Księga ego. Wolność od iluzji Osho

Księga ego. Wolność od iluzji
Osho

Ego zawsze ma ambicje i pragnienia - zwykle jego oczekiwania są ogromne. Ego pragnie znajdować się na samym szczycie drabiny społecznej. Ego cię wykorzystuje. Nie pozwala ci skontaktować się z prawdziwym "ja". Ego odpowiada za istnienie całego cierpienia, bólu, nędzy, walki, frustracji, szaleństwa. Wszystko to jest obecne w twoim życiu.

Jeżeli chcesz dotrzeć do prawdy, musisz porzucić wszelkie przekonania, które narzuciło ci społeczeństwo. Nikt tak naprawdę nie wie, kim jesteś. Nie wiedzą tego rodzice ani księża, ani nauczyciele. Nawet przyjaciele i ukochana osoba nie mają pojęcia o twojej prawdziwej naturze. Tylko ty możesz poznać swoją prawdziwą tożsamość. Dlatego wszelkie opinie na twój temat nie są nigdy w pełni prawdziwe. Są powierzchowne.

Odsuń od siebie te wszystkie opinie. Uwolnij się od ego. Postępując w taki sposób, dotrzesz do swojej prawdziwej istoty, odkryjesz ją. To odkrycie niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu możesz nadać swojemu życiu właściwy kierunek.

Księga ego. Wolność od iluzji - fragment wstępu

Nasze ego ma tendencję do nadymania się. Ludzie celowo komplikują życie, by wzmacniać ego. Starają się podkreślać wagę swojej osoby w różnych dziedzinach życia. Także psychologia nastawiona jest na wzmacnianie ego. Psychologowie twierdzą, że człowiek potrzebuje silnego ego. Edukacja jest systemem nagród i kar, który ma za zadanie pobudzać twoje aspiracje i ukierunkowywać dążenia. Osoba, która kieruje się zasadami prostoty, jest uznawana za głupca.

Dziecko przychodzi na świat jako prosta ludzka istota. Jest czyste niczym niezapisana karta. Na tej karcie swoje życzenia zapisują rodzice. Określają, kim ma się stać ich dziecko w przyszłości. Następnie do tego procesu warunkowania włączają się inni: nauczyciele, kapłani i przywódcy polityczni. Wszyscy oni oczekują od ciebie, byś się stał kimś znaczącym.

Prawda wygląda jednak inaczej. Jesteś ludzką istotą, jesteś samym sobą. Nie musisz stawać się kimś innym. Prostota oznacza, że pozostajesz w zgodzie z samym sobą i nie wstępujesz na ścieżkę "stawania się kimś specjalnym". Jest to bowiem droga niekończących się poszukiwań. Nigdy nie będziesz mógł stwierdzić: "Zakończyłem swoją wędrówkę. Osiągnąłem szczyt moich pragnień". Życie jest niezwykle bogate, wielowymiarowe. Nie jest możliwe, abyś odnosił sukcesy we wszystkich dziedzinach.

Silnie rozbudowane ego stanowi rodzaj choroby. Społeczeństwo jest zainteresowane tym, abyśmy byli duchowo chorzy. Kiedy bowiem jesteśmy zdrowi i zintegrowani wewnętrznie, stanowimy zagrożenie dla dominujących w społeczeństwie grup interesów.

Ja zaś nauczam, że powinieneś pozostawać w zgodzie z samym sobą i zaakceptować siebie. Postawa "stawania się" jest chorobą, natomiast postawa "bycia" przesądza o zdrowiu. Nie zaznałeś dotąd smaku prostoty i zdrowia. Społeczeństwo nie pozwoliło na to. Poznałeś tylko jedną ścieżkę, którą podążasz. Jest to ścieżka ego.

Nie chcę cię niczego pozbawiać. Pragnę jedynie uwolnić cię od ego. Chcę pomóc ci stać się prawdziwą istotą. Nie mogę ci niczego dać, ty już bowiem wszystko posiadasz. Musisz po prostu otrząsnąć się ze snu i dostrzec niezwykłe piękno pierwotnej niewinności.

Kim był Osho Rajneesh?

Osho Rajneesh (1931-1990) był charyzmatycznym duchowym mistrzem pochodzącym z Indii. Był niezrównanym mówcą, posługującym się swobodnie zarówno zachodnią psychoterapią, jak i wschodnimi tradycjami mistycznymi. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwania sensu istnienia, ale też najbardziej palących spraw ludzkiego życia. Dowiedz się więcej na temat Osho »

Księga ego. Wolność od iluzji: dane szczegółowe

Tytuł: Księga ego. Wolność od iluzji
Tytuł oryginału: The Book of Ego
Autor: Osho
Tłumaczenie: Paweł Karpowicz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Numer wydania: III
Rok wydania: 2013
Data premiery: 2013-11-06
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 192
Wymiary [mm]: 110 x 180


Autorka: Joanna Kacperska

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: księga ego, księga ego osho, księga ego wolność od iluzji, księga ego wolność od iluzji pdf, osho księga ego pdf, osho księga ego chomikuj, księga ego osho chomikuj, osho księga ego cytaty, osho księga ego.