Czym jest prawdziwa skromność? | Fot. Reinaldo Kevin
Czym jest prawdziwa skromność? To zaskakujące, ale wielu ludzi tego nie wie. Naprawdę! Najczęściej postrzega się tę cechę jako brak wygórowanego mniemania o sobie, a nawet umniejszanie własnej wartości.
Standardy skromności są zależne od kontekstu i bardzo się od siebie różnią w różnych kulturach. Jest więc to pojęcie, które można interpretować na wiele sposobów.
Tradycyjnie definiujemy skromność jako pozytywną cechę charakteru polegającą na niewygórowanym mniemaniu o sobie, a także na powstrzymywaniu się przed przechwalaniem i wywyższaniem ponad innych ludzi. Człowiek skromny jest postrzegany jako osoba cicha i niewychylająca się z tłumu.
W moim odczuciu skromność to cecha o znacznie głębszym znaczeniu. Nie powinno w niej chodzić o umniejszanie siebie ani o udawanie, że czegoś się nie potrafi, skoro jest inaczej. Jeśli człowiek jest w czymś dobry, czy powinien to ukrywać? Czy należy się wstydzić swoich talentów?
Oczywiście, że nie.
Według mnie prawdziwa skromność to pełna świadomość własnej natury – a więc także swoich umiejętności i możliwości. To pozbawione wstydu poczucie własnej wartości.
Nie zalecam więc nie tylko wywyższania się, ale również umniejszania siebie. Każdy człowiek jest, jaki jest, i nie powinien tego ukrywać. Paul Cézanne (malarz francuski) powiedział kiedyś:
Skromność jest cnotą wypływającą ze świadomości własnej mocy.
Bardzo mądre słowa. Znając prawdę o sobie, powinniśmy żyć z nią w zgodzie.
Kiedy człowiek o ponadprzeciętnym talencie odgrywa skromnego, w rzeczywistości jest hipokrytą. Oszukuje siebie i innych. Nie ma znaczenia, czy robi to świadomie, czy nie. Nie liczą się w tym momencie jego intencje. Umniejsza swoją wartość, co jest bardzo negatywną postawą.
Jeśli z kolei trafimy na osobę całkowicie przeciętną, nieposiadającą niczego, z czego mogłaby być szczególnie dumna – jej skromność będzie zwyczajną uczciwością. Niczym więcej.
O właśnie. Użyłem dobrego słowa: uczciwość. Tym powinna być skromność: jeśli mówisz coś na swój temat, bądź po prostu szczery. Dzięki temu, cokolwiek powiesz, nie popełnisz błędu. Oczywiście pod warunkiem, że swoimi słowami nikogo nie zranisz (takie sytuacje są możliwe – musisz to wyczuć).
Być może znajdą się ludzie, którzy uznają cię za osobę nieskromną. Jednak ty będziesz wiedzieć, że nie mówisz niczego, co jest nieprawdą. A zatem nie przeczysz idei skromności.
Jeśli chcesz być prawdziwie skromny, zawsze zachowuj się stosownie do swoich możliwości; wyrażaj się o sobie w sposób zdecydowany i nie oszukuj nikogo. A tym bardziej siebie.
Spotykasz w swoim życiu wielu ludzi. Niektórzy są przez ciebie postrzegani jako skromni – inni niekoniecznie. Zazwyczaj jest to uzależnione od ich zachowania, ale czasami mogą być kompletnie błędnie ocenieni.
Sam niejednokrotnie byłem traktowany niczym zakochany w sobie narcyz – tylko dlatego, że nie próbuję sztucznie umniejszać własnej wartości. Uważam się za człowieka skromnego – nigdy nie mówię na swój temat niczego, co nie byłoby prawdą.
Warto się więc zastanowić nad tym, jak postępuje prawdziwie skromny człowiek. A przynajmniej jak powinien się zachowywać.
Jeśli interesuje cię dalsze zgłębianie zagadnienia skromności, z pewnością znajdziesz mnóstwo książek, artykułów i wykładów na ten temat. Możesz też – zamiast przedzierania się przez wiele setek stron – zerknąć poniżej. Myślę, że cytaty mogą okazać się bardzo pomocne.
Zamieszczam tutaj najlepsze cytaty o skromności, jakie znalazłem w ciągu całego swojego życia (pochodzą z moich prywatnych notatek). Na pewno istnieje jeszcze więcej interesujących tekstów, ale jak dotąd nie trafiłem na nie. Być może więc coś tutaj jeszcze dodam w przyszłości.
Na zakończenie przedstawiam wiersz, który napisałem dawno temu. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, a jednocześnie wydaje się zapętlona. Mam nadzieję, że ci się spodoba.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że nie jesteś wspanialszy i większy niż cały wszechświat.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że nie jesteś silniejszy niż woda w górskim strumieniu.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że twój duch nie świeci jaśniej niż słońce.
Zawsze pamiętaj,
że jesteś tym, który wędruje szlakiem oświecenia.
Zawsze pamiętaj,
że jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.
Zawsze pamiętaj,
że jesteś świętym i potępionym w jednej osobie.
Zawsze pamiętaj,
że jesteś tym, czego wszyscy szukamy.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że nie jesteś gorszy i mniejszy niż cały wszechświat.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że nie jesteś słabszy niż woda w górskim strumieniu.
Nigdy nie zapominaj o tym,
że twój duch nie świeci słabiej niż słońce.
Kategorie: Rozwój duchowy
Autor: Wojciech Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa – skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: skromność, skromność cytaty, skromność to zaleta czy wada, pokora a skromność, skromność synonim, skromność definicja, skromność znaczenie, osoba skromna.