Duchowość

Jeśli chcemy mówić o sensie istnienia, nie sposób pominąć duchowości. Wszystko, co robisz, jest – w taki czy inny sposób – związane z twoim duchem. Niezależnie od tego, czy na co dzień zwracasz na to uwagę, czy nie, wciąż pozostajesz związany z wyższą jaźnią. Jedni nazywają ją Bogiem, inni używają bardziej enigmatycznych słów. Nawet ateizm jest duchową drogą – nie ma więc sensu ukrywać się przed szansą na praktykowanie duchowości. Poczytaj, a przekonasz się...

Kryzys duchowy

Kryzys duchowy to Twoja szansa. Strasznie boli. Ale jest okazją do wewnętrznej transformacji

Kryzys duchowy to coś, czego doświadczyłem w swoim życiu trzy razy. Każdy kolejny był potężniejszy i bardziej dewastujący. A przy okazji otwierał mnie na coś, co początkowo przerażało... Czytaj całość »

Pieniądze duchowość

Pieniądze i duchowość, czyli jak traktować finanse w kontekście życia duchowego

Pieniądze i duchowość. Dwie kwestie, które wydają się mieć niewiele wspólnego, a w rzeczywistości są bardzo ze sobą powiązane. Nie, nie mam na myśli kwestii finansowania organizacji... Czytaj całość »

Złota Reguła

Złota Reguła – czym jest etyczna zasada wzajemności?

To najprawdopodobniej najważniejsza etyczna zasada ludzkości. Oparta jest na przekonaniu, że wszystkie istoty żyjące są do siebie podobne, dlatego też powinny się traktować z szacunkiem... Czytaj całość »

Duchowość polityka

Duchowość i polityka – czyli jak dobrze angażować się w życie społeczne

Czy można łączyć duchowość i politykę? Obserwując działania niektórych rządów i przedstawicieli religijnych, można odnieść wrażenie, że nie jest to dobre połączenie. Zbyt często... Czytaj całość »

Sens życia

Sens życia – o co tutaj chodzi? Na czym polega sens życia?

Sens życia – jaki jest, na czym polega? Wielokrotnie słyszałem już tego typu pytania. Sam zresztą nieraz zadawałem je w przeszłości. Nic dziwnego. Przecież to jedna z największych tajemnic... Czytaj całość »

Cechy duchowe człowieka

Cechy duchowe człowieka – niszczące i budujące źródła twojego działania

Cechy duchowe człowieka to czynniki wpływające na jego wewnętrzny rozwój. Każdy z nas charakteryzuje się określonymi przymiotami – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi... Czytaj całość »

Życie duchowe

Życie duchowe – co jest najważniejsze? Tak naprawdę liczą się tylko te 3 rzeczy

Życie duchowe (wewnętrzne) człowieka kręci się tak naprawdę wokół trzech podstawowych kwestii. One są najważniejsze, a wszystko pozostałe to tylko dodatki. Czasem przyjemne, czasem bolesne... Czytaj całość »

Cnoty główne

4 cnoty główne – kardynalne cechy ludzkiego ducha

Czy można sporządzić listę cnót niezbędnych do osiągnięcia oświecenia? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Możemy się jednak pokusić o wyliczenie cnót potrzebnych do prowadzenia... Czytaj całość »

Wszystko jest doskonałe

Wszystko jest doskonałe – wszechświat, życie i cała reszta

Czy to może być prawda? Przecież kiedy rozglądamy się dookoła, widzimy ułomny świat. Wydaje się, że jest on w jakiś sposób uszkodzony – być może celowo, a może przez pomyłkę. Jak więc można... Czytaj całość »

Jak rozwijać się duchowo

10 zasad nauczania duchowego, czyli jak rozwijać się duchowo

Jak rozwijać się duchowo w bezpieczny sposób? Warto zadać sobie to pytanie, by uniknąć niepotrzebnych problemów życiowych. A może ich być naprawdę sporo, jeśli zaczniesz korzystać z pomocy... Czytaj całość »