Uczony i wioślarz

Uczony i wioślarz

Przypowieść duchowa o uczonym i wioślarzu | Fot. Felix Serre

Pewnego dnia biedny wioślarz przewoził swoją łodzią przez rzekę uczonego w piśmie mężczyznę. Podczas podróży mieli okazję porozmawiać.

Uczony wymienił wiele świętych tekstów i zapytał wioślarza, czy ten je studiował. Kiedy wioślarz zaprzeczył, uczony powiedział:

– Zmarnowałeś połowę swojego życia.

Dyskusja toczyła się dalej. W pewnym momencie łódź zaczęła przeciekać i woda szybko wypełniała jej wnętrze. Widząc to, wioślarz zapytał uczonego:

– Panie, umiesz pływać?

Uczony odparł:

– Przeczytałem kilka książek o pływaniu i posiadam wiele informacji na ten temat, ale nie umiem pływać.

– Zatem całe twoje życie poszło na marne – powiedział wioślarz. – Łódź zaraz zatonie.

Teoretyczna wiedza uczonego na nic się zdała. Jeśli chcesz przejść przez rozległy ocean ziemskiego życia i doświadczać pełnego szczęścia, nie poprzestawaj na teorii. Żyj w pełni. Tylko w ten sposób twoja egzystencja będzie miała sens.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: opowieść uczony i wioślarz, uczony i wioślarz, prawdziwa mądrość nie pochodzi z książek, umiejętności teoretyczne, przypowieść o uczonym i wioślarzu.