Eckhart Tolle – kim jest popularny nauczyciel duchowy?

Eckhart Tolle

Kim jest Eckhart Tolle? | Fot. Materiały prasowe

Eckhart Tolle (właśc. Ulrich Leonard Tolle) urodził się 16 lutego 1948 roku w Niemczech. Obecnie mieszka w Kanadzie. Tolle jest współczesnym nauczycielem duchowym, najbardziej znanym jako autor książek pt. "Potęga teraźniejszości" oraz "Nowa Ziemia".

W 2008 roku jeden z publicystów New York Timesa uznał go za "najbardziej popularnego w Stanach Zjednoczonych autora książek o duchowości". Z kolei w 2011 roku został uznany przez Watkins Review jako najbardziej wpływowa w dziedzinie duchowości osoba na świecie.

Eckhart Tolle nie jest związany z żadną religią, konkretną filozofią czy tradycją duchową. Jak sam twierdzi, przez większość swojego życia był w depresji, zanim w wieku 29 lat przeszedł "wewnętrzną przemianę". Przez następne kilka lat nie pracował i podróżował bez celu "w stanie głębokiego szczęścia". Później został nauczycielem duchowym. Przeniósł się do Ameryki Północnej, gdzie zaczął pisać swoją pierwszą książkę, pod tytułem "Potęga teraźniejszości", która została opublikowana w 1997 roku i od razu osiągnęła szczyty listy bestsellerów New York Timesa. Tolle zamieszkał w Vancouver, w Kanadzie, gdzie spędził kolejne 10 lat.

Eckhart Tolle - nauki

Tolle pisze we wstępie do swojej drugiej książki, Mowa ciszy, że "prawdziwy nauczyciel duchowy nie ma nic do nauczenia w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie ma nic, co mógłby dać lub dodać od ciebie, jak na przykład nowych informacji, wierzeń lub zasad postępowania. Jedyną funkcją takiego nauczyciela jest pomóc ci usunąć to, co oddziela cię od prawdy... jego słowa to nic więcej jak drogowskazy".

Tolle twierdzi, że jego książka, Potęga teraźniejszości, jest "uwspółcześnioną wersją jednego ponadczasowego duchowego nauczania, które jest esencją wszystkich religii". Uważa, że religie zdominowały zewnętrzne wpływy tak bardzo, że ich istota duchowa została prawie całkowicie zasłonięta. Mają zbyt wielki zasięg i raczej dzielą, niż jednoczą. Religie stały się częścią obłędu, który zniewolił ludzkość. Najbardziej znaczącym, co może się przydarzyć człowiekowi, jest - według Tolle'a - proces oddzielania myślenia od świadomości i to, że świadomość jest "przestrzenią, w której pojawiają się myśli"; główną przyczyną nieszczęścia jest zaś nie sytuacja, w jakiej się znajdujemy, ale samo myślenie o niej.

Według oficjalnej strony internetowej Tolle'a, sednem jego nauk jest transformacja świadomości, duchowe przebudzenie, które widzi jako kolejny krok w ewolucji człowieka. Istotny aspekt tego przebudzenia polega na przekształceniu naszej świadomości. Jest to konieczny warunek nie tylko do osiągnięcia osobistego szczęścia, ale także do zakończenia konfliktów na naszej planecie.

W swojej książce pt. Nowa Ziemia, Tolle poważny czynnik ludzkiej dysfunkcji upatruje w "ego" lub "iluzorycznym poczuciu siebie", opartym na nieświadomej identyfikacji z własnymi wspomnieniami i myślami.

Tolle często mówi o znaczeniu ważnych osobistości w kulturze intelektualnej i popularnej. W Nowej Ziemi cytuje Kartezjusza, Nietzsche, Sartre, Einsteina i Szekspira. Mówi o filmach, takich jak Dzień Świstaka, American Beauty, The Horse Whisperer, Gran Torino, Titanic, Avatar, Wystarczy być czy Forrest Gump. Nie zapomina również o muzykach, takich jak Mozart, Beatlesi i Rolling Stones.

Eckhart Tolle - biografia

Młodość i edukacja

Eckhart Tolle urodził się w Lunen, niewielkiej miejscowości położonej na północ od Dortmundu w Zagłębiu Ruhry (Niemcy). Sam opisuje swoje dzieciństwo jako nieszczęśliwe, szczególnie wczesne lata życia w Niemczech. Jego rodzice ciągle się ze sobą kłócili i w końcu się rozwiedli. Czuł się również wyobcowany we wrogim środowisku szkolnym. Podczas zabaw w budynkach zniszczonych przez bomby aliantów podczas II wojny światowej, Tolle odczuwał przygnębienie z powodu sytuacji w kraju. W wieku 13 lat przeniósł się do Hiszpanii, gdzie zamieszkał z ojcem. Ojciec Tolle'a nie upierał się, by syn uczęszczał do szkoły średniej, więc ten zdecydował się na studiowanie literatury, astronomii i języków w domu.

W wieku 15 lat Tolle przeczytał kilka książek napisanych przez niemieckiego mistyka Josepha Antona Schneiderfrankena, znanego również jako Bo Yin Ra. Jak sam twierdzi, "bardzo głęboko" przeżywał te książki.

W wieku 19 lat, Tolle przeniósł się do Anglii, gdzie przez trzy lata uczył niemieckiego i hiszpańskiego w szkole językowej w Londynie. Przez cały ten czas dręczyły go "depresja, niepokój i strach", zaczął więc szukać odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania. Mniej więcej w wieku 22 lat postanowił kontynuować swoje poszukiwania przez studiowanie filozofii, psychologii i literatury. Rozpoczął w tym celu naukę na Uniwersytecie Londyńskim. Po ukończeniu studiów zaproponowano mu stypendium, by podjął badania podyplomowe na Uniwersytecie Cambridge. Rozpoczął je w 1977 roku.

Wewnętrzna przemiana Eckharta Tolle

Pewnej nocy w 1977 roku (w wieku 29 lat) po długich okresach cierpienia na samobójczą depresję, doświadczył "wewnętrznej przemiany". Tej nocy - jak to określa - obudził się ze snu i przestał cierpieć z powodu depresji. Wtedy jednak doświadczył zmieniającego całe życie objawienia. Wspominając to doświadczenie, Tolle mówi:

Nie mogłem żyć ze sobą dłużej. W tym odczuciu powstało pytanie bez odpowiedzi: kim jest to "ja", które nie może żyć ze sobą? Czym jest jaźń? Miałem wrażenie, że jestem wciągany w pustkę! Nie wiedziałem wtedy, że to, co naprawdę się działo, było wykonywane przez "ja" stworzone przez umysł, z jego ciężarem, jego problemami, które żyją między niezadowalającą przeszłością, a straszną przyszłością. Właśnie to się nagle zapadło. Następnego ranka obudziłem się i wszystko było takie spokojne. Pokój był tam, ponieważ nie było już "ja". Istniało tylko poczucie obecności lub "bycie", które po prostu obserwowało.

Tolle wspomina, że udał się rankiem na spacer po Londynie i stwierdził, iż "wszystko było cudowne, głęboko spokojne. Nawet miejski ruch". Uczucie trwało nadal, a Tolle zaczął odczuwać silne, niepodważalne uczucie spokoju w każdej sytuacji. Tolle przerwał pracę nad doktoratem i przez około 2 lata po tym wydarzeniu spędzał większość swojego czasu na siedzeniu "w stanie głębokiego szczęścia" na ławce w parku w Russell Square. Siedząc tak, obserwował, jak świat kręci się dookoła. Zamieszkał z przyjaciółmi w buddyjskim klasztorze lub po prostu spał pod gołym niebem w londyńskim parku Hampstead Heath. Jego rodzina uważała go za "nieodpowiedzialnego, a nawet szalonego". Tolle zmienił swoje imię na "Eckharta" (niektórzy twierdzą, że zrobił tak w hołdzie dla niemieckiego filozofa i mistyka, Mistrza Eckharta, choć według innych źródeł zwrócił uwagę na to imię całkowicie przypadkowo).

Kariera

Po tym okresie, spotykani przezeń ludzie zaczęli go pytać o przekonania i wierzenia. Tolle zaczął pracować jako doradca i nauczyciel duchowy. Uczniowie przychodzili do niego przez następne 5 lat. Tolle przeniósł się do Glastonbury, centrum alternatywnego stylu życia. W 1995 roku, po tym jak odwiedził kilkakrotnie zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, osiadł na stałe w Vancouver w Kanadzie, gdzie poznał Kim Eng.

Pierwsza książka Tolle'a, "Potęga teraźniejszości", została po raz pierwszy opublikowana w 1997 roku przez Namaste Publishing. Pierwsza edycja liczyła sobie tylko 3000 egzemplarzy. Tolle osobiście dostarczał książki każdego tygodnia do niektórych małych księgarń w Vancouver. Znajomi pomogli przez umieszczenie egzemplarzy książki w księgarniach duchowych o większym zasięgu. W 2000 roku, Oprah Winfrey polecała jego książkę w swoim magazynie, a w sierpniu 2000 roku książka znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Po dwóch kolejnych latach wspięła się na pierwsze miejsce tej listy. Do 2008 roku książka została przetłumaczona z angielskiego na 33 języki.

W 2003 roku Tolle opublikował swoją drugą książkę - Mowa ciszy, a w 2005 roku trzecią: Nowa Ziemia.

W maju 2008 roku Tolle współpracował z Oprą Winfrey przy produkcji szeregu sesji webinarów (seminaria internetowe). Cotygodniowe sesje zawierały dyskusje pomiędzy Tolle'em i Winfrey, medytacje w milczeniu oraz pytania od widzów zadawane przez Skype'a. Każde seminarium koncentrowało się na konkretnym rozdziale Nowej Ziemi. Trzeci webinar przyciągnął ponad 11 milionów widzów.

Tolle założył firmę do sprzedaży produktów związanych z jego naukami (tzw. Nauki Eckharta). Wygłasza przemówienia i prowadzi warsztaty w języku angielskim, a od czasu do czasu w niemieckim lub hiszpańskim. W 2003 roku w wywiadzie udzielonym Telegraph Magazine, Tolle wskazał, że nie miał zamiaru tworzyć "ciężkiej struktury handlowej" ani żadnego aszramu czy centrum duchowego. Uważa, że człowiek "może rozwijać się samodzielnie". Powiedział też, że trzeba być ostrożnym, żeby organizacja nie zaczęła służyć tylko swoim własnym interesom.

W 2009 roku Tolle założył internetową telewizję o nazwie Eckhart Tolle TV. W czerwcu 2009 roku Tolle i Jim Carrey (amerykański aktor) zorganizowali pierwszą konferencję Globalnego Sojuszu dla Rozrywki Przemiany (w skrócie GATE, czyli Global Alliance for Transformational Entertainment). We wrześniu tego roku Tolle spotkał się z Dalajlamą i innymi mówcami na Vancouver Peace Summit.

Czytaj więcej: Eckhart Tolle - najciekawsze cytaty

Lista książek napisanych przez Eckharta Tolle

Eckhart Tolle napisał do tej pory siedem książek:

 • The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment, New World Library, październik 1999 r.
 • Practicing the Power of Now: Essential Teachings, Meditations, and Exercises from The Power of Now, New World Library, październik 2001 r.
 • Stillness Speaks, New World Library, sierpień 2003
 • A New Earth: Awakening to Your Life's Purpose, Dutton, październik 2005 r.
 • Milton's Secret: An Adventure of Discovery through Then, When, and The Power of Now, Hampton Roads, 2008 r.
 • Oneness With All Life: Inspirational Selections from A New Earth, Penguin Group, listopad 2008 r.
 • Guardians of Being, New World Library, październik 2009 r.

Książki Eckharta Tolle wydane w języku polskim:

 • Potęga teraźniejszości, Wydawnictwo: A, 2003 r.; Wydawnictwo Galaktyka, 2010 r.
 • Praktykowanie Potęgi Teraźniejszości: główne nauki, medytacje i ćwiczenia oparte na książce "Potęga teraźniejszości", Biblioteka Nowej Ziemi, 2009 r.
 • Mowa ciszy: Twoje codzienne wsparcie, Wydawnictwo: Studio Astropsychologii, lipiec 2009 r.
 • Nowa Ziemia: Przebudzenie świadomości sensu życia, Medium, czerwiec 2008 r.
 • Nie jesteś samotną wyspą: Poczuj jedność ze wszystkim co istnieje, Medium, październik 2012 r.
 • Strażnicy istnienia, Studio Astropsychologii, listopad 2012 r.

Eckhart Tolle - nagrania audio

 • What is Meditation?
 • Practicing the Power of Now
 • Companion to the Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment, VI 2001 r.
 • Living the Liberated Life and Dealing With the Pain Body, październik 2001 r.
 • The Realization of Being: A Guide to Experiencing Your True Identity, październik 2001 r.
 • Know That "I Am", 1 stycznia 2002 r.
 • Even the Sun Will Die: An Interview With Eckhart Tolle, lipiec 2002 r.
 • The Eckhart Tolle Audio Collection, wrzesień 2002 r.
 • The Essence of Now, 2002 r.
 • Choose to Awaken Now, 2002 r.
 • In the Presence of a Great Mystery, 2002 r.
 • Realizing the Power of Now: An In-Depth Retreat With Eckhart Tolle, czerwiec 2003 r.
 • Entering the Now, sierpień 2003 r.
 • Gateways to Now, 1 września 2003 r.
 • Whispers, 1 stycznia 2004 r.
 • The Flowering of Human Consciousness, maj 2004 r.
 • Living a Life of Inner Peace, 10 października 2004 r.
 • Practicing Presence: A Guide for the Spiritual Teacher and Health Practitioner, 1 listopada 2004 r.
 • Eckhart Tolle's Findhorn Retreat: Stillness Amidst the World, 10 października 2005 r.
 • Through the Open Door: Journey to the Vastness of Your True Being, 30 stycznia 2006 r.

Płyty DVD

 • The Flowering of Human Consciousness: Everyone's Life Purpose, Namaste Publishing, Inc., 2001 r.
 • Practicing Presence: A Guide for the Spiritual Teacher and Health Practitioner, Eckhart Teachings, 2003 r.
 • Eckhart Tolle's Findhorn Retreat: Stillness Amidst The World, New World Library, 2006 r.
 • Finding Your Life's Purpose, Eckhart Teachings, 2008 r.
 • The Doorway into Now, Eckhart Teachings, 2009 r.
Eckhart Tolle

Kategorie: Nauczyciele duchowi


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do mnie

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na moich profilach społecznościowych:


Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ten artykuł został znaleziony m. in. przez następujące frazy: cytaty eckhart tolle, eckhart tolle cytaty, tolle cytaty, eckhart tolle myśli, eckhart tolle sentencje.