Sposoby na świadomość

22 sposoby na świadomość. 18 jest najważniejszy

Ludzie od wieków starają się rozwijać swoją zdolność świadomego istnienia. Sztuka ta nie należy do łatwych. Na szczęście wielu nauczycieli duchowych i mistrzów różnych tradycji przekazuje nam wskazówki, jak rozwijać swoją osobistą świadomość. Podsuwają oni natchnione nauki bądź dowcipne anegdotki; dzięki ich wysiłkom możemy zrozumieć rzeczywistość (i samych siebie) odrobinę lepiej.

Świadomość to posiadanie jasnego postrzegania własnej osobowości, w tym mocnych i słabych stron, myśli, przekonań, motywacji i uczuć. Pozwala także zrozumieć innych ludzi oraz cały świat. Człowiek świadomy jest w stanie dokonać zmian w całym swoim życiu – uczynić je lepszym i pełniejszym. Można nawet powiedzieć, że świadomość jest pierwszym krokiem w osiągnięciu życiowego mistrzostwa.

Świadomość dla każdego

Oto dwadzieścia dwie wskazówki uczące prowadzenia w pełni świadomego życia. Dzięki nim nauczysz się demaskować iluzje materialnego świata oraz zmysłów. Każdy z punktów wymaga głębokiego przeanalizowania i nie jest łatwy w realizacji.

Codzienne życie dostarcza tak wielu bodźców, że zapanowanie nad samym sobą wydaje się zadaniem ponad siły. Jeśli się jednak dobrze przyjrzysz poniższym wskazówkom, z pewnością dostrzeżesz drogę, która doprowadzi do upragnionego celu.

 1. Umysł jest fundamentem istnienia wszechświata oraz jego ostatecznym odbiorcą.
 2. Wszystko jest jednością – od zwykłego ziarenka piasku na pustyni po ludzką duszę. Nie istnieje nic, co mogłoby być odłączone od reszty.
 3. Obserwując siebie, można dostrzec prawdę o całym wszechświecie.
 4. Ludzie doświadczają w swoim życiu tylko tego, czym są w swej prawdziwej naturze. Rzeczywistość jest jak zwierciadło. Przyjmie taki kształt, jaki ludzie nadają swojemu wnętrzu.
 5. Każdy akt woli człowieka jest aktem twórczym.
 6. W człowieku drzemie niczym nieograniczona moc, dzięki której może on dokonać wszystkiego, co tylko zapragnie.
 7. To, czym ludzie zajmują się w swoich umysłach, jest ośrodkiem rzeczywistości. To, co omijają w myślach, nie istnieje jako część ich świata.
 8. Przed podjęciem działania warto zadać sobie pytanie: „Dlaczego?” Dzięki temu człowiek może poznać powody swojego postępowania i przekonać się, czy działa właściwie.
 9. Człowiek modeluje świat swoim umysłem, ale również świat wpływa na kształt ludzkiego umysłu. Są ze sobą wzajemnie powiązane i uzależnione od siebie – jeden bez drugiego nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
 10. To, co najcenniejsze, człowiek nosi w sercu. Uczucia określają granice jego zdolności i osiągnięć.
 11. By emocje miały moc kształtowania świata, muszą zostać oczyszczone z zazdrości i nieumiarkowanego pożądania.
 12. Wszystkie prawa i zasady są tylko tymczasowymi założeniami, które wynikają z braku pełnej wiedzy o sobie i wszechświecie. Nadejdzie czas, kiedy każde z tych praw będzie mogło zostać obalone bądź skorygowane.
 13. Każdy element rzeczywistości jest jej maleńkim obrazem. Wszystko wygląda w swej naturze dokładnie tak samo – zarówno w makro-, jak i mikroskali.
 14. Linearność czasu jest iluzją powstałą w wyniku percepcyjnej pomyłki. Tak naprawdę nie ma ani przeszłości, ani przyszłości. Wszystko „istnieje” dokładnie w tej samej chwili. Jedyną prawdziwą formą wieczności jest teraźniejszość – tu i teraz.
 15. Każda zmiana – nawet niewielka – ma wpływ na cały wszechświat. Jeśli zniszczymy jedno maleńkie ziarenko piasku na pustyni, zmieni się cała rzeczywistość. Z perspektywy człowieka, być może nie będzie widać tej zmiany, ale to nie znaczy, że jej nie było.
 16. Każdy człowiek może się zmienić, jeśli uważa, że zmiana jest konieczna. Nie potrzebuje do tego celu czerpać siły i odwagi z zewnątrz. Wystarczy jego własna moc.
 17. Sposób, w jaki człowiek wiąże się z rzeczywistością oraz innymi istotami żyjącymi, określa to, jak będzie traktowany przez otoczenie.
 18. Doświadczenia w życiu człowieka – zarówno negatywne, jak i pozytywne – mają swoje źródło w jego własnych uczuciach i pragnieniach.
 19. Działanie człowieka jest uzależnione od jego przekonań, poglądów i wiary.
 20. Człowiek powinien być dokładnie tym, czego oczekuje od życia. Nikt za niego nie będzie tworzył i budował; nikt go nie zastąpi w działaniu.
 21. Czasami trzeba umieć powiedzieć: „Nie” samemu sobie. Świat jest pełen pokus, lecz większość z nich jest niewiele warta. Ulegając im, tracimy z oczu najważniejsze życiowe cele.
 22. Nikt nie jest doskonały. Akceptując swoje wady i przyjmując za nie odpowiedzialność, człowiek może przestać stosować wymówki. Znajdzie się wówczas w pół drogi do sukcesu. Niezależnie od tego, do czego dąży.

***
Na zakończenie dodam jeszcze, że nie wystarczy zrozumieć tylko jednej lub kilku z powyższych wskazówek. Tak jak kucharz, który potrzebuje wszystkich składników, by przygotować wyborne danie, tak i w tym przypadku wszystko działa prawidłowo tylko wtedy, gdy każdy element jest na swoim miejscu i wypełnia swoją rolę. Zapraszam do kontemplacji. Mam nadzieję, że ta lista pomoże ci w równym stopniu, jak kiedyś pomogła mnie.

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Komentarze
 1. Klaudia
 2. Supers
 3. Anna
 4. Honorata Sobczak
 5. Karolina
 6. Gość
 7. Mateusz
 8. Redakcja
 9. Denis
 10. Kasia
 11. merkah
 12. Adrian Bysiak
 13. bierutos
 14. Mancer
 15. Gość
 16. Henryk
 17. ania
 18. Gość
 19. wood
 20. karol
 21. Monika
 22. keta
 23. Gość
 24. Cylusz
 25. Gość
 26. raz
 27. Natura
 28. Damian
 29. Jan
 30. Arkadiusz Podlaski
 31. Michał
 32. Gość
 33. Hubert
 34. Gość
 35. anna
 36. kasia
 37. Paweł
 38. Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.