Uniwersalna duchowość

Uniwersalna duchowość

Czym jest duchowość uniwersalna? | Fot. Pixabay

Czy jest możliwe, by prawdziwie uniwersalna duchowość stała się fundamentem naszego życia? Jeśli tak, to na czym miałaby być oparta i co mogłaby nam zaoferować? Odpowiedzi na te pytania wydają mi się z każdym rokiem coraz ważniejsze.

Ludzkość staje w obliczu niezwykle niebezpiecznych zmian globalnych i jeśli szybko nie zaczniemy iść w kierunku jednoczenia i współpracy, może być z nami krucho.

Pojęcie duchowości jest bardzo skomplikowane. Między innymi dlatego, że pomiędzy poszczególnymi ludzkimi kulturami istnieją tak fundamentalne różnice poglądowe, iż duchowość jest odmiennie postrzegana. Nie raz w naszej historii dochodziło do wojen z tego powodu. Czy w takim razie jesteśmy w stanie coś zmienić w kwestii postrzegania duchowości?

Ratunkiem może okazać się tzw. uniwersalna duchowość.

Uniwersalna duchowość – definicja

W celu właściwego przedstawienia definicji uniwersalnej duchowości, powinniśmy najpierw rozważyć oba słowa wchodzące w skład tego pojęcia. Uniwersalny – jest to zasadniczo coś, co dotyczy wszystkiego lub wszystkich. Z kolei duchowość to pojęcie szerzej przedstawione tutaj.

Z powyższego dość łatwo wysnuć wniosek, że uniwersalna duchowość to taka, która jest w równym stopniu właściwa dla wszelkiego istnienia. Dla wszystkich ludzi, zwierząt, materii nieożywionej, jednym słowem – wszechświata.

To tyle, jeśli chodzi o definicję. Problem w tym, że nadal nie za bardzo wiemy, co uniwersalna duchowość oznacza w praktyce. Łatwo można bowiem sporządzić krótką definicję, ale trudniej wyjaśnić jej konsekwencje dla jednostki ludzkiej.

Czym jest uniwersalna duchowość?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że wszystko we wszechświecie działa w oparciu o pewne określone prawa. Te zasady są takie same dla wszystkich. Nie ma od nich wyjątku i nie zmieniają się w zależności od osobistych przekonań jednostki. Fakt, że w coś wierzysz, nie oznacza, iż tak właśnie jest. Twoje przekonania mogą więc być całkowicie niezgodne ze stanem faktycznym.

Uniwersalna duchowość daje ci możliwość nieco innego podejścia do życia. Opiera się na powszechnie obowiązujących zasadach naturalnych – niezależnych od osobistych poglądów, a więc całkowicie obiektywnych. Jest też, co ważne, całkowicie oddzielona od wszelkich religii.

Osoby opowiadające się za uniwersalnym podejściem do duchowości skupiają swoją uwagę na szczegółowej analizie zdobywanej wiedzy. Nie przyjmują jej bezkrytycznie; nie pozwalają sobie na ślepą wiarę w nauki jakiegoś guru. Zamiast tego szukają faktów i prawd, które mają zastosowanie w każdej sytuacji.

Takim podejściem charakteryzowali się wszyscy wielcy myśliciele w historii ludzkości: Sokrates, Laozi, Budda, Jezus – żeby wymienić tylko tych najbardziej znanych. Każdy z nich poddawał surowej krytyce powszechnie akceptowane w swojej kulturze zwyczaje i wierzenia. Każdy z nich analizował i wyciągał wnioski. Szukał uniwersalnej prawdy, która niestety stała często w sprzeczności z poglądami większości. Wspomniani mistrzowie dostrzegli, że większość ludzi żyje w kłamstwie oraz iluzji. W efekcie nie jeden raz cierpieli z tego powodu.

Większość prawdziwych duchowych poszukiwaczy dochodziła do wolności od religijnych dogmatów, wybierając zamiast nich duchowość doświadczalną. Ich praktyka duchowa była całkowicie niezależna od założeń, kosmologii, metafizyki czy mitu, a przy tym koncentrowała się na poszukiwaniu ponadczasowych prawd – właściwych bez względu na kulturę, czas, poziom cywilizacyjnego rozwoju.

Uniwersalna duchowość jest zarówno pierwotną mądrością, jak i starożytną "religią" ludzkości. Można ją porównać do pnia wielkiego Duchowego Drzewa Ludzkości, a wszystkie religie i światopoglądy są jego gałęziami. Każdą mądrość o powszechnym zastosowaniu doceniamy jako owoc tego drzewa. A człowiek ma unikalny wkład w nieograniczone bogactwo jednej, uniwersalnej prawdy.

Uniwersalna duchowość nie jest popularna

Wielu ludzi próbowało zidentyfikować wartości duchowe wspólne dla różnych świętych tradycji. Niestety ich starania zazwyczaj nie spotykają się z powszechną akceptacją. Choć są przemyślane, poparte konkretnymi argumentami i logicznie spójne – nie znajdują uznania u większości społeczeństwa.

Dlaczego tak się dzieje? Poniekąd jest to spowodowane ludzkim strachem, duchowymi nawykami lub świadomie przeprowadzaną na każdym kroku indoktrynacją religijną. Co gorsza, uniwersalna duchowość jest nieopłacalna z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Nic dziwnego, że zwykle zajmują się nią pasjonaci, którzy nie są nastawieni na zysk, sławę czy zdobywanie władzy nad innymi. W efekcie ich ustalenia docierają do nielicznej grupy osób.

Tymczasem duchowość "nieuniwersalna", subiektywna (i często błędna w podstawowych założeniach), szybko trafia w gusta wielu ludzi. Taka duchowość (zwykle oparta na wierze, cudach i nadprzyrodzonych zjawiskach) wydaje się niezwykle atrakcyjna dla mas ludzkich. Prawidłowo "prowadzona" przynosi ogromne zyski. Bez przeszkód można więc inwestować w nią swój czas, pieniądze, a nawet zdrowie.

Bardzo wyraźnie widać to wszystko na przykładzie licznych religii, związków wyznaniowych czy sekt. Większość ludzi o wiele chętniej wierzy w objawienia czy telepatyczne kontakty z jakimiś "duchowymi bytami" niż w nauki prawdziwego mędrca, które opierają się na szczerym badaniu rzeczywistości.

Mędrzec odkrywa prawdę o wszechświecie. Problem w tym, że prawda jest mało atrakcyjna dla nieoświeconych umysłów. Przegrywa więc z mistycznymi rytuałami przeprowadzanymi w pełnej chwały otoczce.

Człowiek jest stworzeniem, do którego najlepiej przemawiają obrazy i spektakularne zjawiska. Chętniej więc będzie modlił się do figury świętego, niż zanurzał w żmudnej pracy nad samym sobą.

Kategorie: Duchowość


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: uniwersalna duchowość, duchowość uniwersalna, prawa uniwersalne, poznaj duchowość uniwersalną, mądrość uniwersalna, uniwersalna prawda, uniwersalna duchowość dla pokoju, uniwersalna duchowość definicja, uniwersalna duchowość co to jest.