkich. Bez żadnych ograniczeń czy warunków, jakie należy spełnić. Taka miłość nie jest uzależniona od rasy, wyznawanej religii czy intencji. Ona zwyczajnie jest.

**
Dojrzałość duchowa oznacza przede wszystkim rozumienie samego siebie. Jest początkiem procesu wewnętrznego rozkwitu. Myślę, że to jest też najważniejsze zadanie praktyki duchowej: wejście na drogę ku realizacji własnego potencjału. Bez upiększeń i oszukiwania siebie. Bez kompromisów i strachu przed odrzuceniem. Również bez poczucia wyższości i nadmiernej dumy z samego siebie.

Dojrzałość duchowa

Kategorie: Oświecenie

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: dojrzałość duchowa, oznaki dojrzałości duchowej, czym jest dojrzałość duchowa, kryteria dojrzałości duchowej, duchowość i dojrzałość.