Zajadanie stresu - jak sobie z tym radzić? | Fot. Pixabay
Jeśli kiedykolwiek sięgałeś po kolejną tabliczkę czekolady, będąc zdenerwowanym - nie jesteś jedyny. Choć odżywianie ma przede wszystkim napędzać organizm, człowiek je również z innych powodów. Czy słyszałeś o czymś takim jak zajadanie stresów?
Nie od dziś wiadomo, że jedzenie i stan psychiki są ze sobą powiązane. Jedzenie potrafi uzależniać. Kiedy w dodatku popadamy w nawyk pocieszania się smakołykami, odpalamy prawdziwą bombę w swoim życiu.
W skrócie można powiedzieć, że chodzi tutaj o rozładowywanie stresu za pomocą jedzenia. Kiedy czujesz się źle, coś się nie udaje i odczuwasz stres – sięgasz po coś smacznego. Jedzenie koi nerwy, uspokaja. Uczucie sytości wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Organizm zaczyna powoli przyzwyczajać się do takiego pokonywania niechcianych emocji.
Oczywiście w ten sposób nie jesteś w stanie rozwiązać żadnych swoich problemów. Wręcz przeciwnie. Kiedy jesz zamiast działać, pozostawiasz wiele spraw niezałatwionych. W konsekwencji odczuwasz jeszcze większy stres. To takie błędne koło.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że głód towarzyszy stresowi w naturalny sposób. Stres aktywuje nadnercza, przez co do organizmu zostaje uwolniony kortyzol, zwiększając apetyt. Stres zaburza również działanie hormonów (np. grelina) regulujących apetyt. Nie ma się więc co dziwić, że chcesz coś zjeść, ilekroć poczujesz stres.
Nadmierny apetyt na słodycze w stresujących sytuacjach został ostatnio przeanalizowany przez naukowców. Zespół badawczy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii odkrył molekularne mechanizmy zajadania stresu.
W sytuacji psychicznego napięcia organizm wydziela hormony zwane glikokortykosteroidami (GC), które regulują przemianę materii. Mają one silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno-elektrolitową organizmu. Badania wykazały, że wysokie stężenie receptorów GC w komórkach jest odpowiedzialne za większą wrażliwość na słodki smak. Poziom GC ma więc wpływ na to, jaki rodzaj pożywienia wybieramy w danej chwili.
Oto dziesięć wskazówek, które pomogą tobie i twojej rodzinie zaprzestać używania żywności jako emocjonalnego "ratownika":
Autorka: Monika Srebrzyńska
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zajadanie stresu, zajadanie stresu przyczyny, zajadanie stresu i emocji, zajadam stres jak sobie pomóc, zajadanie stresu jak sobie z tym radzić, jak przestać zajadać stres, jedzenie na pocieszenie, kompulsywne zajadanie stresu.