Jak odpoczywać

Jak odpoczywać, by nie zbankrutować?

Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. Bez niego nie można mówić o osiągnięciu sukcesu. Nawet jeśli wydaje ci się, że masz wszystko, czego pragniesz – bez czasu na relaks, jak możesz być w pełni szczęśliwą osobą?

Od czasu do czasu wszyscy musimy odpocząć. Ty także. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz coraz bardziej zestresowany i naładowany dziwnie negatywną energią, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do choroby.

Odpoczynek – twój najlepszy przyjaciel

Na szczęście istnieje wiele relaksujących czynności, które możesz podjąć każdego dnia. I wcale nie musisz wydawać pieniędzy na egzotyczne wycieczki czy wykwintne restauracje. Można relaksować się całkowicie (albo prawie) za darmo.

Co zrobić, by odpocząć bez rozbijania domowej skarbonki? Możliwości jest naprawdę wiele i są one bardziej dostępne, niż myślisz. Oto lista dziesięciu pomysłów na relaks, który nie będzie cię kosztować zbyt wiele. A jeśli dobrze to rozegrasz, może okazać się całkowicie darmowy.

1. Dobra książka

Korzystasz z biblioteki publicznej? Jeśli odpowiedź brzmi: nie, to mogę jedynie powiedzieć, że nie wiesz, co tracisz. Osobiście nie znam wspanialszej metody na zrelaksowanie się, niż odwiedzenie biblioteki i poszukanie odpowiedniej książki do przeczytania. Potrafię spędzić tam dwie godziny, by po powrocie do domu usiąść w fotelu i przy kieliszku dobrego wina zanurzyć się w wyimaginowany świat stworzony przez autora. Książki to jeden z największych skarbów ludzkości.

2. Muzyka na każde zawołanie

W dzisiejszych czasach, kiedy telefony komórkowe są wyposażone w karty pamięci i odtwarzacze mp3, można słuchać muzyki do woli. Będąc w centrum miasta, jesteśmy atakowani przez wszechobecny zgiełk. Jeśli natomiast włożymy na uszy słuchawki, możemy odciąć się od tego całego jazgotu. Najlepsza muzyka do zrelaksowania się to oczywiście muzyka klasyczna, aczkolwiek nie każdy jest jej miłośnikiem. Wspaniałe efekty osiągniesz również z ambientem i chilloutem (spokojna muzyka elektroniczna).

3. Nostalgia fotografii

Poszukaj jakichś starych zdjęć z dzieciństwa albo chociaż z zeszłorocznych wakacji. Na zdjęciach uchwycone zostały zapewne bardzo cenne chwile. Z pewnością powspominasz niejedno zabawne doświadczenie i niejedną bliską ci osobę. Ze zdjęciami jest trochę jak z książkami. Jeśli masz album rodzinny, siadasz z nim w fotelu, być może w towarzystwie ukochanej osoby... i jak tu się nie zrelaksować?

4. Medytacja

Nie każdy umie czy lubi medytować. Sądzę jednak, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na totalne odprężenie się. W dodatku nie wymaga wielkiego nakładu sił i środków. Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść w ciszy i skupić się na oddechu. Jeśli myśli zaczną błądzić (a zaczną z całą pewnością!), pozwól im wirować swoim rytmem. Nie rób nic na siłę. Aby ułatwić skupienie na oddechu, możesz liczyć wdechy (lub wydechy – jak wolisz) od 1 do 10 i tak w kółko. Uprawiam medytację każdego dnia, przynajmniej przez 15 minut (zwykle 30-45 minut, ale nie zawsze jest na to czas) i szczerze mogę każdemu polecić tę aktywność.

5. Drzemka – dla staruszków?

Jeśli medytacja okaże się nieodpowiednia dla ciebie, możesz poświęcić te 15 minut na najzwyklejszą w świecie drzemkę. Wbrew pozorom, nie jest to czynność zarezerwowana tylko dla niemowlaków czy osób starszych. Połóż się wygodnie na kanapie lub rozsiądź w fotelu i pozwól odpłynąć świadomości. Niech utrzymuje się przez jakiś czas na krawędzi rzeczywistości.

6. Gorąca kąpiel

Masz w domu wannę? Skorzystaj z niej nie tylko do mycia. Napuść wody, możesz dodać jakieś sole do kąpieli, zapalić świecę... i zanurz się w kojących objęciach. Zostaw telefon w pokoju, a przynajmniej wyłącz dzwonek. Spędź nieco czasu sam na sam z ciszą. Możesz również skorzystać ze SPA lub floatingu (chociaż to już nie jest za darmo). To niesamowite miejsca, w których poczujesz się naprawdę wspaniale. Wyspecjalizowany personel zatroszczy się o twoje ciało, a dusza będzie mogła na chwilę zanurzyć się w błogostanie.

7. Lekkie ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na relaks. Oczywiście nie chodzi mi o intensywny trening siłowy ze sztangą. Wystarczy zwyczajna poranna gimnastyka albo spacer po okolicy – tak dla zaktywizowania mięśni. Najlepsze efekty można osiągnąć, jeśli mieszka się na obrzeżach miasta i do lasu jest zaledwie kilka kroków. Mam to szczęście mieszkać w takim właśnie miejscu i korzystam z tego faktu bez skrupułów.

8. Spotkania z przyjaciółmi

Zadzwoń do znajomych i zaproś ich na kolację. Albo sam się do nich wybierz. Spędzisz miły wieczór na "pogaduszkach" i z całą pewnością się odprężysz. Nie wspominając już o znakomitym posiłku czy kuflu zimnego piwa.

9. Gry

Czy masz jakąś ulubioną grę? Może jest to planszowy Monopol, a może komputerowa Najdłuższa Podróż (uwielbiam tę grę, choć ma już swoje lata). Kiedy ostatni raz w nią grałeś? Przygotuj sobie jakąś przekąskę i zasiądź do gry. Jeśli do tego zdobędziesz miłe towarzystwo, zabawa będzie jeszcze lepsza. Wszyscy na chwilę zapomnicie o problemach dnia codziennego.

10. Marzenia na jawie

Pozwól swojemu umysłowi na podejmowanie wędrówek. W marzeniach możesz pozwolić sobie na ucieczkę w dowolne miejsce na świecie (i poza nim, skoro już o tym mowa). Możesz porozmyślać o przyszłości. Wyobraź sobie swoje życie za 5, 10 lub 15 lat. Jak będzie ono wyglądać, jak chcesz by wyglądało? Czas poświęcany na dojazdy do pracy (oczywiście mam na myśli podróż komunikacją publiczną) idealnie się nadaje do tego typu mentalnej aktywności. W marzeniach możesz bowiem robić absolutnie wszystko.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na darmowy relaks. A przecież to, co znajduje się powyżej, to zaledwie czubek góry lodowej. Jest tego więcej. O wiele więcej.


Autor: Wojciech P. P. Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Komentarze


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: jak odpoczywać, skuteczne odpoczywanie, tani odpoczynek, jak odpoczywać psychicznie, jak odpoczywać po pracy fizycznej, jak odpocząć w domu, jak odpoczywać po szkole, sposoby na odpoczynek, odpoczynek psychiczny i fizyczny.