Pozdrowienie słońca

Jak wykonać Pozdrowienie Słońca? | Fot. Pixabay

Pozdrowienie słońca

Pozdrowienie słońca (Surya Namaskara) jest bardzo popularną sekwencją asan jogi. Pełni przede wszystkim funkcję rozgrzewającą i przygotowującą do dalszego uprawiania jogi. Nie trzeba jednak stosować jej tylko jako wstęp do sesji jogi.

Doskonale sprawdza się jako poranna gimnastyka. Nie tylko aktywizuje organizm, ale oddziałuje na różne odcinki kręgosłupa, przez co stanowi kompleksowy trening wzmacniający i uelastyczniający. Pozdrowienie słońca nie jest trudne i może je z powodzeniem wykonywać nawet osoba początkująca.

Pozdrowienie słońca to seria 12 asan jogi, w jednym płynnym wykonaniu. Poniżej znajdziesz opisane wszystkie pozycje, według kolejności ich wykonywania.

 1. Stań prosto ze złączonymi stopami. Złóż ręce na wysokości piersi, tak jak do modlitwy, jednocześnie robiąc wydech. Nie dociskaj dłoni zbyt mocno i staraj się równomiernie rozłożyć ciężar ciała.
 2. Podnieś ręce do góry i powoli wygnij plecy do tyłu, wyciągając ręce nad głową – wydech. Nie napinaj szyi i nie próbuj wyciągać się bardziej, niż jesteś w stanie. To nie konkurs na to, kto bardziej wygnie plecy.
 3. Robiąc wydech, powoli pochyl się do przodu i wykonaj skłon, aż swoje ręce będziesz mógł położyć obok stóp (palce rąk i nóg powinny być w jednej linii). Jeśli jesteś początkujący, możesz ugiąć nogi w kolanach, by dotknąć podłogi. Czoło postaraj się zbliżyć jak najbardziej do kolan. Na początku ta pozycja może sprawiać ci nieco trudności, ale szybko zauważysz, jak twoje stawy stają się sprawniejsze.
 4. Podczas następnego wdechu prawą nogę wyciągnij jak najbardziej do tyłu i ugnij kolano tak, by dotykało ziemi. Unieś głowę do góry, a ręce cały czas utrzymuj w tej samej pozycji na podłodze.
 5. Wstrzymaj oddech i dołącz lewą nogę do prawej. Kręgosłup, głowa i biodra powinny znajdować się w jednej linii. Ta postawa przypomina pozycję wyjściową przy wykonywaniu tradycyjnych pompek.
 6. Wraz z następnym wydechem obniż całe ciało, opierając się na przedramionach; klatką piersiową, kolanami i czołem dotknij podłogi.
 7. Pozdrowienie słońca
 8. Wdychając powietrze, podnieś głowę i tułów do góry, plecy wyginając do tyłu. Biodra powinny przylegać do podłogi, a łokcie do ciała.
 9. Podczas kolejnego wydechu unieś biodra w górę do pozycji odwróconego "V". Stopy i dłonie powinny leżeć płasko na podłodze.
 10. Wdech – przenieś prawą nogę do przodu i postaw ją między dłońmi, jakbyś robił długi krok naprzód. Trzymając ręce mocno na ziemi, podnieść głowę do góry.
 11. Wraz w wydechem postaw obie stopy razem (nie przesuwaj rąk) i wyprostuj nogi (jeśli jesteś początkujący możesz lekko uginać nogi w kolanach); głowę przysuń jak najbliżej nóg.
 12. Wdychając powietrze, wyprostuj się powoli i unieś ręce nad głową, a następnie odchyl się do tyłu (tak samo jak w pozycji nr 2).
 13. Zrób wydech i stań prosto, z rękami ułożonymi jak do modlitwy; patrz prosto przed siebie. W tym momencie kończy się cały cykl "Pozdrowienia słońca". Zanim zaczniesz kolejny, pozostań przez chwilę w tej pozycji i oddychaj spokojnie.
Pozdrowienie słońca

Na zakończenie dodam jeszcze, że przed rozpoczęciem ćwiczenia dobrze jest zdecydować, ile powtórzeń się wykona. Powinieneś wykonywać je bez pośpiechu, więc zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu. Chodzi tutaj również o słuchanie swojego ciała, a do tego potrzeba skupienia i spokoju umysłu.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: pozdrowienie słońca, pozdrowienie dla słońca, pozdrowienie słońca joga, joga pozdrowienie słońca, powitanie słońca, jak zrobić pozdrowienie słońca, powitanie słońca korzyści, powitanie słońca asany, powitanie słońca ile powtórzeń.