Edmund Jacobson

Kim był Edmund Jacobson? | Fot. Materiały prasowe

Kim był Edmund Jacobson?

Edmund Jacobson (ur. 22 kwietnia 1888 r. w Chicago, zm. 7 stycznia 1983 r. w Chicago) - amerykański lekarz, fizjolog i psychiatra, naukowiec, twórca tzw. progresywnej relaksacji mięśni (popularnie nazywanej treningiem Jacobsona) oraz metody zwanej Biofeedback.

Dr Jacobson był wykładowcą i autorem artykułów dla czasopism medycznych. Zajmował się też nauczaniem pacjentów w swoich klinikach – w centrum Chicago i w Hotelu Commodore na Manhattanie. Jego nowojorska klinika zamknięta została w 1978 roku.

Edmund Jacobson - biografia

Urodził się 22 kwietnia 1888 roku w Chicago, a jego rodzicami byli Fannie i Morris Jacobsonowie. Jego ojciec, urodzony w Strasburgu, był pośrednikiem w handlu nieruchomościami.

W 1908 roku Edmund Jacobson zdobył tytuł licencjata na Uniwersytecie Northwestern, co zajęło mu zaledwie dwa lata. Stopień magistra i doktora zdobył na Uniwersytecie Harvarda. Następnie wrócił do Chicago, gdzie uzyskał dyplom lekarza medycyny (MD) w Rush Medical School w 1915 roku.

Jacobson prowadził badania impulsów nerwowych w mięśniach, mierzył potencjały elektryczne impulsów nerwowych i aktywność nerwowo-mięśniową. W ten sposób udowodnił naukowo związek pomiędzy nadmiernym napięciem mięśni a zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi. Dowiódł też, że zmniejszanie napięcia w układzie mięśniowym pomaga zredukować niepokój i inne problemy emocjonalne.

Edmund Jacobson napisał 13 książek i ponad 100 artykułów. W 1929 roku, po dwudziestu latach badań, opublikował ich wyniki w książce pt. Relaks progresywny (Progressive Relaxation). Jego najważniejsze dzieło, pt. Musisz się zrelaksować (You Must Relax), napisane w 1934 roku, stało się bestsellerem i zostało przetłumaczone na 13 języków.

Jacobson pogłębił swoje badania w latach 1936-1960 w Laboratorium Fizjologii Klinicznej w Chicago, którym kierował. Swoje badania kontynuował aż do 1970 roku.

Zmarł 7 stycznia 1983 roku, w wieku 94 lat, w Szpitalu Uniwersytetu Northwestern w Chicago (Illinois). Pozostawił żonę, Elizabeth Ruth Silberman, syna, dra Edmunda Jacobsona Juniora, dwie córki - Ruth Jacobson i Nancy Engelsberg oraz trójkę wnuków.

Lista książek autorstwa Jacobsona

 • Progressive relaxation, 1929 r.
 • You must relax, 1934 r.
 • You can sleep well, 1938 r.
 • The scrabble word guide, 1953 r.
 • How to win at scrabble, 1955 r.
 • How to relax and have your baby, 1959 r.
 • Tension control for businessmen, 1963 r.
 • Anxiety and tension control, 1964 r.
 • Biology of emotions: new understanding derived from biological multidisciplinary investigation: first electrophysiological measurements, 1967 r.
 • Modern treatment of tense patients, 1970 r.
 • Savoir relaxer pour combattre le stress, 1980 r.
 • The human mind, 1982 r.
 • The scrabble brand games word guide, 1983 r.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: edmund jacobson, jacobson, twórca biofeedback, edmund jacobson biografia, trening jacobsona, jacobsona relaksacja mięśni, progresywna relaksacja mięśni jacobson.