Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej – Radosław Kotarski | Fot. Okładka książki
Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej (Radek Kotarski) to książka, którą przeczytałem w ekspresowym tempie. Jestem zaskoczony, ponieważ początkowo planowałem dawkować sobie lekturę. Tymczasem książkę dostałem w czwartek, w piątek do niej zajrzałem, a w weekend przeczytałem całość.
Prawdę mówiąc, nie bardzo wiem, jak do tego doszło. Nie chodzi o to, że byłem wyjątkowo zainteresowany tematem (o tym za chwilę). Chyba po prostu dobrze się czytało. Radek Kotarski pisze tak, jak prowadzi filmy na YouTube – z typowym dla siebie humorem, grą słów i zaskakującymi skojarzeniami. Nic dziwnego, że nawet nie zdążyłem się zorientować, kiedy dotarłem do ostatniej strony.
Radek Kotarski napisał kolejną książkę. Tym razem skupił się na wdzięcznym temacie, jakim jest praca. Wydaje się to logiczną kontynuacją poprzedniego tytułu (o nauce). Ludzkie życie wygląda bowiem właśnie tak (w dużym uproszczeniu): najpierw się uczymy, a później pracujemy.
Nie da się ukryć, że praca jest istotnym elementem naszej egzystencji. Dzięki niej nie tylko zarabiamy pieniądze i budujemy swoją pozycję społeczną, ale też osiągamy cele bardziej osobiste, jak opanowanie pasjonującej nas dziedziny, np. sztuki malowania obrazów, gry w tenisa czy szydełkowania. Tak, nadal istnieją ludzie, którzy lubią szydełkować.
Jeśli praca jest tak ważna, to dlaczego tak niewiele osób szuka skutecznych metod robienia tego, co powinno być zrobione? A może jednak są ludzie zainteresowani tym tematem?
Skoro Radek Kotarski napisał Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej, podejrzewam, że jednak znajdą się osoby chcące dowiedzieć się, jak ogarnąć codzienne obowiązki. Nie sądzę, by autor wziął na tapet zagadnienie, które nikogo nie interesuje.
Mamy więc książkę o pracy. A dokładniej o tym, jak pracować inaczej, niż robi to większość ludzi.
Po co w ogóle szukać nowych metod pracy? Może dlatego, że większość ludzi narzeka na swoją robotę. Nie są z niej zadowoleni, osiągają przeciętne rezultaty i nadal nie mogą kupić sobie domku na którejś z rajskich wysepek rozsianych po Pacyfiku. Czy co tam sobie wymarzyli...
Ale do rzeczy. Radek Kotarski wykonał kawał dobrej roboty (wiedział, jak to zrobić), kiedy zbierał materiały do swojej książki. Na temat ludzkiej pracy napisano już naprawdę sporo, więc z pewnością nie jest łatwo przygotować kolejny tekst. Tym bardziej że powinien być spójny, prosty w odbiorze i pomocny.
Jako że większości z nas zapewne nie chciałoby się czytać kilkunastu książek i całej masy artykułów, by usprawnić swoją pracę, dzieło Radka Kotarskiego okazuje się idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie poprawić swoją wydajność. Albo po prostu chce się lepiej bawić podczas wykonywanych przez siebie obowiązków (np. zawodowych).
Jak wspomniałem na początku, bardzo dobrze czytało mi się książkę Radka Kotarskiego.
Jako że od dawna mam swój styl pracy (który w moim przypadku sprawdza się doskonale), nie liczyłem tym razem na zdobycie wyjątkowo przydatnych informacji. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że tego typu publikacja nie jest mi do niczego potrzebna. Tak właśnie sądziłem, otwierając książkę.
Tymczasem okazało się, że zebrane przez autora informacje są bardzo interesujące. Podczas lektury miałem okazję poznać kilka nowych faktów czy wyników badań. Znalazłem też rzeczy, które znam od dawna, ale chyba dobrze jest od czasu do czasu przypominać sobie to, co się kiedyś czytało.
Najważniejsze jednak, że mam teraz kilka nowych pomysłów na poprawę jakości swojej pracy. Choć w moim przypadku są to pomysły raczej drobnej natury, z pewnością przyczynią się do wzrostu mojej efektywności.
Oczywiście dopiero za jakiś czas będę mógł w pełni ocenić, jak bardzo zdobyte w ten weekend informacje mi pomogły, ale już za sam fakt zainspirowania mnie do wprowadzania zmian mogę szczerze Radkowi Kotarskiemu podziękować.
Jest jeszcze jeden element Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej, o którym warto wspomnieć. Chodzi mianowicie o fragmenty poświęcone osobistym doświadczeniom autora.
Bardzo cenię sobie treści zawierające osobiste historie. Poprawiają one odbiór każdej książki. Czy jest to typowy poradnik, książka popularnonaukowa, czy też reportaż – odniesienie do prywatnych doświadczeń autora pozwala spojrzeć na każdą kwestię z nieco szerszej perspektywy.
Wydaje mi się, że wielu czytelników nie docenia tych fragmentów. Są za bardzo skupieni na wynikach badań czy danych statystycznych, zapominając przy tym, że osobiste motywacje i doświadczenia autora czytanej książki mają ogromny wpływ na jej ostateczny kształt.
Cieszę się więc, że Radek Kotarski nie przemilczał swoich historii. Bez nich książka Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej byłaby znacznie uboższa i nie niosłaby ze sobą tak wielkiej wartości.
Na plus:
Na minus:
Ocena końcowa: ★★★★★★
Książka jest naprawdę dobra. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a przy okazji można się sporo nauczyć. Niemniej nie powinno się na niej poprzestawać. Myślę, że jest to przede wszystkim podręcznik podstawowy – źródło, na którym można oprzeć nowy start. Jednakże w miarę posuwania się naprzód (w pracy nad sobą) warto sięgnąć po kolejne książki.
Osoba zaczynająca swoją przygodę z pracą, z całą pewnością bardzo skorzysta na Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej. Z kolei ktoś, kto posiada już pewną wiedzę i doświadczenie zawodowe, może mieć poczucie straconego czasu. Przynajmniej częściowo, ponieważ Radek Kotarski pisze na tyle dobrze, że czytelnik może czerpać przyjemność z książki, nawet jeśli akurat nie uczy się niczego nowego.
Radosław Kotarski (ur. 1986) to polski dziennikarz, szerzej znany jako twórca kanału Polimaty na YouTubie oraz prowadzący i reżyser programu telewizyjnego pt. Podróże z historią, emitowanego na TVP2. To także autor książki Nic bardziej mylnego!, w której obala najbardziej rozpowszechnione mity naukowe i historyczne. Druga książka Kotarskiego to Włam się do mózgu (recenzowana już na Przewodniku duchowym).
Autor: Radek Kotarski
Wydawnictwo: Altenberg
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 333
Okładka: twarda
ISBN: 978-83-958221-8-6
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: inaczej jak pracować mniej ale lepiej i przyjemniej, inaczej recenzja, inaczej kotarski, inaczej radek kotarski, inaczej opinie, inaczej chomikuj, inaczej pdf, inaczej empik, inaczej kup.