Czym jest mentoring? | Fot. Pixabay
Mentoring to relacja partnerska pomiędzy uczniem a mistrzem, w której bardziej doświadczony człowiek prowadzi mniej doświadczonego, pomagając mu w odkrywaniu i rozwoju własnego potencjału. Relacja taka może występować, na przykład, pomiędzy pracownikiem a zwierzchnikiem, studentem a profesorem, adeptem duchowym a mistrzem.
Mentoring jest procesem, który zawsze wiąże się z komunikacją i jest oparty na bezpośrednich relacjach, ale jego dokładna definicja jest nieuchwytna. Z kilkudziesięciu definicji będących aktualnie w użyciu, mogę zaproponować następującą:
Mentoring jest procesem nieformalnego przekazywania wiedzy oraz pomocy psychospołecznej i opiera się na komunikacji, zwykle twarzą w twarz, pomiędzy osobą posiadającą większą wiedzę, mądrość i doświadczenie (Mentor) a osobą z mniejszym doświadczeniem (protegowany). [B. Bozeman, M. K. Feeney]
W Europie mentoring istnieje co najmniej od czasów starożytnej Grecji. W Stanach Zjednoczonych rozpowszechnił się w latach siedemdziesiątych XX wieku i miał znaczący wpływ chociażby na ruch walczący o równość kobiet i mniejszości w miejscu pracy. W 1985 roku G. S. Odiorne opisał mentoring jako "innowację w amerykańskiej gospodarce".
Słowo "mentor" wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie "myśliciela". Początki idei mentoringu giną w mroku dziejów, za to powstanie samego słowa związane jest z postacią Mentora występującego w Odysei Homera. Odyseusz, wyruszając pod Troję, powierzył Mentorowi opiekę nad swoją żoną (Penelopa), synem (Telemach) i domem. Postać Mentora przybrała później bogini Atena, towarzysząc Telemachowi w poszukiwaniach ojca.
Historycznie znaczące systemy mentoringu obejmują tradycję guru-uczeń praktykowaną w hinduizmie (sampradaja) i buddyzmie, a także przez judaistycznych Rabinów czy kościół chrześcijański. Mentoring był też szeroko praktykowany w średniowieczu (system gildii rzemieślniczych, których działalność opierała się na terminowaniu czeladników u mistrzów cechowych).
W Stanach Zjednoczonych pojęcie "mentora" zyskało na popularności w drugiej połowie XX wieku. Literatura biznesowa przyjęła zasady i koncepcje, promując je jako ścieżki do sukcesu dla wszystkich osób pragnących rozwijać swoją karierę. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku termin "mentor" nie znajdował się w ogólnym użyciu, ale w połowie lat dziewięćdziesiątych stał się częścią codziennej mowy.
Głównym celem mentoringu jest holistyczny rozwój człowieka, a więc stosowane techniki są szerokie i wymagają mądrości, aby być skutecznymi i bezpiecznymi dla podopiecznego. Badania z 1995 roku wykazały, że do technik mentoringu najczęściej stosowanych w biznesie należą:
Mentoring występuje w wielu różnych odmianach. Jeden z podziałów dotyczy poziomu formalizacji:
W meta-analizie ponad 112 badań naukowych (Bibliografia, punkt 3) stwierdzono, że mentoring wywiera znaczący wpływ na ludzkie zachowania i postawy związane ze zdrowiem, relacjami międzyludzkimi, motywacją i możliwościami zawodowymi. Zwłaszcza w miejscu pracy można odnotować wiele korzyści płynących z mentoringu, np.:
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: mentoring, mentoring definicja, mentoring znaczenie, co to jest mentoring, mentoring w praktyce, na czym polega mentoring, mentoring co to jest i na czym polega.