Co to jest Floating? | Fot. Pixabay
Floating, czyli R.E.S.T. (Restricted Environmental Stimulation Therapy) - Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej.
Zbiornik izolacyjny, początkowo nazywany zbiornikiem deprywacji sensorycznej (również float tank, zbiornik flotacji lub zbiornik tłumienia sensorycznego), jest pozbawionym światła, dźwiękoszczelnym zbiornikiem wypełnionym roztworem słonej wody (w temperaturze ludzkiego ciała) z dużą ilością gorzkiej soli (siarczan magnezu). W tym zbiorniku człowiek zostaje zamknięty w celu odcięcia od jak największej ilości bodźców zewnętrznych.
Terapia ta polega na ograniczeniu około 90% bodźców zewnętrznych. Warunki takie zapewnia odpowiednio zaprojektowana kabina deprywacyjna (zbiornik izolacyjny). Osoba korzystająca z takiej kabiny nie czuje przyciągania ziemskiego (dzięki unoszeniu się na wodzie w wysoko stężonym roztworze soli Epsom), nic nie widzi, prawie nic nie słyszy, temperatura wewnątrz dostosowana jest do temperatury skóry, wynosi około 35 °C.
Na początku sesji słychać muzykę, która pomaga wejść w stan relaksu. Warunki te umożliwiają wygenerowanie przez mózg człowieka fal alfa i theta, charakterystycznych dla głębokiego relaksu. Mięśnie rozluźniają się, dochodzi do większej produkcji endorfin (odpowiedzialnych za dobre samopoczucie), oksytocyny, prolaktyny oraz usunięcia kortyzolu (popularnie nazywany hormonem stresu).
Według specjalistów zajmujących się terapią typu float (np. Float REST), wystarczą trzy sesje, aby organizm przyzwyczaił się do nowego środowiska, a uczestnik poczuł efekty płynące z tej formy terapii.
Przede wszystkim terapia ta jest zalecana osobom, które długotrwale zmagają się z bólem. Oto lista najczęstszych przypadków, w których zaleca się floating:
Zbiornik izolacyjny po raz pierwszy został użyty w 1954 roku, podczas badań sprawdzających efekty deprywacji sensorycznej.
Zbiornik izolacyjny został stworzony w tymże roku przez Johna C. Lilly, lekarza i neuropsychiatrę. Podczas swoich badań w amerykańskim Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego (NIMH), Lilly eksperymentował z deprywacją sensoryczną. Po 10 latach doświadczeń bez korzystania z jakichkolwiek substancji psychoaktywnych, spróbował połączyć pływanie w zbiorniku izolacyjnym ze środkiem psychodelicznym, głównie LSD (w tamtym czasie był pracownikiem naukowym w NIMH, a LSD było legalne w Stanach Zjednoczonych).
W latach siedemdziesiątych XX wieku Peter Suedfeld i Roderick Borrie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zapoczątkowali eksperymenty nad terapeutycznymi korzyściami płynącymi z Float R.E.S.T. Do terapii wykorzystywano specjalnie przystosowane kapsuły relaksacyjne (Float Tank). Obecnie wykorzystuje się także specjalne pomieszczenia (tzw. Float Room).
W 1980 roku wzrost zachorowań na AIDS i strach przed używaniem tej samej wody przez wielu ludzi spowodowały, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na centra flotacyjne. Aż do 2013 roku flotacja była bardziej popularna w Europie niż w Stanach Zjednoczonych.
W latach 2012/2013 Marcin Piotrowski z Warszawy opatentował kapsułę deprywacyjną oraz zastrzegł znaki towarowe FloatRest i FloatingRest. Znaki te oraz rozwiązania konstrukcyjne kapsuły Piotrowskiego są prawnie chronione przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Na świecie istnieje wiele miejsc, które oferują terapię Float R.E.S.T. Od 1983 roku Australijski Instytut Sportu (ang. The Australian Institute of Sport) wykorzystuje floating podczas szkolenia swoich sportowców. Podobnie Laboratorium klubu piłkarskiego A.C. Milan (Milan Lab) używa kabin floatacyjnych do odnowy biologicznej sportowców, rehabilitacji czy do przygotowań sportowych.
W Polsce istnieje kilka ośrodków stosujących ten rodzaj terapii. Znajdują się one w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Raciborzu i Wrocławiu.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: floating, co to jest floating, czym jest floating, floating pojęcie, floating definicja, float, float co to znaczy, co to jest float.