Jakie są objawy stresu? | Fot. Pixabay
Objawy stresu mogą mieć wpływ na zdrowie, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Możesz myśleć, że dokuczliwy ból głowy, bezsenność lub zmniejszona wydajność w pracy są spowodowane jakąś chorobą. Prawda jest jednak taka, że to właśnie stres może być winowajcą.
Istnieje wiele emocjonalnych i fizycznych zaburzeń, które są związane ze stresem. Depresja czy stany lękowe to zaledwie czubek góry lodowej. Stres może przejawiać się także w sposób o wiele bardziej niebezpieczny dla zdrowia (a nawet życia).
Prawdę mówiąc, trudno znaleźć jakąkolwiek chorobę, przy której stres nie odgrywałby obciążającej roli. Nawet lekkie dolegliwości mogą się znacznie pogłębić, jeśli dodamy do nich stres. Jego objawy mogą mieć wpływ zarówno na twoje ciało, jak i na myśli, uczucia czy zachowanie. Jeśli na czas nie rozpoznasz symptomów stresu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że bardzo dadzą ci się we znaki.
Będąc w stanie rozpoznać typowe objawy stresu, możesz nauczyć się sprawować kontrolę nad nimi. Stres, który jest lekceważony, może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, otyłość czy cukrzyca. Warto zawczasu poznać objawy stresu, by łatwiej i skuteczniej walczyć ze swoimi problemami.
Jeśli nie jesteś pewien, czy stres jest przyczyną twoich problemów (lub jeśli już podjąłeś jakieś kroki zmierzające do przejęcia kontroli nad stresem, ale objawy nadal się utrzymują), powinieneś skontaktować się z lekarzem. Dowiesz się, czy nie występują jakieś inne potencjalne przyczyny twoich dolegliwości.
Możesz też rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy lub terapeuty, który może wesprzeć w identyfikacji źródeł stresu i nauczyć cię nowych narzędzi do radzenia sobie z nim.
Ponadto, jeśli masz bóle w klatce piersiowej (zwłaszcza występujące w trakcie aktywności fizycznej) i towarzyszą im duszności, pocenie się, zawroty głowy, nudności, ból promieniujący do barku i ramienia - natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej. Mogą to być znaki ostrzegawcze wskazujące na atak serca, a nie zwyczajne objawy stresu.
Stres jest częścią życia, ale co najważniejsze: można go kontrolować. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć przeciążenia stresem, to znać jego objawy i nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: stres objawy, objawy stresu, niepożądane objawy długotrwałego stresu, stres objawy fizjologiczne, objawy stresu negatywnego, somatyczne objawy stresu, objawy stresu i nerwicy, jak objawia sie stres, stres objawy psychosomatyczne, jakie są objawy stresu.