Pomaganie innym

Pomaganie innym | Fot. Gerd Altmann

Pomaganie innym – dlaczego warto to robić? 4 wielkie argumenty i cytaty

Pomaganie innym – temat, który bardzo długo był mi odległy. Kiedyś nie rozumiałem, dlaczego miałbym komukolwiek pomagać. Co prawda, nie byłem egoistą, ale też i do wspierania innych się nie garnąłem.

Nie zawracałem sobie głowy cudzymi problemami. Dlaczego? Ponieważ uważałem, że ludzie są odpowiedzialni za samych siebie i to oni powinni zadbać o własny dobrobyt. Po części nadal tak sądzę, ale teraz mam zupełnie inne podejście – staram się każdemu pomagać w miarę swoich skromnych możliwości.

Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie pomagam innym ludziom, aby dostać coś w zamian. Moje postępowanie nie wynika ani z cwaniactwa, ani z wyrachowania. Nie jestem też osobą wierzącą, więc nie oczekuję nagrody po śmierci za swoje dobre uczynki.

Powód mojego postępowania jest prosty: pomaganie innym przyczynia się do tego, że w moim życiu pojawia się więcej pozytywnych ludzi. Innymi słowy, mam więcej okazji do budowania dobrych relacji. Można powiedzieć, że im lepiej postępuję, tym piękniejszy staje się świat.

Czy daję się wykorzystywać?

Czasami może się wydawać, że pomagając innym, daję się wykorzystywać. Słyszałem już takie opinie i być może tak to wygląda z zewnątrz. Niektórzy z moich znajomych przekonują, że przesadzam i zbyt dużo czasu oraz energii poświęcam napotykanym ludziom.

Moim zdaniem nie ma jednak mowy o czymś takim. Nie pozwalam sobą pomiatać. Nie jestem też "na każde zawołanie". Nie można być aż tak naiwnym, by wszystko poświęcać w imię szczytnych ideałów. We wszystkim potrzebny jest umiar. Trzeba umieć być również asertywnym i potrafić wyczuć, kiedy ktoś chce mnie wykorzystać.

Nie pomagam innym po to, by stać się ich niewolnikiem. Jeśli pozwoliłbym na ograniczanie siebie i własnych potrzeb życiowych, przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku. Nie tylko mnie, ale i członkom mojej rodziny czy najbliższym przyjaciołom. A przecież nie o to tutaj chodzi.

Moje działania kreują przyszłość. Każde uczucie, myśl oraz czyn prowadzą do konkretnego efektu. Jako że posiadam wolną wolę, nie zawsze postępuję właściwie, co przekłada się na doświadczenia, które czasami są niemiłe. Dlatego tak ważne jest uczenie się na błędach i postępowanie w taki sposób, by zdziałać jak najwięcej dobrego.

W moim przypadku pomaganie innym to naprawdę świetny sposób, aby poczuć się lepiej. Świadomość, że pomogłem komuś w realizacji celów, sprawia, że czuję się potrzebny i spełniony. To niesamowite uczucie pochylić się nad problemami drugiego człowieka i tak zwyczajnie go wesprzeć.

Ktoś mógłby zapytać, czy w takim razie nie pomagam przypadkiem z egoistycznych pobudek. Nie sądzę, żeby tak było. Fakt, że odczuwam zadowolenie z pomagania innym, nie czyni mnie osobą wyrachowaną. Jak każdy pragnę, by moje życie miało sens i dostarczało mi przyjemności. Sądzę, że nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie – to jest piękne. Tak po prostu.

Co daje pomaganie innym?

Zapewne zastanawiasz się, co daje pomaganie innym. Też nad tym niejednokrotnie rozmyślałem i znalazłem całkiem sporo korzyści, jakie niesie ze sobą altruizm. Oto krótka lista – z całą pewnością nie jest kompletna i można by ją znacznie wydłużyć. W tym miejscu chciałem jednak zaznaczyć kilka najważniejszych, moim zdaniem, korzyści.

A zatem, pomaganie innym...:

 1. Poprawia samopoczucie – nie tylko osobie, której się pomogło, ale także pomagającemu.
 2. Daje poczucie tożsamości – rozwijamy dzięki temu określony styl życia oparty na wartościowych normach etycznych.
 3. Stwarza poczucie przynależności – poznajemy nowych ludzi; nawiązujemy kontakty, których bez zaangażowania w różnego rodzaju wolontariat nie mielibyśmy okazji nawiązać.
 4. Uczy radzenia sobie z własnymi problemami, ale też zwiększa poziom odwagi do podejmowania trudnych wyzwań.
 5. Podnosi poczucie własnej wartości.
 6. Umożliwia zachowanie odpowiedniej perspektywy, ponieważ nie zamykamy się w swojej bańce i uczymy się dostrzegać, jak żyją inni ludzie.
 7. Pozwala lepiej panować nad samym sobą.
 8. Czyni człowieka silniejszym – nie tylko w sensie fizycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym.
 9. Poprawia zdrowie – lepsze radzenie sobie ze stresem i negatywnymi myślami wpływa pozytywnie na cały organizm.
 10. Uczy większego optymizmu – okazywanie dobroci poprawia nastrój i ostatecznie sprawia, że ​​stajemy się osobami bardziej optymistycznie nastawionymi do życia.

Dlaczego warto pomagać – argumenty

Mam dla ciebie 4 wielkie argumenty przemawiające za tym, żeby pomagać innym ludziom (a także zwierzętom).

1. Altruizm jest zaraźliwy

Kiedy ktoś robi dobry uczynek, rozpoczyna reakcję łańcuchową. Widzimy to bardzo często – w telewizji, prasie czy mediach społecznościowych. Podobno (nie pamiętam, gdzie o tym czytałem) badania naukowe wykazały, że ludzie są bardziej skłonni do hojności po tym, jak zaobserwują takie zachowanie u innych.

Efekt pomagania może się więc rozprzestrzeniać po całym świecie, jeśli tylko mu w tym nieco pomożemy. Z czasem – to dość utopijna wizja – nasza cywilizacja mogłaby stać się lepsza. Gdybyśmy tylko częściej zwracali uwagę na potrzeby innych, a nie tylko na swoje.

2. Pomoc innym daje poczucie celu

Zauważyłem (nie tylko na swoim przykładzie), że dbanie o innych i wspieranie ich pomaga znaleźć więcej sensu w codziennym życiu. Odkąd pomagam ludziom, mam wrażenie, że moje istnienie ma większe znaczenie. Nie jest nastawione na przetrwanie, gromadzenie dóbr czy walkę o pozycję społeczną.

3. Życie jest trudne

Wystarczy się rozejrzeć, by szybko uświadomić sobie, że życie tak naprawdę jest ciężką walką. Chociaż mamy XXI wiek, zaawansowaną technologię, rozwiniętą wiedzę teoretyczną – cały czas większość z nas boryka się z wyzwaniami, które zdają się przerastać nasze możliwości. Sami bardzo często po prostu nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Ale przecież jesteśmy w tym wszystkim razem! I razem możemy zdziałać o wiele więcej.

4. Dzięki pomaganiu innym zdobywasz moc

To może brzmi nieco dziwnie, ale pomaganie innym sprawia, że człowiek czuje się, jakby mógł podbić cały świat. Niczym superbohater jest w stanie pokonać każdą przeciwność losu. Ma moc zrobienia wszystkiego, co należy zrobić, by inni mogli wieść lepsze życie.

Pomaganie innym cytaty

Jest kilka cytatów, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo przykuły moją uwagę. Myślę, że warto się nimi podzielić w takim artykule jak ten. Może zainspirują kogoś tak bardzo, jak zainspirowały mnie. Stanowią dla mnie taki mały, prywatny dekalog pomagania.

 1. A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto, z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto. – Maria Konopnicka
 2. Okazje do udzielenia innym wielkiej pomocy zdarzają się rzadko, ale okazje do drobnej pomocy pojawiają się codziennie. – Sally Koch
 3. Moja babcia zawsze mówiła, że ludziom trzeba pomagać, bo jak sami będziemy potrzebowali pomocy, to ona do nas zawsze przypłynie. Z innego portu, ale przypłynie. – Anna Ficner-Ogonowska, Alibi na szczęście
 4. Czasami ludzie [...] nie potrafią prosić o pomoc. Są tak omotani własnym bólem, że zadają ciosy wszystkim wokół. – Rebecca Donovan, Oddychając z trudem
 5. Nie wystarczy dawać temu, kto prosi. Trzeba dawać temu, kto potrzebuje. – Karol de Foucuald
 6. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. – Jan Paweł II
 7. Pomocną rękę należy podać tym, którzy mądrze walczą, a nie mogą dać sobie rady. – Stanisław Grzesiuk, Pięć lat kacetu
 8. Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. – Albert Schweitzer
 9. Bezinteresowność. To powinno być podstawą każdej relacji. Jeśli jakaś osoba naprawdę się o ciebie troszczy, więcej przyjemności sprawi jej to, jak ty się dzięki niej czujesz, niż to, jak ona czuje się dzięki tobie. – Colleen Hoove
 10. Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem, choćby droga do celu była poplątana, a myśli niespokojne. – Janusz Korczak

Autor: Artur Śliwiński

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: pomaganie innym, co daje pomaganie innym, korzyści z pomagania innym, pomoc innym, dlaczego warto pomagać argumenty, pomaganie innym cytaty, warto pomagać innym ponieważ, czym jest pomaganie.