Psychologia twórczości w praktyce – recenzja | Fot. Okładka książki
Psychologia twórczości w praktyce (Amy Mindell) to książka, którą można czytać na dwa sposoby. Albo szybko, z pominięciem znajdujących się w treści ćwiczeń, albo znacznie dłużej, testując na własnej skórze proponowane przez autorkę zadania.
Przyznaję się bez bicia. Wybrałem pierwszą opcję. Żadnego z ćwiczeń nie przepracowałem. Co prawda zapoznałem się ze wszystkimi, ale głównie na potrzeby niniejszej recenzji – muszę przecież wiedzieć, o czym piszę, prawda?
Dr Amy Mindell pokazuje w swojej książce, że każdy z nas ma w sobie niesamowitą zdolność do rozwijania kreatywności. W swoim inspirującym przewodniku autorka stara się nauczyć czytelników, jak wprowadzić artystyczne elementy do własnego życia i wykorzystać je do pracy nad sobą.
Opierając się na swoich badaniach i doświadczeniu, ujawnia, gdzie w życiu codziennym można znaleźć ukryte źródła inspiracji. A są one obecne praktycznie wszędzie – w naszych ciałach (artyści wiedzą, co mam na myśli), środowisku, przedmiotach, a nawet w zwyczajnych z pozoru czynnościach, które wykonujemy każdego dnia.
Psychologia twórczości w praktyce prezentuje podejście do kreatywności z perspektywy psychologii zorientowanej na proces, czyli kierunku psychoterapeutycznego opracowanego w latach 70. XX wieku przez życiowego partnera autorki, Arnolda Mindella.
Czym jest psychologia zorientowana na proces? To zestaw technik opierający się na psychologii głębi (Carl Gustaw Jung) oraz psychologii transpersonalnej, badającej aspekty duchowych doświadczeń człowieka. Zwolennicy tej metody terapeutycznej odwołują się do filozofii taoistycznej, rozważań Carla Gustawa Junga, teorii informacji oraz współczesnych nauk przyrodniczych.
Psychologia twórczości w praktyce może się na początku wydać nieco infantylna. Po pierwszym, pobieżnym przekartkowaniu książki, od razu rzucają się w oczy zdjęcia zabawek (np. lalek, masek). Można więc odnieść wrażenie, że jest to pozycja przeznaczona jedynie do pracy z dziećmi.
Tymczasem dorośli czytelnicy także mogą sporo wynieść z przekazu dr Mindell. Szczególnie osoby, które potrzebują alternatywnych technik terapeutycznych, mogących otworzyć na zupełnie nowy sposób postrzegania świata.
To bardzo pozytywna książka i czyta się ją z przyjemnością. W dodatku treść obfituje w interesujące koncepcje psychologiczne i duchowe (a może powinienem napisać psychologiczno-duchowe?), z którymi naprawdę warto się zapoznać.
Przedstawiona w książce psychologia zorientowana na proces jest dla mnie całkowitą nowością. Do tej pory nie miałem okazji zapoznać się z tą metodą terapeutyczną. Kiedy więc zasiadłem do Psychologii twórczości, poczułem chęć poczytania na ten temat w Internecie.
Niestety, Psychologia twórczości w praktyce pozostawia spory niedosyt. Czytając, bardzo często łapałem się na myślach w stylu: "to tyle?", "ciekawe, ale co, jeśli..." – czułem się, jakby autorka rzuciła przede mną krótki zarys rozdziału, który stanowi zaledwie konspekt kwestii do szerszego opracowania.
Całość wygląda jak zebrane razem wpisy z czyjegoś bloga – krótkie, zawierające podstawowe informacje i ćwiczenia. I wszystko byłoby w porządku, gdybym rzeczywiście czytał teksty dr Mindell na stronie internetowej, na której znalazłyby się również linki do dodatkowych (bardziej szczegółowych) treści. Wówczas lektura z pewnością okazałaby się o wiele bardziej wartościowa.
Na plus:
Na minus:
Ocena końcowa: ★★★★★★
Podsumowanie: Kto jest docelowym odbiorcą Psychologii twórczości? Przede wszystkim terapeuci oraz ludzie pragnący rozwijać kreatywność – swoją oraz swoich dzieci. Myślę, że książka jest doskonałym pomysłem na prezent dla każdego rodzica.
Dr Amy Mindell jest terapeutką psychologii zorientowanej na proces i nauczycielką w Portland w stanie Oregon. Wraz z partnerem Arnoldem Mindellem uczy w wielu krajach na całym świecie. Jest autorką kilku książek i wielu artykułów publikowanych w prasie fachowej. Dr Mindell jest także artystką, piosenkarką i tancerką.
Podtytuł: 30 twórczych oraz magicznych metod pracy rozwojowej
Tytuł oryginału: The Dreaming Source of Creativity: 30 Creative and Magical Ways to Work on Yourself
Autorka: Amy Mindell
Tłumaczenie: Robert Palusiński
Wydawnictwo: KOS
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 240
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-7649-175-2
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: psychologia twórczości w praktyce amy mindell, psychologia twórczości w praktyce, psychologia twórczości pdf, psychologia twórczości chomikuj, psychologia twórczości wikipedia, psychologia twórczości w praktyce mindell, amy mindell książka.