Filozofia cytaty

Cytaty filozoficzne | Fot. Pixabay

Filozofia – cytaty, które ujawniają rąbek tajemnicy

Filozofia – cytaty tutaj zebrane mogą otworzyć ci oczy na całkowicie nowe postrzeganie dziedziny, która w dużej mierze ukształtowała całą europejską cywilizację. Dzięki filozofii ludzie nauczyli się patrzeć na różne zjawiska w sposób naukowy i logiczny.

Jeśli interesuje cię filozofia, poniższe cytaty z pewnością przyciągną twoją uwagę. Może nawet pozwolą ci nauczyć się czegoś wartościowego.

Filozofia – cytaty

Cytaty na temat filozofii, które poniżej zebrałem, mogą cię zaskoczyć. Nie wszystkie ukazują filozofię w taki sposób, w jaki się spodziewasz. To bardzo dobrze! Zaskoczenie jest bowiem pierwszym krokiem do poszerzenia wiedzy.

Jean Brun, Sokrates

Pascal, mówiąc: „kpić sobie z filozofowania znaczy filozofować prawdziwie”, chce nam powiedzieć, że prawdziwa filozofia polega na żarliwym poszukiwaniu tego, co naprawdę poważne, a nie na systemach filozoficznych, których twórcy sądzą, iż powiedzieli ostatnie słowo, mające dopełnić ludzkiej mądrości.

Piotr Billic, Czwarty wymiar

Różnica między filozofem a niefilozofem jest taka, że niefilozof buduje z myśli i uczuć świątynię, czym uniemożliwia dostęp nowym myślom i uczuciom (co najwyżej ozdobnikom), filozof zaś buduje nietrwałe konstrukcje, łatwo zburzalne, gdy przyjdą inne myśli, nowatorskie.

Albert Camus, Absurd i samobójstwo

Orzec, czy życie jest, czy nie jest warte trudu, by je przeżyć, to odpowiedzieć na fundamentalne pytanie filozofii.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Życie jest drogą na szafot, którą człowiek, przystrojony koroną cierniową z róż, podąża od urodzenia do naturalnej śmierci, niezdolny, jeśli odrzuci samobójstwo, do wyrwania się z pułapki istnienia i z ubezwłasnowolniającej sieci jej obiektywnych i subiektywnych uzależnień, wśród których najsilniejsze implikuje współczesna cywilizacja.

Człowiek, zakładnik nicości, tylko w przeżyciu ekstatycznym może zneutralizować świadomość obezwładniającego absurdu machinalnego trwania.

Brian Manning

W filozofii nie chodzi o znalezienie odpowiedzi, ale o przemyślenie postawionego pytania.

Jeanette Winterson, Zapisane na ciele

Pytaniom, na które w ogóle nie ma odpowiedzi, trudno stawić czoło w ciszy. Raz zadane nie wyparowują, zostawiając umysł w pogodniejszym nastroju. Raz zadane zyskują wymiar i strukturę, gonią cię po schodach, budzą w nocy. Czarna dziura wsysa swoje otoczenie i nawet światłu nie udaje się umknąć. Czy w takim razie lepiej w ogóle nie zadawać pytań? Lepiej być zadowoloną z siebie świnią niż nieszczęśliwym Sokratesem? Ponieważ przemysł spożywczy jest bardziej bezwzględny dla świń niż dla filozofów, podejmę ryzyko.

Joseph O'Connor, Ian McDermott, NLP

Ktoś powiedział, że jego słowa są bezużyteczne. Chuang Cy odparł:

– Człowiek musi zrozumieć to, co bezużyteczne, zanim będzie mu można powiedzieć o tym, co przydatne. Świat niewątpliwie jest ogromny i rozległy, mimo że człowiek używa z niego tylko ten kawałek, na którym stoją jego stopy. Gdybyśmy jednak wykopali resztę ziemi z wyjątkiem tego fragmentu, na którym stoi człowiek, to czy stojący nadal miałby ze swojego kawałka pożytek?

– Nie, on też stałby się bezużyteczny – brzmiała odpowiedź.

– W takim razie oczywiste – powiedział Chuang Cy – że nawet to, co bezużyteczne, przynosi pewne korzyści.

Zbigniew Herbert, Epilog burzy

Wszelka filozofia jest zbyteczna, a nawet szkodliwa.

Piotr Billic, Czwarty wymiar

Mieszczański aspekt naszej cywilizacji jął mi się rzucać na mózg, narażając na zagładę swobodę mego myślenia. Popadłem między wrony, a byłem i jestem orłem. Filozof, co więźnie w system, co idzie na lep katedry, studentów, publikacji w periodykach naukowych, nakłada sobie tym samym myślowy filtr czy kaganiec. Już sam dezyderat zrozumiałości przez opłacający go system hamuje lot jego myśli. Sypiając zaś w stogach, zdobywając pokarm niekonwencjonalnymi metodami, narażając się na kapryśność aury, żyjąc manierą nomadów, nie popada w sztuczny ład, w uproszczenia Absolutu á la ludy osiadłe.

Albert Pike, Obyczaje i dogmaty

To, co jest prawdą dla filozofa, nie będzie prawdą ani jako taka nie będzie traktowane przez chłopa.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Klasyczny ideał artysty i filozofa to człowiek, który osiągnąwszy panowanie nad sobą stał się świadomy, rozumny i wolny.

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Poza filozofią wszystko jest gównem.

Paulo Coelho, Alchemik

Ludzie nigdy nie dawali wiary prostocie, zaczęli więc pisać traktaty, komentarze, studia filozoficzne. Głosili również, że znają drogę lepiej od innych.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: filozofia cytaty, cytaty filozoficzne, filozofia cytaty krótkie, filozofia cytaty śmieszne, cytaty o wartościach w życiu, filozofia sentencje, mądre cytaty na fb.