Musashi Miyamoto

Musashi Miyamoto - cytaty | Fot. Pixabay

Musashi Miyamoto - cytaty

Musashi Miyamoto (jap. 宮本 武蔵, ur. prawdopodobnie w 1584 roku, zm. 13 czerwca 1645 roku) - znany także jako Shinmen Takezō, Miyamoto Bennosuke oraz Niten Dōraku (imię buddyjskie).

Musashi Miyamoto był japońskim rōninem, który stworzył szkołę walki dwoma mieczami niten'ichi-ryū (jap. "dwa niebiosa jako jedność"). Spod jego ręki wyszła książka pt. Gorin-no Sho (Księga Pięciu Kręgów, jap.: 五輪書). Miyamoto jest uważany za jednego z najznakomitszych wojowników w całej japońskiej historii.

Wydaje się, że Miyamoto miał dość proste podejście do walki. Bez żadnych ozdobników czy estetycznych dodatków. Było to prawdopodobnie spowodowane przez jego rzeczywiste doświadczenie bojowe. Nie traktował pojedynku jak ceremonii. Trzeba jednak przyznać, że w późniejszym okresie życia Miyamoto uprawiał nieco bardziej artystyczny styl walki.

Musashi Miyamoto zajmował się nie tylko walką. W swojej książce Gorin-no Sho podkreślał, że naprawdę dobry samuraj powinien rozumieć również inne zawody. Spędził wiele lat na studiowaniu buddyzmu. Był nie tylko niezwykle utalentowanym szermierzem, ale także artystą, rzeźbiarzem i kaligrafem. Dokumenty historyczne wskazują też, że posiadał umiejętności architektoniczne.

Filozofia Musashi Miyamoto

W swojej ostatniej książce (Gorin-no Sho) Miyamoto wydaje się wykazywać bardzo filozoficzne podejście do kwestii wojennego rzemiosła:

Ludzie przechodzą przez życie na pięć różnych sposobów. Robią to jak panowie, żołnierze, rolnicy, rzemieślnicy i kupcy.

W całej książce Miyamoto zaznacza, że ​​wojownik (także w znaczeniu "prawdziwego stratega") to ktoś, kto opanował wiele form sztuki - nie tylko sztukę władania mieczem. Do najważniejszych umiejętności autor zaliczał sztukę picia herbaty (sado), pracę, pisanie i malowanie. Wszystkie te dziedziny oczywiście sam praktykował przez całe życie.

Musashi Miyamoto był niezrównany w malarstwie monochromatycznym (do malowania używano tutaj czarnego tuszu). Jego najsłynniejsze prace to: "Dzierzba na martwym drzewie" (Koboku Meigekizu, 枯木 鳴 鵙 図) oraz "Dzikie gęsi wśród trzcin" (Rozanzu, 魯山 図).

W Księdze Pięciu Kręgów Miyamoto dogłębnie rozważa buddyjską naukę. Przywiązuje też ​​szczególną wagę do kwestii rzemieślników oraz majstrów. Kiedy pisał książkę, większość domów w Japonii była wykonana z drewna. Miyamoto zauważa sposób, w jaki rzemieślnicy mogą się rozwijać poprzez różne wydarzenia. Dzieje się to podobnie jak w przypadku rozwoju wojowników i żołnierzy.

Stolarz używa planów budynku, a strategia jego działania jest podobna do kampanii wojskowej.

Nawet na starość Miyamoto oddzielał swoją religię od zaangażowania w szermierkę. Fragment Księgi Pięciu Kręgów przedstawiony poniżej, obrazuje filozofię, którą - jak się uważa - Miyamoto wyznawał przez całe życie:

Istnieje wiele sposobów: konfucjanizm, buddyzm, droga elegancji, sadzenia ryżu lub tańca; te rzeczy nie znajdują się na drodze wojownika.

Musashi Miyamoto: Dokkōdō

Dokkōdō (jap. 独行 道, czyli "Ścieżka samotności") to krótka praca napisana przez Musashi Miyamoto na tydzień przed śmiercią w 1645 roku. Dzieło to składa się z dziewiętnastu albo dwudziestu jeden przykazań (4 i 20 są pominięte w niektórych wersjach). Dokkōdō powstało w związku z rozdaniem swoich doczesnych dóbr w ramach przygotowań Miyamoto do śmierci. Zadedykowane zostało jego ulubionemu uczniowi - Terao Magonojō, który wziął sobie do serca ostatnie nauki mistrza.

Dokkōdō wyraża rygorystyczne, uczciwe i ascetyczne podejście do życia.

Oto jego treść (tłumaczenie własne):

 1. Akceptuj wszystko takie, jakie jest.
 2. Nie szukaj przyjemności dla niej samej.
 3. Nie faworyzuj jednej rzeczy względem wszystkich innych rzeczy.
 4. Myśl lekko o sobie i głęboko o świecie.
 5. Przez całe swoje życie bądź wolny od pożądania.
 6. Nie żałuj tego, co już zrobiłeś.
 7. Nigdy nie bądź zazdrosny.
 8. Nigdy nie pozwól, by rozłąka cię zasmuciła.
 9. Niezadowolenie i skargi nie są właściwe ani dla ciebie, ani dla innych.
 10. Nie daj się kierować uczuciu pożądania ani miłości.
 11. Nie szukaj elegancji i piękna we wszystkim.
 12. Bądź obojętny wobec miejsca, w którym mieszkasz.
 13. Nie idź za smakiem dobrego jedzenia.
 14. Nie bądź przywiązany do posiadania rzeczy, których już nie potrzebujesz.
 15. Nie działaj w oparciu o zwyczajowe przekonania.
 16. Nie zbieraj broni ani nie ćwicz z bronią więcej, niż jest to użyteczne.
 17. Nie bój się śmierci.
 18. Nie staraj się posiadać majątku na starość.
 19. Szanuj Buddę i bogów, ale nie licz na ich pomoc.
 20. Możesz zrezygnować z własnego ciała, ale musisz zachować swój honor.
 21. Nigdy nie zbaczaj z Drogi.

Powiązane artykuły

Kredo wojownika

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: musashi miyamoto, musashi miyamoto cytaty, miyamoto musashi, niten dōraku, shinmen takezō, księga pięciu kręgów, gorin no sho, gorin-no sho, dokkōdō, dokkodo, księga pięciu kręgów chomikuj.