Pomaganie innym | Fot. Gerd Altmann
Pomaganie innym – temat, który bardzo długo był mi odległy. Kiedyś nie rozumiałem, dlaczego miałbym komukolwiek pomagać. Co prawda, nie byłem egoistą, ale też i do wspierania innych się nie garnąłem.
Nie zawracałem sobie głowy cudzymi problemami. Dlaczego? Ponieważ uważałem, że ludzie są odpowiedzialni za samych siebie i to oni powinni zadbać o własny dobrobyt. Po części nadal tak sądzę, ale teraz mam zupełnie inne podejście – staram się każdemu pomagać w miarę swoich skromnych możliwości.
Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie pomagam innym ludziom, aby dostać coś w zamian. Moje postępowanie nie wynika ani z cwaniactwa, ani z wyrachowania. Nie jestem też osobą wierzącą, więc nie oczekuję nagrody po śmierci za swoje dobre uczynki.
Powód mojego postępowania jest prosty: pomaganie innym przyczynia się do tego, że w moim życiu pojawia się więcej pozytywnych ludzi. Innymi słowy, mam więcej okazji do budowania dobrych relacji. Można powiedzieć, że im lepiej postępuję, tym piękniejszy staje się świat.
Czasami może się wydawać, że pomagając innym, daję się wykorzystywać. Słyszałem już takie opinie i być może tak to wygląda z zewnątrz. Niektórzy z moich znajomych przekonują, że przesadzam i zbyt dużo czasu oraz energii poświęcam napotykanym ludziom.
Moim zdaniem nie ma jednak mowy o czymś takim. Nie pozwalam sobą pomiatać. Nie jestem też "na każde zawołanie". Nie można być aż tak naiwnym, by wszystko poświęcać w imię szczytnych ideałów. We wszystkim potrzebny jest umiar. Trzeba umieć być również asertywnym i potrafić wyczuć, kiedy ktoś chce mnie wykorzystać.
Nie pomagam innym po to, by stać się ich niewolnikiem. Jeśli pozwoliłbym na ograniczanie siebie i własnych potrzeb życiowych, przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku. Nie tylko mnie, ale i członkom mojej rodziny czy najbliższym przyjaciołom. A przecież nie o to tutaj chodzi.
Moje działania kreują przyszłość. Każde uczucie, myśl oraz czyn prowadzą do konkretnego efektu. Jako że posiadam wolną wolę, nie zawsze postępuję właściwie, co przekłada się na doświadczenia, które czasami są niemiłe. Dlatego tak ważne jest uczenie się na błędach i postępowanie w taki sposób, by zdziałać jak najwięcej dobrego.
W moim przypadku pomaganie innym to naprawdę świetny sposób, aby poczuć się lepiej. Świadomość, że pomogłem komuś w realizacji celów, sprawia, że czuję się potrzebny i spełniony. To niesamowite uczucie pochylić się nad problemami drugiego człowieka i tak zwyczajnie go wesprzeć.
Ktoś mógłby zapytać, czy w takim razie nie pomagam przypadkiem z egoistycznych pobudek. Nie sądzę, żeby tak było. Fakt, że odczuwam zadowolenie z pomagania innym, nie czyni mnie osobą wyrachowaną. Jak każdy pragnę, by moje życie miało sens i dostarczało mi przyjemności. Sądzę, że nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie – to jest piękne. Tak po prostu.
Zapewne zastanawiasz się, co daje pomaganie innym. Też nad tym niejednokrotnie rozmyślałem i znalazłem całkiem sporo korzyści, jakie niesie ze sobą altruizm. Oto krótka lista – z całą pewnością nie jest kompletna i można by ją znacznie wydłużyć. W tym miejscu chciałem jednak zaznaczyć kilka najważniejszych, moim zdaniem, korzyści.
A zatem, pomaganie innym...:
Mam dla ciebie 4 wielkie argumenty przemawiające za tym, żeby pomagać innym ludziom (a także zwierzętom).
Kiedy ktoś robi dobry uczynek, rozpoczyna reakcję łańcuchową. Widzimy to bardzo często – w telewizji, prasie czy mediach społecznościowych. Podobno (nie pamiętam, gdzie o tym czytałem) badania naukowe wykazały, że ludzie są bardziej skłonni do hojności po tym, jak zaobserwują takie zachowanie u innych.
Efekt pomagania może się więc rozprzestrzeniać po całym świecie, jeśli tylko mu w tym nieco pomożemy. Z czasem – to dość utopijna wizja – nasza cywilizacja mogłaby stać się lepsza. Gdybyśmy tylko częściej zwracali uwagę na potrzeby innych, a nie tylko na swoje.
Zauważyłem (nie tylko na swoim przykładzie), że dbanie o innych i wspieranie ich pomaga znaleźć więcej sensu w codziennym życiu. Odkąd pomagam ludziom, mam wrażenie, że moje istnienie ma większe znaczenie. Nie jest nastawione na przetrwanie, gromadzenie dóbr czy walkę o pozycję społeczną.
Wystarczy się rozejrzeć, by szybko uświadomić sobie, że życie tak naprawdę jest ciężką walką. Chociaż mamy XXI wiek, zaawansowaną technologię, rozwiniętą wiedzę teoretyczną – cały czas większość z nas boryka się z wyzwaniami, które zdają się przerastać nasze możliwości. Sami bardzo często po prostu nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Ale przecież jesteśmy w tym wszystkim razem! I razem możemy zdziałać o wiele więcej.
To może brzmi nieco dziwnie, ale pomaganie innym sprawia, że człowiek czuje się, jakby mógł podbić cały świat. Niczym superbohater jest w stanie pokonać każdą przeciwność losu. Ma moc zrobienia wszystkiego, co należy zrobić, by inni mogli wieść lepsze życie.
Jest kilka cytatów, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo przykuły moją uwagę. Myślę, że warto się nimi podzielić w takim artykule jak ten. Może zainspirują kogoś tak bardzo, jak zainspirowały mnie. Stanowią dla mnie taki mały, prywatny dekalog pomagania.
Autor: Artur Śliwiński
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: pomaganie innym, co daje pomaganie innym, korzyści z pomagania innym, pomoc innym, dlaczego warto pomagać argumenty, pomaganie innym cytaty, warto pomagać innym ponieważ, czym jest pomaganie.