Źródło istnienia

Przypowieść duchowa o źródle istnienia | Fot. Pixabay

Źródło istnienia

Pewien pustelnik został zapytany o źródło wszelkiego istnienia. Oto jego odpowiedź:

Człowiek, który chce poznać źródło wszelkiego istnienia, powinien zwrócić uwagę na trzy podstawowe fakty.

Po pierwsze –

życie we wszechświecie. Każda żywa istota potrzebuje siły, dzięki której będzie zdolna podtrzymać i kontynuować swoją egzystencję. Niezbędna do tego energia wytwarzana jest przez śmierć. Istoty żywe karmią się tym, co martwe; tylko w ten sposób mogą się rozwijać. Właściwe pożywienie pochodzi od życia, które zostało zniszczone, by podtrzymać inne istnienie. To paradoks, wiem. Inaczej jednak być nie może. Bez śmierci nie ma życia; bez śmierci, życie nigdy nie mogłoby powstać.

Po drugie –

świadomość. Każda żywa istota – choćby nie wiem, jak prymitywna się wydawała – jest świadoma swojego istnienia. Jak to możliwe, że o tym wie? Pozwalają jej na to interakcje z otoczeniem. Dzięki zmysłom wchodzi w kontakt z innymi istnieniami oraz materią nieożywioną. Z tego kontaktu rodzi się działanie, a ono prowadzi do odczuwania – zarówno siebie, jak i innych. Jeśli żywa istota nie miałaby z nikim i niczym kontaktu, nie miałaby punktu odniesienia, a co za tym idzie – odpowiedniej perspektywy do spojrzenia na siebie. Źródłem świadomości jest więc działanie i kontakt.

Po trzecie –

transformacja. Każda żywa istota koncentruje swoją uwagę tylko na niewielkim wycinku rzeczywistości. Tak jest skonstruowana: jej umysł i zmysły nie są w stanie przyjąć wszystkich informacji napływających z otoczenia. Naturalne jest zatem, że koncentruje swoją uwagę na rzeczach uznanych przez siebie za najbardziej interesujące. Wiele rzeczy jej umyka, lecz bardzo często zjawiska, na które nie zwraca uwagi, bezpośrednio na nią oddziałują. W takim momencie umysł jest zmuszony reagować w nowy dla siebie sposób. Musi przystosować się do nowej sytuacji czy zmieniających się warunków. W obliczu nieznanego dotąd zjawiska, należy uczyć się nowych sposobów działania. To sprawia, że żywa istota nigdy nie pozostaje taka sama. Ciągle się zmienia i przekształca. Zjawiska występujące w naszej rzeczywistości są źródłem nieustającej transformacji. Jeśli ich zabraknie, nic nie będzie się rozwijać. A to oznacza zaprzeczenie istnienia.

Podsumowując –

życie żywi się śmiercią, świadomość wyrasta z kontaktów, natomiast rozwój i zmiana są stałym efektem pojawiających się zjawisk.

Co w takim razie jest źródłem wszechrzeczy? Poszukiwane przez was źródło znajduje się wszędzie. W każdej istocie żywej, w każdej świadomości i wszędzie, gdzie tylko spojrzycie. Nie musicie poszukiwać źródła – sami jesteście źródłem.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: wykład o źródle, co jest źródłem istnienia, co jest źródłem, źródło wszelkiego istnienia, źródło istnienia, istnienie a nicość, istnienie.