Rozwój duchowy

Twoja droga do harmonii i szczęścia

Człowiek oświecony – zwyczajny-niezwyczajny

Człowiek oświecony – zwyczajny-niezwyczajny

Człowiek oświecony jest ważnym elementem rzeczywistości. Dlaczego? Ponieważ nasz świat jest trudny do zrozumienia. Zło i dobro prowadzą w nim bezustanną walkę o wpływy nad ludzkim duchem. Ta walka sprawia, że obie siły podsycają się wzajemnie i równoważą. Tutaj nie ma miejsca na zwycięstwo.

Fakt ten powoduje, że na każdym kroku popadamy w zakłopotanie. Brakuje nam pewności czy chociażby najmniejszego poczucia, że znajdujemy się na właściwej ścieżce. Wątpliwości prowadzą nas przed oblicze oświeconych.

Ludzka wiedza kończy się na świadomości ciągłego błądzenia. Popełniamy coś, co nazywamy grzechem, i nieustannie martwimy się ewentualną karą. U człowieka oświeconego pragniemy znaleźć wybaczenie i litość.

Udajemy się więc do świątyń i pustelni w poszukiwaniu ukojenia i odpowiedzi. Prosimy mędrców o pomoc i odwagę do podążania we właściwym kierunku. Problem w tym, że nadal nie wiemy, dokąd powinniśmy zmierzać.

Jaki jest człowiek oświecony?

Nie gani nikogo za występki. Nie krytykuje z powodu słabości i nie odrzuca – nawet jeśli ktoś się z nim nie zgadza. Cierpliwie czeka na możliwość spędzenia czasu w towarzystwie każdego z nas. Niczego nie wymusza i nie narzuca się. Po prostu raduje się naszą obecnością.

Kocha każdego człowieka i nikomu nie życzy źle. Wręcz przeciwnie. Człowiek oświecony dąży do tego, by wszyscy byli szczęśliwi. Dzieli się chętnie swoją mądrością i uśmiech nie schodzi z jego twarzy, kiedy rozmawia z osobą o czystym sercu i spokojnym umyśle.

Człowiek oświecony jest całkowicie zwyczajny. Nie świeci niczym gwiazda. Nie zabiega o zaszczyty. Nie szuka niczyjej aprobaty, a tym bardziej uwielbienia. Nie oczekuje, że ludzie będą się przed nim kłaniać. Prowadzi swoje życie w sposób prosty i wydawać by się mogło, że jest najbardziej przeciętny ze wszystkich ludzi.

Człowiek oświecony przyjmuje każdego z nas, niezależnie od religii, którą wyznajemy. Czeka w milczeniu na nasze pytania i udziela najprostszych odpowiedzi, jakich jest w stanie udzielić. Zwraca się do nas całym swoim sercem i robi to w sposób całkowicie zwyczajny.

Jego słowa oraz czyny nie są wymuszone, pojawiają się w sposób naturalny i tak właśnie zapisują się w pamięci ludzkości. Dlatego są warte wnikliwej analizy oraz naśladowania. Ucząc się od niego, szybko zrobimy postępy we własnym życiu.

Rady człowieka oświeconego są pozbawione karcącego tonu. On nie podnosi ręki na nikogo. Nawet jeśli ta osoba na to zasługuje, nie zostanie ukarana. Cierpliwość mędrca czyni go doskonałym słuchaczem i powiernikiem, a dzięki temu w sercu każdego człowieka może rosnąć właściwa ścieżka.

Czego nie dostaniemy od człowieka oświeconego?

Jest coś, czego nie możemy otrzymać od człowieka oświeconego.

Mimo swej wielkiej miłości do wszystkich istot, nie może obdarować nas wybaczeniem. To my musimy nauczyć się wybaczać.

Mimo swej szczodrości nie zapewni nam bogactwa. To my musimy zatroszczyć się o zdobywanie skarbów.

Mimo swego gorącego serca nie nauczy nas przyjmowania podarunków. Musimy nauczyć się, że w życiu nie chodzi o branie, lecz o dawanie.

A teraz najważniejsze. Od człowieka oświeconego nie otrzymamy… oświecenia ani zbawienia. Dlaczego? Ponieważ nawet najpodlejszy z ludzi posiada w sobie ziarno oświecenia. Nie musi go szukać na zewnątrz, lecz w sobie. To w zupełności wystarczy i człowiek oświecony o tym wie.

Kiedy ziarno kiełkuje, słabi zdobywają siłę, a silni wspierają słabych. Grzesznicy oczyszczają się ze swoich win, a święci pomagają im z wielkim zaangażowaniem. Postępowanie według powyższego schematu, nieodmiennie przynosi radość i szczęście.

Kiedy spotykamy człowieka oświeconego…

Udając się do człowieka oświeconego, nie prośmy go o łaski. Porozmawiajmy z nim jak ze zwyczajną osobą. Tylko w ten sposób będziemy mogli coś zyskać. Zamiast prosić dziękujmy, zanim jeszcze zostaniemy obdarowani.

  1. Podziękujmy za uśmiech i krzewienie mądrości. Człowiek oświecony nie robi nic innego.
  2. Podziękujmy za odwagę, która tli się w sercu każdego człowieka. Jej płomień rośnie, ilekroć obcujemy z ludźmi oświeconymi.
  3. Podziękujmy za sen odkrywający zakamarki podświadomości i pomagający pracować nad swoim umysłem.
  4. Podziękujmy za każdego złego człowieka, który nauczył się właściwej ścieżki. Jego duch jest najjaśniejszą latarnią rozświetlającą mroki nocy.
  5. Podziękujmy za wszystkich dobrych i sprawiedliwych, dzięki którym ludzkość przemienia się w pięknego motyla. Ten motyl pewnego dnia odleci bardzo daleko.
  6. Podziękujmy za życie i śmierć. To nasz sposób na istnienie – wieczne i niepodważalne.

A teraz ja dziękuję tobie – za te kilka chwil poświęconych na przeczytanie powyższego tekstu.


Autor: Wojciech P. P. Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Komentarze

Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

O stronie

"Przewodnik duchowy" jest serwisem, którego treść koncentruje się wokół tematyki rozwoju duchowego i osobistego oraz życia w harmonii z wszechświatem. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej religii czy filozofii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Dlatego też chcemy przybliżyć Ci nauki i mądrości duchowe, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy nie jest Bóg, guru czy kościół, lecz człowiek i jego droga.

Szukaj na stronie

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: człowiek oświecony, jaki jest oświecony człowiek, człowiek oświecony cechy, cechy człowieka oświeconego, człowiek oświecony definicja, człowiek oświecony wikipedia, kim jest człowiek oświecony, ludzie przebudzeni, duchowe przebudzenie objawy, kto to jest człowiek oświecony.