Cytaty o człowieku | Fot. Pixabay
Człowiek. Cytaty o jego naturze i specyficznych cechach, jakimi się charakteryzuje. Chociaż nie odkryjemy tutaj wszystkich tajemnic, z pewnością znajdziemy kilka niesamowicie zaskakujących kwestii, które mogą nas nieźle zszokować.
Znajdująca się poniżej lista cytatów o człowieku z pewnością nie jest jeszcze zamknięta. Od czasu do czasu trafiam na kolejne interesujące teksty, będę więc sukcesywnie uzupełniał niniejszy wpis. Przypuszczam, że nie wszystkie cytaty przypadną ci do gustu. Ale to nie znaczy, że nie są warte zastanowienia. Wręcz przeciwnie, tym bardziej należy je przeczytać.
Cytaty o człowieku i skrywanych przez niego tajemnicach są jednymi z najbardziej interesujących, jakie kiedykolwiek zebrałem. Przynajmniej w moim odczuciu. Sprawdź, czy i tobie dadzą nieco do myślenia.
Człowiek jest tylko stertą kłaków, kości oraz żylastego mięcha; a jeśli dobrze go przeszkolić, można z buddyjskiego mnicha zrobić wojownika.
Człowiek jest jedynym stworzeniem, które nie zgadza się być tym, czym jest.
Człowiek posiada szereg cech charakterystycznych dla szczura i karalucha. Może jeść prawie wszystko. Może skutecznie zaadaptować się do różnych warunków życia. Może przetrwać jako jednostka, ale najlepiej czuje się w stadzie. Jeśli to możliwe, woli żyć z tego, co wytworzą inne istoty. Konkluzje są proste – został stworzony przez naturę jako wyższego rzędu pasożyt. I tylko przez brak w jego wczesnym środowisku naturalnym odpowiednio potężnego żywiciela, zmuszony był żyć niezgodnie z naturą, polegając na własnych umiejętnościach.
W ostatecznym rozrachunku człowiek jest tym, czego sam doświadczył.
Człowiek jest tylko trzciną, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą. Nie potrzeba, iżby cały wszechświat uzbroił się, aby go zmiażdżyć: mgła, kropla wody wystarczy, aby go zabić. Ale gdyby nawet wszechświat go zmiażdżył, człowiek byłby i tak czymś szlachetniejszym niż to, co go zabija, ponieważ wie, że umiera, i zna przemoc, którą wszechświat ma nad nim. Wszechświat nie wie nic.
Cała nasza godność spoczywa tedy w myśli. Stamtąd trzeba nam się wywodzić, a nie z przestrzeni i czasu, których nie umielibyśmy zapełnić. Silmy się tedy dobrze myśleć: oto zasada moralności.
Człowiek jest dziwną istotą. Tworem nędznym i wielkim. Zdolnym do największych poświęceń i do ostatecznego upodlenia.
Niebezpiecznie jest pokazywać człowiekowi zbyt często, że jest taki sam jak dzikie zwierzęta, nie pokazując mu także jego wielkości. Jest również rzeczą niebezpieczną pokazywać mu zbyt często jego wielkość, nie wskazując na jego podłość. Ale jeszcze bardziej niebezpieczne jest pozostawianie go w nieświadomości jednego i drugiego. Ale za to bardzo dobrze byłoby pokazać mu te dwie rzeczy razem.
Człowiek nie jest stworzony ani dla chaosu, ani dla perfekcji. Jego racją bytu jest droga, która prowadzi od tego pierwszego do drugiego.
Ponieważ z natury jesteśmy pochłonięci głównie własnymi sprawami, jeszcze nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, co robimy.
Człowiek kierujący się w życiu wyłącznie własnymi ideałami może być dla innych niebezpieczny.
Człowiek jest istotą, która prędzej popełni samobójstwo, niż umrze ze znudzenia.
Każdy człowiek, jakkolwiek by był prymitywny, nosi w sobie srebrzyste włókno świętości.
Każdy człowiek jest w głębi duszy obcym dla wszystkich innych.
Człowiek jako gatunek to chore zwierzę [...]. Być zdrowym, to znaczy chodzić po tym świecie z zawiązanymi oczami, nie rozumieć ani odrobiny z tego, co jest szczytem albo otchłanią egzystencji.
Ludzie reagują na własną mapę rzeczywistości, a nie na samą rzeczywistość.
– Co człowiek robi w życiu? [...] Poza prowadzeniem wojen i pisaniem pięknych wierszy?
– Je, sra, oddycha, pije, szcza, dupczy i dużo gada, uwznioślając poprzednio powiedziane.
Kiedy człowiek jest najsłabszy? Gdy zwycięża.
W głębi duszy nawet najbardziej cywilizowany człowiek pozostaje jaskiniowcem.
Barbarzyństwo jest naturalnym stanem ludzkości. To cywilizacja jest nienaturalna. Jest zbiegiem okoliczności. I barbarzyństwo musi ostatecznie zatryumfować.
W świątyni swojego ducha każdy człowiek jest sam. I niech każdy człowiek zachowa swą świątynię nietkniętą i niezbezczeszczoną. A potem niech połączy swe ręce z innymi, jeśli chce, ale tylko poza jej świętym progiem.
Był czerwcowy dzień. Bardzo piękny, oprócz tego niczym się nie wyróżniał. Poszedłem sam na spacer, kiedy nagle, bez żadnego ostrzeżenia, jak grom z jasnego nieba uderzyła mnie myśl, która zaparła mi dech w piersi. Zupełnie jakby coś mi wybuchło w głowie. Sądzę, że nawet nie zmyliłem kroku. Gdyby ktoś wtedy na mnie spojrzał, do głowy by mu nie przyszło, że coś się zmieniło. Ale ja niespodziewanie miałem wrażenie, że dzieje się coś nadzwyczajnego [...].
To „coś nadzwyczajnego” polegało po prostu na tym, że tam byłem: żywy, świadomy, że jestem częścią tego ciała, które mogłem zobaczyć spuszczając oczy, które kończyło się nogami maszerującymi jedna za drugą po drodze. Jakoś w tym samym czasie byłem i w ciele, i poza nim. I w sposób, którego nigdy nie byłem świadom, byłem również częścią otaczającego mnie krajobrazu, który zrobił się nagle obcy, chociaż równocześnie w niczym się nie zmienił. Było to uczucie w równym stopniu przerażające, co podniecające. Nie mogło trwać dłużej jak kilka minut, ale przez te kilka minut czas nic nie znaczył. I od tej pory w pewnym sensie do teraz niewiele znaczy [...].
Nic, tylko zwykłe, normalne poczucie jedności ze wszystkim. Jedyną dziwną rzeczą jest to, że nazywamy je czymś dziwnym, podczas gdy cywilizacje uznane przez nas za prymitywne przyjmują je za coś oczywistego.
W centrum twojej istoty masz odpowiedź. Ty wiesz, kim jesteś, i wiesz, co chcesz.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: człowiek cytaty, człowiek cytaty filozofia, cytaty człowiek jest tyle wart, człowiek cytat, mądre cytaty o ludziach, cytaty o ludziach, cytaty o człowieku.