Kinhin

Co to jest kinhin? | Fot. Pixabay

Co to jest kinhin?

Kinhin (jap. 経行 kinhin) to medytacja w trakcie chodzenia, praktykowana najczęściej w przerwach pomiędzy długimi medytacjami na siedząco (zazen). Praktyka ta jest powszechna w buddyzmie chan i jego chińskiej odmianie - zen czy też koreańskiej Seon oraz wietnamskiej Thiền.

Koncentracja podczas kinhin przypomina tą, jaką praktykujący wykazuje podczas medytacji zazen (na siedząco). Umysł utrzymuje się w odprężonej uważności, skupiony na oddechu i wykonywanych krokach.

Praktyka kinhin

Osoby praktykujące kinhin chodzą po sali (lub np. ogrodzie) zgodnie z ruchem wskazówek zegara, trzymając ręce w pozycji shashu (chiń. 叉手; pinyin: cha shǒu). Jedna ręka zaciśnięta jest w pięść, podczas gdy druga ręka chwyta i obejmuje pięść. Podczas takiej medytacji każdy krok jest wykonywany po każdym pełnym oddechu.

Podczas kinhin należy utrzymywać wyprostowaną głowę i odpowiednią (godną) postawę. Kinhin rozpoczyna się prawą nogą. Tempo medytacji kinhin może być powolne (kilka stabilnych kroków na każdym oddechu) lub energiczne, niemal przypominające jogging (np. w rinzai).

Szczegóły medytacji kinhin różnią się w zależności od szkoły medytacyjnej. Dla przykładu, w tradycji sōtō zen kinhin robi się w taki sposób, iż jeden krok to przesunięcie stopy o połowę jej długości w trakcie jednego, długiego wydechu.

Medytacja kinhin trwa zwykle od 5 do 15 minut. W jej trakcie należy powstrzymać się od chaotycznego stawiania kroków i nie zmieniać oddechu. Ważne, by znaleźć swój naturalny rytm. Wielu nauczycieli zaleca wolniejsze tempo kinhin. Jest to bardziej stabilna metoda i łatwiejsza dla osób początkujących.

"Chodzona" medytacja jest zwykle rozumiana jako okazja do odpoczynku dla nóg osoby medytującej w pozycji siedzącej. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kinhin. To przeniesienie mentalnej ciszy zazen w czynność chodzenia. Istnieje słynne powiedzenie zen: "bezruch w działaniu - działanie w bezruchu". Chodzi o to, by przenieść siłę medytacji do codziennego aktu chodzenia.

Kinhin to również symbol obchodzenia przez Buddę drzewa bodhi, pod którym mędrzec doznał oświecenia. Termin ten reprezentuje więc twoje "wędrówki przez świat do oświecenia" (słowa Dogena-Zenji, założyciela buddyzmu zen Soto).

Miejsce do uprawiania kinhin

Na początku można poczuć się nieco niezręcznie podczas praktyki, więc warto dobrze wybrać miejsce. To powinna być zaciszna przestrzeń, najlepiej by nie miały do niej wstępu osoby trzecie (może to być na przykład pokój). Jeśli praktykującemu zależy na uprawianiu kinhin na świeżym powietrzu, powinien znaleźć ustronne miejsce, gdzie jego spokój nie będzie zakłócony ani uwaga rozproszona.

Sceneria nie powinna być zbyt atrakcyjna wizualnie, by nie odwracać uwagi od medytacji. Dzięki temu umysł łatwiej będzie w stanie skierować się do wewnątrz. Kinhin należy praktykować z dala od ruchu i gęsto zaludnionych terenów spacerowych. Ważne jest również, by czuć się bezpiecznie w wybranym przez siebie otoczeniu.

Bardzo ważne w kinhin

Pamiętaj, że podczas kinhin nie kierujesz się ku żadnemu konkretnemu celowi. Po prostu idziesz. Nie ma nic do osiągnięcia z wyjątkiem panowania nad swoją uwagą i zyskania pełnej świadomości siebie. Skup się na oddechu i krokach. Nic więcej nie istnieje.

Kinhin - cytaty

*** Jakusho Kwong (amerykański mistrz zen) tak mówi o kinhin (fragment mowy wygłoszonej 12 maja 2007 roku w Genjo-ji na Górze Sonoma):

Przez lata, kiedy praktykuję chodzoną medytację, kinhin, kiedy robimy tylko pół kroku, liczę. Powiedziałem komuś, że to jest wolne chodzenie, ale to zawiera też spalanie, które już nie jest tobą. Liczymy. Budda liczy – od jednego do dziesięciu. Wydech – prawa stopa. Liczę jeden bosatsu, dwa bosatsu, trzy bosatsu. To jest dziesięć sekund, a potem lewa stopa – osiem. Prawa stopa – dziesięć. Budda liczy. To nie jest skomplikowane. Wciąż i wciąż, i wciąż to samo, dopóki nie staniesz się mistrzem w liczeniu. Dopóki nie staniesz się w tym mistrzem, kontynuuj liczenie, ponieważ nie liczysz. To jest wewnętrzne spalanie. To jest spontaniczne. To zenki, totalna pracująca dynamika. Jesteś całkowicie żywy – bez myśli. Dlatego mówi się, że dobre kinhin to takie, które się nie porusza. Nie ma ruchu wewnątrz. Nigdzie nie idziesz. Jesteś całkowicie tu. To jest kinhin – chodzona medytacja. [tłum. Ewa Kochanowska]

*** Zrobienie kroku w uważność jest, samo w sobie, prezentacją mądrości Buddy. [Anzan Hoshin Roshi]

*** Idź niczym góra. [Keizan Zenji]

*** Kinhin - powolna medytacja w ruchu - każdy krok zapomniany. [Robert Henry Poulin, haiku]

*** [...] po prostu nieograniczone kinhin; nad i poza ulicą jest poza wodą [fragment wiersza The Dream autorstwa Adama G.]

Etymologia słowa kinhin

Termin ten składa się z chińskich słów: 經 oznaczającego "przejść przez" (drugie znaczenie to sutra) oraz słowa 行  oznaczającego "spacer" (a także duchową prostotę). Dosłownie kinhin oznacza "iść w tę i z powrotem".

Bibliografia

  • Philip Kapleau: Trzy filary zen, Związek buddystów zen "Sangha", 1983 r.
  • Robert Aitken: Taking the Path of Zen, North Point Press, 1999 r.
  • Hakuyu Taizan Maezumi, Bernie Glassman: On Zen Practice: Body, Breath, Mind, Wisdom Publications, 2002 r.
  • Jacky Sach, Jessica Faust: The Everything Zen Book, Adams Media Corporation, Avon 2011 r.
  • Jan Hendriksson: The Secret Book of Zen. Background, Practice and Instructions, 2013 r.
  • Albert Low: Zen Meditation Plain and Simple, Tuttle Publishing, 2015 r.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: kinhin, kinhin znaczenie, co to jest kinhin, kinhin pojęcie, kinhin definicja, medytacja w ruchu, medytacja w marszu, kinhin cytaty, praktyka kinhin.