5 ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć...

5 ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć...

Co powinien wiedzieć każdy człowiek? | Fot. Pixabay

Co powinien wiedzieć każdy adept duchowego rozwoju? Jeśli szukasz właściwej drogi; jeśli studiujesz nauki starożytnych i współczesnych mędrców; jeśli jesteś człowiekiem czynu – powinieneś wiedzieć kilka ważnych rzeczy o naszej rzeczywistości i o sobie samym. Nie są to trudne kwestie, lecz ludzie bardzo często ich nie rozumieją albo wręcz nie mają o nich pojęcia.

Przeczytaj o pięciu rzeczach, które absolutnie musisz wiedzieć, zanim zaczniesz swoją osobistą praktykę duchową. Zrozumienie ich pomoże ci uporać się z wieloma niebezpiecznymi koncepcjami, które utrudniają rozwój.

Mądrość nie jest intelektualną umiejętnością

Bardzo często spotykam się z przekonaniem, że mądrość jest bezpośrednio związana z poziomem inteligencji lub posiadaną wiedzą. W rzeczywistości mądrość to coś bardziej intuicyjnego niż iloraz inteligencji. Coś tak prostego, że nie sposób zauważyć, w którym momencie uczeń przestaje być uczniem i wykracza poza intelekt oraz posiadane przez siebie informacje.

Mądrość nie jest mierzalna. Nie można powiedzieć, że ktoś jest mądrym człowiekiem, tylko z powodu kilku wypowiedzianych przezeń zdań. Mądrość nie jest zbiorem posiadanych informacji ani biegłością w posługiwaniu się nimi w kontaktach z innymi ludźmi. Często jest wręcz przeciwnie: mędrzec może posiadać mało wiedzy czy inteligencji, lecz przewyższa uczonych w swoim rozumieniu natury świata.

Najmądrzejszy człowiek w historii Europy (Sokrates) zwykł mawiać: "Wiem, że nic nie wiem". Zastanów się głęboko nad tym zdaniem, a zrozumiesz, czym jest prawdziwa mądrość.

Każdy może nauczać wspaniałych rzeczy

Jeśli jesteś ciągle uczniem, nie znaczy to, że nie możesz również czegoś nauczyć. Twoje wypowiedzi nie zawsze będą poprawne, twoje lekcje niekoniecznie będą do końca właściwe – zawsze jednak dysponujesz czymś, czego może brakować innym. Dziel się tym; dziel się sobą, a znajdziesz promień światła nawet w najczarniejszej ciemnicy.

Szukamy nauki u wielkich mędrców. Jest to całkiem naturalne. Zwykle jednak zapominamy o tym, że również głupcy mogą nas wiele nauczyć. Chociażby... jak nie postępować. Powinniśmy pamiętać, że każdy człowiek coś sobą reprezentuje. Czasem jest to bardziej, czasem mniej piękne. Zawsze jednak może dać nam lekcję, której żaden mędrzec – nawet najwspanialszy – nigdy nie będzie w stanie.

William Blake (poeta angielski) powiedział kiedyś, że "Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa". Być może tkwi w tym niebywała okazja, z której może skorzystać zarówno mędrzec, jak i głupiec.

Otoczenie ma ogromny wpływ na człowieka

Każdy z nas ma kontakt z wieloma osobami. Przyjaciele, współpracownicy, członkowie rodziny, a nawet wrogowie i konkurenci – mają wielki wpływ na nasze doświadczenia i kształtowanie światopoglądów. Dlatego też bardzo ważne jest, by wybierać ludzi roztropnie i zawsze zwracać uwagę na to, czy mają na nas pozytywny wpływ. Nie warto spędzać zbyt wiele czasu z osobami wpływającymi na nas negatywnie, ponieważ mogą one skutecznie zatruć nasze życie.

Praktykując duchowość, szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy są ważni. Nawet najwięksi głupcy (patrz wyżej). Powinniśmy jednak być także świadomi faktu, że ludzie z najbliższego otoczenia mają na nas duży wpływ. Szczególnie gdy jesteśmy młodzi i jeszcze mocno zależni od innych, na przykład od rodziców czy wychowawców. Warto więc przykładać wagę do jak najbardziej świadomego wybierania osób, z którymi przebywamy.

Wartość człowieka można poznać po owocach jego czynów

Jeśli spotkamy nauczyciela duchowego (nawet takiego powszechnie znanego i cenionego), prawdopodobnie nie będziemy rozumieć wszystkich jego wypowiedzi. Zwykle wymykają się bowiem tradycyjnym klasyfikacjom i definicjom. Jednakże na podstawie słów i działań owego nauczyciela można przewidzieć wpływ, jaki wywiera on na osoby, z którymi ma kontakt. Jeśli jest to wpływ pozytywny, człowiek ten może zostać uznany za przydatnego przewodnika duchowego. Jeśli jego wpływ będzie negatywny – powinniśmy jak najszybciej oddalić się i nie zaprzątać sobie głowy jego naukami.

Podobnie jest z każdym człowiekiem na Ziemi. Nie wiesz, jak kogoś ocenić? Przyjrzyj się skutkom jego słów i czynów. To zazwyczaj wystarczy, by dostrzec, czy jest on osobą wartą bliższego poznania, czy raczej powinniśmy pozostawić go samemu sobie.

Biblia podsumowuje tę zasadę w prosty sposób: "Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7, 16). Choć fragment ten dotyczy fałszywych proroków, z powodzeniem możesz go zastosować do każdej napotkanej osoby.

Moc przemiany znajduje się w człowieku (i tylko w nim)

Ktoś mnie kiedyś zapytał, czy potrafię przemienić swoich słuchaczy w mędrców dorównujących głębią spojrzenia wszystkim tym starożytnym geniuszom, o których tak chętnie czytamy książki i obszerne artykuły. Odparłem, że nie jestem w stanie przemienić żadnego człowieka w kogoś, kim nie potrafi stać się samodzielnie. Nie jestem magikiem produkującym tabuny mędrców na zawołanie.

Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Mogę napisać kilka artykułów czy książek. Z całą pewnością mogę wskazać interesującą ścieżkę lub pomóc wydeptać całkowicie nową. Nie mogę jednak sprawić, by przydrożny kamień zamienił się w bezcenny klejnot. Kamień musi sam znaleźć drogę do własnej szlachetności.

Na szczęście każdy człowiek ma w sobie ogromną moc, która jest wystarczająca do przemiany. I do wielu innych rzeczy. Ta moc nie zna granic, lecz korzystać z niej należy roztropnie.


Kategorie: Rozwój duchowy

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: rzeczy które powinieneś wiedzieć, powinieneś to wiedzieć, to trzeba wiedzieć, co powinien wiedzieć każdy człowiek, rzeczy które każdy powinien wiedzieć.