Wu-wei, czyli bezdążenie | Fot. Pixabay
Wu wei to jedna z podstawowych zasad taoizmu i konfucjanizmu. Jeśli uświadomisz sobie jej znaczenie, szybko pojmiesz, że rozwój osobisty wcale nie musi być utożsamiany z ciężką pracą, wymagającą ponadprzeciętnego wysiłku.
Może cię to zaskoczy, ale wszechświat naprawdę nie ma nic przeciwko temu, żeby każdy z nas żył tak, jak tego pragnie. Nawet kiedy życie stawia przed tobą niezwykle skomplikowane wyzwania, nie musisz załamywać rąk. Ze wszystkim możesz sobie poradzić.
W jaki sposób to zrobić? Wystarczy przestać się trudzić i po prostu działać z łatwością. Tak, wiem. To brzmi niedorzecznie. I takie będzie, dopóki nie poznasz koncepcji wu wei.
W wielkim skrócie wu wei oznacza pogląd, według którego należy pozwolić wszystkim rzeczom istnieć zgodnie z ich naturą, a zdarzeniom – biec zgodnie z ich naturalnym torem. Człowiek powinien powstrzymywać się od ingerowania w otoczenie.
Chińskie określenie wu wei możemy przetłumaczyć jako niedziałanie lub działanie pozbawione wysiłku.
Wu wei określa stan ducha lub umysłu pozostającego w harmonii z całym wszechświatem. Wiąże się to oczywiście ze znajomością zasad naturalnego działania naszej rzeczywistości, skutecznością działania oraz rozsądnym gospodarowaniem dostępnymi zasobami.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że człowiek nie może aktywnie podążać ścieżką wu wei. Wu wei jest bowiem rezultatem praktyki duchowej i przychodzi naturalnie. W tej kwestii najlepszym przewodnikiem jest tao.
W księdze Daodejing jej autor wyjaśnia, że istoty (lub zjawiska) pozostające w harmonii z tao zachowują się w sposób całkowicie naturalny, bez działania na siłę czy nadmiernego kombinowania.
Celem działania człowieka, według Laozi, jest życie w zgodzie z własną naturą. Chodzi o to, by postępować całkowicie naturalnie. Tak samo, jak robią to planety krążące wokół Słońca. Działają bez jakiejkolwiek kontroli i bez podejmowania wysiłku – poruszają się po swoich orbitach całkowicie spontanicznie.
A zatem wu wei nie oznacza kompletnej bezczynności, lecz działanie w sposób naturalny, czyli pozbawiony walki z przeciwnościami losu czy postępowaniem innych istot.
Zasada wu wei to naturalny stan, który charakteryzuje się czynieniem dobra bez wysiłku czy świadomego starania się. W taoizmie jest to nazywane cnotą lub mocą (chiń. de).
Oczywiście wu wei można stosować w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Na przykład w ujęciu politycznym zasada wu wei głosi, że najlepszy władca to taki, który powstrzymuje się od ingerencji w sprawy obywateli.
W tekstach taoistycznych wu wei jest często ilustrowane przez wodę i jej zachowanie w naturze. Woda może przyjąć dowolną postać lub kształt. Uzależnione jest to od miejsca, w którym się ona znajduje.
Istnieje jeszcze jedna interpretacja wu wei:
Działanie, które nie pociąga za sobą walki lub nadmiernego wysiłku.
W tym przypadku wu oznacza "nie", a wei oznacza "wysiłek". Pojęcie "działanie bez wysiłku" jest częścią taoistycznych sztuk walki, takich jak Tai Chi Chuan, Baguazhang i Xing Yi. Wynika stąd, że wu wei jest zgodne z taoistycznym dążeniem do życia i działania w zgodzie z naturą.
W odniesieniu do życia jednostki koncepcja wu wei przeciwstawia się formalizmowi dotyczącemu moralności oraz wszelkim zaleceniom (przykazaniom), które są sztuczne i maskują prawdziwe uczucia. Człowiek nie ma być dobrym dlatego, że ktoś mu tak każe. To powinno być całkowicie naturalnym zachowaniem, niewymagającym żadnego wysiłku.
Niektórzy postrzegają wu wei jako bezczynność, a nawet pospolite lenistwo. Jest to jednak całkowicie błędna interpretacja. W rzeczywistości bowiem mało kto jest tak zajętym człowiekiem jak mędrzec, który wykorzystuje każdy moment swojego życia do maksimum.
Nie ma się co dziwić, że idea wu wei jest mylona ze zwykłym lenistwem. Bardzo łatwo można popełnić ten błąd. Jeśli bowiem człowiek nie robi tego, co większość uważa za konieczne, często zostaje uznany za lenia.
W naszym społeczeństwie utarło się kilka tradycyjnych poglądów na to, co każdy z nas powinien robić, np.:
Czy jednak o to chodzi w życiu? Moim zdaniem są to mało istotne sprawy. Nie chodzi o to, że jestem leniwy i nie chce mi się pracować. Wręcz przeciwnie, bardzo lubię robić różne rzeczy (nawet te trudne). Do każdej czynności podchodzę jednak na luzie. Niczego nie próbuję wymuszać – ani na sobie, ani na innych, a tym bardziej na otaczającym mnie świecie.
Wu wei oznacza właściwe działanie w każdej sytuacji. Niewymuszone, oparte na naturalnym płynięciu z prądem. Nie ma jednak w tym przypadku mowy o lenistwie. To coś zupełnie innego. Lenistwo to niechęć do działania, a wu wei oznacza pozwolenie naturalnym siłom wszechświata na działanie zgodne z ich naturą – człowiek jest wówczas tylko jednym z elementów naturalnego biegu rzeczy.
Różnica jest więc prosta:
Myślę, że w filozofii wu wei chodzi przede wszystkim o to, by czuć się komfortowo, a nie robić coś na siłę. Nie zawsze możemy panować nad swoim życiem. Zamiast jednak walczyć ze światem, można go po prostu zaakceptować, a co za tym idzie – współistnieć z nim w harmonii i pokoju.
Jak można tego dokonać?
Na zakończenie garstka interesujących cytatów dotyczących wu wei, które znajdują się w moich prywatnych notatkach.
Warto także zauważyć, że kilka rozdziałów najważniejszego taoistycznego tekstu, Daodejing, nawiązuje do zasady wu wei jako kluczowego aspektu ludzkiego życia.
Filozofia taoistyczna uznaje, że wszechświat działa harmonijnie, zgodnie z własnymi zasadami. Jeśli człowiek postępuje niezgodnie z owymi naturalnymi prawami, zakłóca istniejącą harmonię.
To nie znaczy, że powinniśmy zaprzestać działania według własnej woli czy dążenia do swoich celów. Chodzi o to, by postępować w zgodzie z naturalnymi procesami istniejącymi we wszechświecie. Można powiedzieć, że sposób działania jest kluczem do sukcesu.
Idea ta została doskonale zobrazowana w drugim rozdziale Tao Te Ching:
Mędrzec [...] kieruje swoimi sprawami, nie podejmując działań, a nauki przekazuje bez użycia słów; pomaga wszystkim, wielkim i małym, każde wyzwanie przyjmując bez wahania; rozwija się i zdobywa doświadczenie, ale nie rości sobie prawa do efektów swej pracy; wykonuje swoje zadania, ale nie czeka na pochwały czy zaszczyty. Praca zostaje wykonana, lecz jak – tego nikt nie widzi. Oto prawdziwa moc niedziałania.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: bezdążenie, wu wei, wu wei płyń z prądem życia, wu Wei cytaty, filozofia wu wei, praktyka wu wei, wu wei co to znaczy, wuwei, taoizm wu wei.