Hampi

Hampi – klejnot dawnej kultury

Gdyby marzenia były wykute z kamienia, to byłoby Hampi”. To znane powiedzenie wspaniale oddaje piękno średniowiecznego miasta, które po dziś dzień jest prawdziwym klejnotem Indii. Nawet jako ruiny prezentuje się majestatycznie i oczarowuje każdego, kto je odwiedzi.

Hampi było stolicą królestwa Widźajanagaru, ostatniego z wielkich imperiów hinduistycznych, które istniało w XIV-XVII wieku na Dekanie (w dzisiejszych południowych Indiach). Kultura indyjska przeżywała wówczas rozkwit. W Hampi znajdziecie więc wspaniałą architekturę i sztukę, zapierające dech w piersiach widoki oraz pamiątki po niesamowitej cywilizacji.

Miasto leży nad rzeką Tungabhadra, 12 km od miasteczka Hospet w dzielnicy Bellary, w indyjskim stanie Karnataka. Ruiny rozrzucone są na około 26 km2 powierzchni. Teren ten jest po prostu oszałamiający; miliony porozrzucanych naokoło głazów robi ogromne wrażenie. Całości dopełnia niewielka oaza w pobliżu rzeki.

Turyści odwiedzający to miejsce mogą zwiedzić pozostałości po najwspanialszym królestwie w historii Indii. Każdy kamień i ścieżka, każdy monument w Hampi przemawiają tym samym językiem: chwały i piękna.

Warto odwiedzić to miejsce. Hampi to prawdziwy raj dla podróżników, szczególnie tych lubiących turystykę rowerową. Ruiny są bowiem na tyle rozległe, że najlepiej poznaje się je na rowerze (można wynająć na miejscu).

Współczesne Hampi jest mieszanką starych świątyń Widźajangara i  zabytków oraz nowych budynków. Autobusy turystyczne przyjeżdżają na parking, w pobliżu którego znajdują się liczne hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami.

Zabytki

W Hampi znajdziecie bardzo dużo interesujących rzeczy do zwiedzania. Najważniejsze na liście są:

 1. Kompleks świątynny Vittala – to niewątpliwie najwspanialszy zabytek Hampi. Stoi w nim 56 filarów muzycznych;
 2. Świątynia Wirupaksza – wznosi się majestatycznie na zachodnim krańcu bazaru Hampi. Nad wschodnim wejściem świątynia posiada wieżę o wysokości 120 metrów;
 3. Bazar Hampi – plac szeroki na 35 m i długi na 800 m, zwany dawniej „bardzo piękną ulicą z pięknymi domami”;
 4. Kamienny rydwan z kołami, które rzeczywiście się kręcą ( po lewej);
 5. Stajnie – przeznaczone dla koni oraz słoni;
 6. Waga Królewska – ważono na niej królów, a na drugiej szali kładziono zboże, złoto i pieniądze, które następnie rozdawano ubogim;
 7. Schodkowe zbiorniki na wodę;
 8. Posąg Narasimhy – jednego z awatarów Wisznu, pojawiającego się pod postacią człowieka z głową lwa.

Najlepszy czas na wizytę

Od października do marca. Najlepiej skorzystać z miasta Hospet jako bazy wypadowej do odwiedzenia Hampi. Najbliższa stacja kolejowa to Hospet Junction, znajdująca się 13 km od hotelu; najbliższe lotnisko jest w Bellary. W listopadzie rząd Karnataka organizuje festiwal Vijayanagar, podczas którego odtwarza świetność minionej epoki.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 3

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Komentarze
 1. Daga
 2. Mayer
 3. sollyth

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2018 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.