Plastik

Śmiercionośny plastik

Tworzywo sztuczne jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów, z których wykonuje się pojemniki do przechowywania żywności. Większość ludzi posiada w kuchni plastikowe pudełka, butelki czy miseczki. Cała nasza cywilizacja zdaje się opierać na produktach plastikowych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła – plastik jest wszechobecny.

Najnowsze badania wskazują jednak, że niektóre tworzywa sztuczne są szkodliwe dla zdrowia. Część z nich zawiera środki chemiczne, takie jak bisfenol A (BPA), który zapobiega podatności na rozbijanie, czy ftalany, zapewniające wytrzymałość i elastyczność.

Istnieją przypuszczenia, że substancje te są w stanie przenikać z plastiku do ludzkiego organizmu, gdzie mogą powodować problemy hormonalne, rozrodcze i rozwojowe. Niektóre badania wiążą wysokie stężenie BPA z powstawaniem takich dolegliwości jak nowotwory, cukrzyca, poronienia czy wady wrodzone u noworodków [źródło: Discover Magazine].

Oczywiście plastik wpływa na nasze zdrowie również w inny sposób: poprzez zanieczyszczenie środowiska. Jest to bowiem materiał niepodlegający biodegradacji, a więc bardzo szkodliwy dla naszej planety. Może się więc okazać, że cywilizacja ludzka nie zginie wcale od uderzenia meteoru, wielkiej wojny czy epidemii. Być może gwoździem do naszej trumny będą… plastikowe butelki i torby na zakupy.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 6

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.