Czas cytaty

Cytaty o czasie | Fot. Pixabay

Czas – cytaty, dzięki którym zrozumiesz coś bardzo ważnego

Czas – cytaty mogą zdradzić kilka informacji o naturze tego, czego ciągle nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć. Na pewno nie pojmiemy czasu, ale przynajmniej możemy dowiedzieć się o nim czegoś, co zmieni nasze życie na lepsze.

Pamiętaj, że czas jest przede wszystkim mentalną konstrukcją, której używamy do organizowania wszystkich swoich doświadczeń. Dzięki odpowiedniej wiedzy możemy go jednak wykorzystać do poprawy własnego życia.

Czas – cytaty

Cytaty zebrane poniżej dostarczają interesujących możliwości interpretowania tego, co nazywamy czasem. Mam nadzieję, że pomogą ci w rozważaniach lub przynajmniej zapewnią rozrywkę, która doprowadzi do czegoś wartościowego.

Janusz Cyran, De possibilitate

Czas jest ważny. To coś, co powstrzymuje wszystko od zdarzenia się jednocześnie.

Stewart Brand, Długa teraźniejszość

Z naszego punktu widzenia czas jest niesymetryczny. Możemy widzieć przeszłość, ale nie możemy na nią wpływać. Możemy wywierać wpływ na przyszłość, ale nie możemy jej zobaczyć.

Thích Nhất Hạnh, Każdy krok niesie pokój

Nigdy nie powinniśmy żałować czasu na istnienie.

Haruki Murakami, Tańcz, tańcz, tańcz

Co ma zostać, zostanie, a co ma zniknąć, zniknie. Czas rozwiąże wiele spraw, a to, czego nie rozwiąże czas, sama rozwiążesz.

Józef Jan, Rozmowy ze sobą

Czy uda mi się „zapomnieć” o istnieniu zegarów lub zbuntować przeciw ich poleceniom, zwłaszcza gdy wybijają godziny mego codziennego egoizmu?

Stanisław Brzozowski, Płomienie

Coś, czego nie znamy, wyrasta z każdej naszej chwili. Czas kradnie nam nas samych i lepi z naszych ukradzionych chwil swoje straszne, ohydy pełne dzieło.

Albert Einstein

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Nagardżuna, Mulamadhyamika-karika

„Czas”, który płynie, nie może zostać „schwytany”, a niezmienny „czas”, który można by „schwytać” – nie istnieje. Jak więc w sensowny sposób można mówić o czasie, który jest niemożliwy do pojęcia? Jeżeli czas jest uzależniony od bytu, jak więc może być oddzielony od niego? Nie ma takiego bytu, który by istniał [niezależnie], jak więc czas może stać się (czymś takim)?

Magdalena Samozwaniec, Szczypta soli, szczypta bliźnich

Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem – czas nie ma z ludźmi tego kłopotu!

Arystoteles

Czas kruszy wszystko; wszystko się starzeje i zostaje zapomniane w obliczu potęgi czasu.

Edward O. Wilson, Przyszłość życia

Im bardziej się starzeję, tym bardziej jestem skłonny odmierzać czas długością ludzkiego życia.

Księga Koheleta (3,1-8)

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Janusz Leon Wiśniewski

Ktoś, kto powiedział, że czas goi wszystkie rany, jest kłamcą. Czas pozwala jedynie nauczyć się najpierw przetrwać, a potem żyć z tymi ranami. Ale każdego ranka, natychmiast po otwarciu oczu czuje się te rany. I zawsze, do ostatniej chwili życia będzie się czuło obecną nieobecność. Od tego można uciekać, ale nie można uciec.

Michal Viewegh

Używaj daru życia. Uśmiechów dzieci, kolorów nieba, zapachu kawy, ciepłego wiatru i dzwonienia tramwajów. Ciesz się mroźną zimą i upalnym latem. Szczęście to czas. Nie zapomnij o tym.

Phil Bosmans

Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem; czas – to miejsce na zaparkowanie pod słońcem.

Aleksandr Sołżenicyn, Oddział chorych na raka

Jeśli nie potrafisz wykorzystać minuty, to zmarnujesz i godzinę, i cały dzień, i całe życie!

Robin Hobb, Królewski Skrytobójca

Nie brakuje czasu temu, kto zawsze żyje w teraźniejszości.

Joseph Conrad

Z naprawdę wielkich, posiadamy tylko jednego wroga – czas.

Terry Pratchett

Ludzie uważają, że czas jest ważny, ponieważ sami go wymyślili.

Stewart Brand, Długa teraźniejszość

Myślenie uwzględniające czas rozpoczęło się w chwili, gdy pierwsi rolnicy zasiali nasiona zamiast je zjeść (musiało to wyglądać na inwestycję ryzykowną).

Aleksander Minkowski

Czas – bezlitosna potworność. Lecą godziny, dni, tygodnie, bez znaczenia i wagi, aż raptem sekunda i okazuje się, że nie sposób jej cofnąć, nie sposób wymazać.

Carl Bard

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.

Johann Wolfgang von Goethe

Zazwyczaj mamy dość czasu, jeśli potrafimy wykorzystać go właściwie.

James Clavell, Shōgun

Czasu nie mierzy się jedną miarą, że czas może być jak mróz albo jak błyskawica, jak łza, jak oblężenie, burza, zachód słońca, a nawet jak kamień.

Aureliusz Augustyn z Hippony, Wyznania

Czymże jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem.

Steve Jobs

Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą, kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji.

Paulo Coelho, Jedenaście minut

Dzieciom czas płynie o wiele wolniej niż dorosłym.

Michael Altshuler

Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra wiadomość jest taka, że Ty jesteś pilotem.

Andrzej Stasiuk, Opowieści galicyjskie

Być może czas jest czymś podobnym do powietrza i odbicia rzeczy trwają w nim tak samo, jak dalekie obrazy miast i krajobrazów przenosi fatamorgana.

Antoine de Saint-Exupéry

Bo smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa, a nie zostawia owocu. Jest smutkiem uciekających dni albo zgubionej bransolety: czasu zbłąkanego, albo smutkiem po śmierci brata, to jest czasem, który jest już nieprzydatny.

George Bernard Shaw

Wielu ludzi jest nieszczęśliwych jedynie dlatego, że mają czas, aby zastanowić się nad tym, czy są szczęśliwi, czy też nie.

Olga Tokarczuk, Gra na wielu bębenkach

Coś niedobrego działo się z czasem, myślała, rozklejał się i rozwarstwiał. Dwie wielkie płyty tektoniczne czasu z ponurym grzmotem odsuwały się od siebie, tworząc już na następne miliony lat podział na „kiedyś” i „teraz”. „Teraz” było szorstkie, kanciaste i milczące – w nocy ciężki sen, resztki gniewu po przebudzeniu, jakby we śnie prowadziło się wojny. „Kiedyś” wydawało się stąd ciągłe i rytmiczne, dźwięk lekkiej piłeczki pingpongowej, kiedy uderza o gładki stół, wzorzysta tkanina chwil, w której każda była częścią innej.

Stephenie Meyer, Księżyc w nowiu

Czas przemija nierówno – raz rwie przed siebie, to znów niemiłosiernie się dłuży – ale mimo to przemija.

Arystoteles, Fizyka

Pewne rozważania nasuwają podejrzenie, iż czas albo w ogóle nie istnieje, albo jest pojęciem bardzo mglistym i niewyraźnym. Bo oto jedna jego część przeminęła i już jej nie ma, podczas gdy inna dopiero będzie i jeszcze jej nie ma. Z takich to części składa się wszelki czas [...]. Jednakże może się wydawać, iż to, co się składa z nieistniejących części, nie może uczestniczyć w bycie.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: czas cytaty, upływający czas cytaty, upływ czasu cytaty, czas mija wspomnienia pozostają, cytaty o czasie.