Radosne oświecenie

Radosne oświecenie

Kiedyś odkryłem, że droga do oświecenia opiera się przede wszystkim na radości. W każdej minucie życia – nawet w sytuacji nieprzyjemnej lub budzącej grozę – mędrzec zachowuje radość życia. Robi to w sposób nieświadomy. Radość jest bowiem integralną częścią jego istoty.

Wbrew pozorom nie ma w tym nic trudnego. Należy jedynie pozwolić sobie na szczere i pewne działanie. Czasami radość wymaga odwagi, innym razem przychodzi w tak naturalny sposób, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mój duchowy nauczyciel mawiał, że "przeżyć swoje życie bez radości to jakby się w ogóle nie żyło; życie z odrobiną radości to trwanie na pół gwizdka; natomiast istnienie wypełnione radością po brzegi to najczystsze oświecenie". Był taki czas, kiedy nie byłem pewien, czy jest to właściwe podejście. Teraz wiem, że nauczyciel miał rację.

Każdego dnia widzę jednak, że wiele osób nie rozumie powyższej prawdy. Większość z nas woli żyć w sposób, do jakiego przyucza nas społeczeństwo i rodzina. Trzymamy się kurczowo tradycji i zakorzenionych weń dogmatów. To całkowicie naturalne i zrozumiałe postępowanie. Nie ma się co dziwić, że tak się zachowujemy. Jeśli jednak z oślim uporem odrzucamy od siebie radość życia, wynajdujemy dziesiątki powodów, by jej nie odczuwać, to staje się niebezpieczne. Społeczeństwo i tradycja nie powinny dominować nad człowiekiem.

Radość

Człowiek, który egzystuje bez radości, jest powszechnie akceptowany jako osoba normalna; dopasował się bowiem do ogółu społeczeństwa i nie wyróżnia się. Łatwo poczuć się bezpiecznym w takiej sytuacji. Ilekroć człowiek okazuje "nieuzasadnioną" radość, przynajmniej od czasu do czasu, zaczyna niepokoić swoich bliskich. "Czy coś się stało?" – pytają.

A co się dzieje, kiedy ktoś jest radosny prawie przez cały czas? Człowiek absolutnie szczęśliwy musi być gotów na posądzenie o szaleństwo. Radość bezpodstawną postrzega się jako zachowanie nienormalne. Tylko w małych dawkach jest ona akceptowana społecznie. Jeśli okazujemy jej za dużo, jesteśmy uznawani za nieokrzesanych głupców. Dla społeczeństwa stajemy się osobami bezwartościowymi, gdyż nie jesteśmy wystarczająco zaniepokojeni materialnym bytem, a co za tym idzie – nie pracujemy dostatecznie ciężko.

Wiadomo, że społeczeństwo korzysta z efektów pracy każdego ze swoich członków. Czy to w postaci podatków, czy doskonalonej infrastruktury, znaczna część wytworzonych przez nas dóbr trafia do wspólnego wora. A tam znika w mrocznej otchłani zwanej "państwem". Dlatego właśnie zbyt wielkie zadowolenie ze swojego życia jest postrzegane jako szkodliwe. Im bardziej się radujemy, tym mniej produkujemy.

Oświecenie

Oświecenie nie jest pożądane w społeczeństwie, w którym kładzie się nacisk na konsumpcję i nieustanny wzrost gospodarczy. Ludzie mają poprzestawiane priorytety i dlatego nie potrafią się wyrzec rzeczy, w ich mniemaniu, niezbędnych. Postawieni w obliczu trudnej sytuacji koncentrują się na zapewnieniu materialnego powodzenia. Gromadzą swoje majątki z myślą o przyszłości – kiedy to będą mogli wreszcie odpocząć i zająć się sprawami naprawdę ważnymi. Odkładają radość życia na później, tym samym zbaczając z drogi do oświecenia.

Mądry człowiek nie podporządkowuje swojego życia iluzorycznym obrazom przyszłości. Koncentruje się na tym, co znajduje się tu i teraz. Oświecenia nie można bowiem "zdobyć" w przyszłości, jego domeną jest teraźniejszość.

Bądź więc radosny już dzisiaj. Zastanów się nad swoim życiem i poszukaj rzeczy, które są źródłem szczęścia. Pielęgnuj je i rozwijaj. Buduj na ich fundamencie. Szybko dostrzeżesz rezultaty.


Autor: Wojciech P. P. Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Komentarze

Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: radosne oświecenie, oświecenie z uśmiechem, oświecenie radość życia, czym jest oświecenie, radość oświecenia, oświecenie stan umysłu, szczęśćie i oświecenie, zadowolenie z oświecenia.