Mooji - jamajski nauczyciel duchowy

Mooji

Kim jest Mooji? | Fot. Materiały prasowe

Anthony Paul Moo-Young (znany jako Mooji) jest duchowym nauczycielem pochodzącym z Jamajki. Moo-Young był uczniem Papaji, który nauczał adwajty oraz mistrza Ramany Maharshi. Mooji określał swoje zrelaksowane podejście filozoficzne, jako "sposób leniwego człowieka na oświecenie".

Moo-Young urodził się i dorastał w Port Antonio, na Jamajce. W 1969 roku, po śmierci ojca, wyemigrował do Anglii. Zamieszkał ze swoją matką, która mieszkała w Londynie, odkąd był dzieckiem. Kształcił się w zawodzie artysty; wykorzystywał różne media, w tym witraże, ceramikę oraz rzeźbę. Przez jakiś czas wykładał sztukę na uczelni w mieście Brixton.

W listopadzie 1993 roku, wyjechał do Indii. Chciał odwiedzić miejsce, gdzie żył Ramakrishna. Tymczasem spotkał Papaji, dzięki któremu był w stanie dostrzec źródło i prawdę istnienia. W późniejszych latach, Moo-Young prowadził Satsangi na całym świecie i zachęcał innych do kontemplacji.

Nauki Mooji'ego są proste; zachęca on swoich słuchaczy, aby zachowywali spokój i unikali podszeptów umysłu oraz trwali w Jaźni, która jest świadkiem całego istnienia. Wielu z jego zwolenników ogląda sesje satsang rozpowszechniane przez YouTube. Mooji jest jednym z najbardziej znanych współczesnych nauczycieli tradycji Adwajtawedanty (monistyczny kierunek wedanty w filozofii indyjskiej). Można śmiało powiedzieć, że jest gwiazdą o stale rosnącej sławie międzynarodowej.

Mooji mieszkał w Brixton w Londynie do 2011 roku. Obecnie mieszka w "Monte Sahaja" w pobliżu miejscowości Funcheira, w regionie Alentejo (południowo-zachodnia Portugalia).

Czytaj więcej: Mooji - rozbrajające cytaty

Mooji - książki

Poniżej przedstawiam listę książek Moojie'go. Na razie jest to niezbyt długa lista, ale nie przejmuj się - z pewnością niedługo pojawią się kolejne pozycje. Myślę, że na tę chwilę wystarczy ci te kilka pozycji, żeby zapoznać się z naukami Mooji'ego. Możesz również znaleźć w Internecie bardzo dużo filmów z jego wypowiedziami. Dzięki nim będziesz mieć okazję do wsłuchania się w słowa Mooji'ego, co mnie osobiście bardzo wiele nauczyło.

Jak dotąd nie mieliśmy okazji przeczytać żadnej z książek autorstwa Mooji w języku polskim. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z angielskojęzycznymi oryginałami. Oczywiście, pod warunkiem, że znamy ten właśnie język.

White Fire

Tytuł: White Fire: Spiritual insights and teachings of advaita zen master Mooji

Wydawca: Mooji Media Publications

ISBN (wydanie standardowe): 978-1-908408-19-8

ISBN (wydanie kolorowe): 978-1-908408-18-1

Data publikacji: 12 listopada 2014 r.

Tłumaczenia: niemiecki, węgierski, rosyjski, hiszpański

"Biały Ogień" to zbiór blisko 800 wypowiedzi, które w sposób zwięzły przedstawiają idee i najważniejsze duchowe nauki Mooji'ego w formie niewielkich "pigułek". Po ich "połknięciu" odkryjesz swoją prawdziwą naturę i przestaniesz cierpieć. Dzięki nim osiągniesz ponadczasowe, doskonałe samopoczucie. Chociaż "Biały Ogień" jest pełen mądrych i zachęcających wskazówek, z pewnością nie jest to lektura dla bojaźliwych poszukiwaczy, który pragną tylko wzmocnienia duchowej tożsamości lub magicznej prognozy. To książka dla tych, którzy podchodzą do prawdy z otwartością.

Before I Am

Tytuł: Before I Am: The Direct Recognition of Truth - Dialogues with Mooji

Wydawca: Mooji Media Publications

ISBN: 978-1-908408-13-6

Data publikacji: drugie wydanie, 1 września 2012 r.

Tłumaczenia: niemiecki, węgierski, rosyjski, hiszpański

"Before I Am" to wybór dialogów między Mooji'm i poszukiwaczami pokoju, prawdy oraz wolności. Czasami humorystycznie, niekiedy wrażliwie lub ostro, ale zawsze z miłością, Mooji odpowiada pytającym na temat strachu, cierpienia, dezorientacji, relacji, duchowej praktyki i tego, jak przeżyć swoje życie w pokoju. Jego słowa to zaproszenie do zbadania natury jaźni. Jego odpowiedzi zachęcają do podjęcia wyzwania, jakim jest rozwój duchowy.

Writing on Water

Tytuł: Writing on Water: Spontaneous Utterances Insights and Drawings

Wydawca: Mooji Media Publications

ISBN: 978-1-908408-00-6

Data publikacji: 15 sierpnia 2011 r.

Tłumaczenia: czeski, francuski

Ta książka zawiera wypowiedzi Mooji'ego na temat medytacji oraz kontemplacji. Jest przeznaczona głównie dla osób zainteresowanych głębszymi prawdami duchowymi, przebudzeniem oraz oświeceniem. Mooji kwestionuje podstawowe założenia, jakimi kierują się ludzie. Pierwsze i najważniejsze z nich to: "Jestem ciałem". Idea, która jest główną przyczyną cierpienia ludzkości. Co jest szczególnego w tej książce? To, że autor przedstawia swoje rozwiązania obu punktów widzenia: absolutnego poziomu egzystencji oraz praktycznych aspektów codziennego życia w naszym świecie.

Breath of the Absolute

Tytuł: Breath of the Absolute - Dialogues with Mooji

Wydawca: Yogi Impressions

ISBN: 978-81-88479-61-0

Data publikacji: 1 stycznia 2010 r.

Tłumaczenia: czeski, holenderski, francuski, niemiecki, hebrajski, japoński, litewski, portugalski, rumuński, hiszpański

"Budzisz się każdego dnia ze snu; ale by być wolnym, należy również obudzić się ze stanu czuwania". Mooji w "Breath of the Absolute" zaprasza do nowego spojrzenia na siebie. Ze wszystkich tematów dyskutowanych w zakresie ludzkiej duchowości, jeden fakt jest niezaprzeczalny: że istniejemy. Mooji pcha umysły czytelników poza koncepcyjną walkę w pulsującą jasność rzeczy, których nie można nawet pomyśleć.

Mooji

Kategorie: Nauczyciele duchowi


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do mnie

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na moich profilach społecznościowych:


Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: mooji, mooji książki, mooji cytaty, mooji online, mooji pdf, mooji chomikuj, mooji youtube, mooji poglądy.