Życie – cytaty pozytywne i zastanawiające [Lista aktualizowana]

Życie cytaty

Cytaty o życiu | Fot. Pixabay

Życie – cytaty, które znajdziesz poniżej, spisywałem przez wiele lat. Przy okazji czytania różnych książek uzbierała się maleńka kolekcja, która daje sporo do myślenia. Lubię sobie tutaj zaglądać, by potem chwilę porozmyślać.

Jeśli tylko zechcesz, możesz wykorzystać do własnych rozważań zebrane tutaj cytaty o życiu. Mam nadzieję, że pomogą ci one spojrzeć na własną egzystencję z nowej perspektywy. Przy odrobinie szczęścia może nawet dokonasz rewolucyjnego odkrycia.

Cytaty o życiu – pozytywne

Życie może być wspaniałe i wielu ludzi niejednokrotnie dawało temu wyraz. Na pierwszy rzut daję pozytywne przemyślenia na temat życia.

Thích Nhất Hạnh, Każdy krok niesie pokój

Każda minuta i każda sekunda życia są cudem.

Bruce Lee

Jeśli kochasz życie, nie trać czasu, bo czas jest tym, z czego składa się życie.

Lawrence Kushner, Miód ze skały

Życie jest nierozerwalnie związane z odkrywaniem znaczeń.

Ivan Hoffman, Tao miłości

Nasze życie jest całkowicie doskonałe. Jest perfekcyjne, ponieważ to, czym jest, stanowi dokładne odbicie tego, czym być powinno.

Flix, Bohater

Jakie jest zadanie człowieka na świecie? To, czego się pragnie, robić jak najlepiej.

Robert Charles Wilson, Darwinia

Istotą życia jest zmiana, [...] a istotą życia wiecznego zmiana nieustająca.

Zabijam gigantów (film)

Wszystko, co żyje na tym świecie, umiera. Dlatego musisz cieszyć się życiem, gdy trwa twój czas. I nie bać się końca. Odrzucając to, odrzucasz życie.

Sholom Aleichem

Życie to sen dla mędrców, gra dla głupców, komedia dla bogatych, tragedia dla biednych.

Lawrence Kushner, Miód ze skały

Życie wieczne jest tylko świadomością. Zrozumieniem, że wszystko uczestniczy w powracających cyklach.

Philip K. Dick, Klany księżyca Alfy

– Przepraszam, zawsze zastanawiałam się, czy istnieje życie po śmierci?
– Nie ma śmierci – odpowiedział Omar. Był zaskoczony pytaniem, dowodziło ono bowiem wielkiej ignorancji. – To, co widzisz, co nazywasz "śmiercią", jest jedynie fazą kiełkowania, w której nowa forma życia drzemie, czekając wezwania do przyjęcia nowej inkarnacji.

Plath Sylvia, Szklany klosz

Wierzę w piekło i także w to, że niektórzy ludzie, tacy jak ja, przechodzą piekło na ziemi, więc będą to już mieli z głowy po śmierci. Ci ludzie nie wierzą w życie pozagrobowe, a po śmierci każdy otrzymuje to, w co wierzył za życia.

Kundera Milan, Nieznośna lekkość bytu

Jeśli człowiek ma prawo tylko do jednego życia, to jakby nie żył w ogóle.

Cytaty o życiu – zastanawiające

Podczas swoich licznych przygód z czytaniem książek, trafiałem również na mniej pozytywne, ale za to bardzo zastanawiające sentencje. Oto kilka z nich:

Douglas Coupland, Życie po Bogu

Kiedy człowiek jest młody, zawsze wydaje mu się, że życie jeszcze nie zaczęło się tak naprawdę, że ŻYCIE rozpocznie się za tydzień, za miesiąc, za rok, po wakacjach – diabli wiedzą kiedy. Potem nagle człowiek robi się stary, a życia jak nie ma, tak nie ma. I wreszcie człowiek zadaje sobie pytanie: to w takim razie co to było, to coś, ten wstęp, ta przygrywka, to szaleństwo bez metody?

Orson Scott Card, Cień Endera

– Bóg stworzył nas ze śmiercią w środku, a także z inteligencją [...]. Moglibyśmy żyć wiecznie, gdybyśmy chcieli przez cały czas być głupi.
– Chyba nie chcesz powiedzieć, że Bóg musiał wybierać pomiędzy długim życiem a inteligencją dla istot ludzkich!
– To jest w [...] Biblii [...]. Dwa drzewa: wiadomości i życia. Zjesz z drzewa wiadomości i na pewno umrzesz. Zjesz z drzewa życia i pozostaniesz na zawsze dzieckiem w ogrodzie, bez umierania.

Dostojewski Fiodor, Łagodna

Jesteśmy przeklęci, życie ludzkie jest w ogóle przeklęte (moje w szczególności!).

Wieniedikt Jerofiejew, Zapiski psychopaty

– Posłuchaj, wiem, co ci jest potrzebne – no, załóżmy, że skończyłeś 18 lat. Będziesz miał 19 – będziesz biegać za dziewczynami. Skończysz 26, ożenisz się, odpracujesz ile trzeba dla dobra państwa, odchowasz dzieci… No i spokojnie sobie umrzesz bez grosza w kieszeni.
– I ty naprawdę uważasz, że tak ma wyglądać wzorowe życie?
– Nnno… wzorowe – niewzorowe, ale w końcu wszyscy tak żyją. I ty będziesz żyć dokładnie tak samo.
– Zechciej mi pani wybaczyć, gdybym wiedział, że mam w perspektywie zwyczajne ludzkie życie, dawno bym się otruł albo powiesił.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Życie jest drogą na szafot, którą człowiek, przystrojony koroną cierniową z róż, podąża od urodzenia do naturalnej śmierci, niezdolny, jeśli odrzuci samobójstwo, do wyrwania się z pułapki istnienia i z ubezwłasnowolniającej sieci jej obiektywnych i subiektywnych uzależnień, wśród których najsilniejsze implikuje współczesna cywilizacja.

Vladimir Nabokov, Przejrzystość rzeczy

I to jest, jak sądzę, właśnie to; nie nagi ból fizycznej śmierci, lecz niedająca się z niczym porównać męka tajemniczego mentalnego zabiegu, niezbędnego dla przejścia z jednego stanu istnienia  w drugi.

Novalis

Życie jest początkiem śmierci. Celem życia jest śmierć.

Elias Canetti, Myśli

W życiu najwięcej wysiłku kosztuje przyzwyczajenie się do śmierci.

Simone de Beauvoir, Śliczne obrazki

Dlaczego się jest? To nie mój problem. Jest się. Chodzi o to, żeby tego nie dostrzegać, wziąć rozpęd i biec miarowo aż do śmierci.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Są dwie furtki ucieczki przed banalnością i przyziemnością egzystencji: albo rzucić się w otchłań nicości, albo w wir życia.

Paulo Coelho, Alchemik

Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi [...], stają się oni w końcu częścią naszego życia. A skoro są już częścią naszego życia, to chcą je zmieniać. Jeśli nie stajemy się tacy, jak tego oczekiwali, są niezadowoleni. Ponieważ ludziom wydaje się, że wiedzą dokładnie, jak powinno wyglądać nasze życie. Natomiast nikt nie wie, w jaki sposób powinien przeżyć własne życie.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Kategorie: Cytaty i sentencje

DOŁĄCZ DO MNIE

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na Przewodniku duchowym.


Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: życie cytaty, cytaty o życiu, krótkie cytaty o życiu, cytaty o życiu smutne, życie cytaty z książek, życie cytaty aforyzmy, życie cytaty info, życie cytaty wiki, życie cytaty lubimyczytać, życie cytaty sentencje.