Natychmiastowe szczęście

Natychmiastowe szczęście

Natychmiastowe szczęście | Fot. Pixabay

Jestem szczęśliwym człowiekiem. Nie musiałem nigdy poszukiwać zadowolenia z życia; nie zabiegałem o nie, lecz nigdy nie czułem się nieszczęśliwy. Dlaczego? Ponieważ wiem, jak być szczęśliwym. Tutaj nie chodzi o to, żeby wszystko było idealne, lecz o umiejętność radowania się światem, mimo jego niedoskonałości.

Nawet jeśli twoje życie nie zawsze wygląda tak, jak tego chcesz; nawet jeśli pracujesz w ciasnym biurze; nawet jeśli masz wysłużony samochód i nie stać cię na najnowsze motoryzacyjne cacko – nie oznacza to, że nie możesz być szczęśliwy. Przedmioty nie zapewnią niczego ponad chwilowe zadowolenie.

Poniżej wymieniłem piętnaście prostych wskazówek, które możesz zastosować w swoim życiu już dzisiaj.

 1. Ciesz się chwilą obecną. Jest to zwyczaj, który wymaga nieco praktyki, ale możesz zacząć go stosować natychmiast. Jeśli posiadanie szczęścia kojarzysz z przyszłością, zawsze będziesz je gonił. To bardzo trudne do wyplenienia przyzwyczajenie: ciągle będzie coś, czego jeszcze nie zrealizowałeś. Będziesz planował i czekał na ten dzień, który… nigdy nie nadejdzie. Spróbuj docenić to, co już posiadasz. Zauważysz, że wcale nie potrzeba więcej do szczęścia.
 2. Zaakceptuj i pokochaj siebie bezwarunkowo. To nie jest egoizm ani narcyzm. Możesz troszczyć się o siebie tak, jak troszczyłbyś się o chorego ojca lub matkę. Jeśli ktoś nazwie cię egocentrykiem – nie słuchaj go. Miłość do samego siebie jest ważnym elementem szczęścia.
 3. Nie zawsze musisz mieć rację. Naprawdę! Akceptując swoją omylność, uwolnisz się z niewidzialnego więzienia swojego ego.
 4. Daj sobie spokój z plotkami i obmawianiem. Po pierwsze: marnujesz bezcenny czas. Po drugie: prędzej czy później usłyszysz plotki na swój temat. Jeśli nauczysz się przywiązywać do nich wagę, z pewnością poczujesz się zraniony.
 5. Pamiętaj o szczegółach i drobnych sprawach. Zdarza mi się podczas spaceru zapatrzyć na ptaka lub maleńkiego owada wspinającego się na źdźbło trawy. Te niewielkie istotki są fascynujące i wcale nie mniej ważne niż monumentalne dzieła ludzkiej cywilizacji. Kto umie cieszyć się z rzeczy małych, zawsze znajdzie powód do uśmiechu.
 6. Nie rozpamiętuj przeszłości. Po co marnować swoją energię na sprawy, które nie mogą wrócić i zostać poprawione? Pogódź się ze wszystkim, nawet z porażkami i pomyłkami. Jest takie powiedzenie: „co się stało, to się nie odstanie”.
 7. Nie marnuj życia na nienawiść. Szkoda czasu. Jeśli ktoś cię skrzywdził, spróbuj wybaczyć. Nienawiść jest jak trucizna zżerająca od środka. Odpuść ją sobie, a zobaczysz, jak wielki ciężar spadnie z twojego serca.
 8. Zacznij lubić swoją pracę. Nawet jeśli jesteś zatrudniony jako sprzedawca albo kelner w kawiarni – możesz czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Czasami to się wydaje trudne (szczególnie jeśli masz niesympatycznego szefa), ale zawsze można znaleźć jakieś pozytywne aspekty swojego zatrudnienia.
 9. Nie rezygnuj z marzeń. Im większe marzenia, tym lepsze. Nie muszą być nawet prawdopodobne. Dopóki marzysz, masz przed sobą cel, do którego dążysz, i żyjesz z pasją.
 10. Radość poprawia zdrowie – dzięki niemu masz tak wiele możliwości w życiu. Dla zdrowego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki nie zachorujemy. Dopiero w obliczu poważnej choroby okazuje się, jak dużo mogliśmy każdego dnia osiągnąć. Ciesz się każdym zdrowym dniem, a będziesz ich miał jeszcze więcej.
 11. Pamiętaj, że każdy dzień to nowa szansa. Czego nie udało się zrobić wczoraj, może wykonasz jutro? Przestań zastanawiać się: „a co, jeśli…”. Możesz spędzić swój czas o wiele bardziej produktywnie, jeżeli nie będziesz się zastanawiał nad tym, co może się nie udać. Codziennie masz szansę! Wykorzystaj ją.
 12. Wielu ludzi ma obsesję na punkcie bycia doskonałym. Wiesz co? Jesteś doskonały – dokładnie taki, jaki jesteś teraz; razem ze wszystkimi słabościami i wadami. Pewien ksiądz powiedział mi kiedyś, że „Bóg stworzył człowieka dokładnie takim, jakim chciał, żeby był. To znaczy, że w oczach Boga wszyscy jesteśmy idealni”. Czyż ta koncepcja nie jest interesująca?
 13. Nie porównuj się z innymi ludźmi. Twoje życie jest niepowtarzalne; to indywidualna podróż duchowa, w której u każdego człowieka chodzi o coś innego. Nie musisz mieć tego, co inni. To naprawdę smutne, kiedy ktoś jest przepełniony zazdrością. Masz wszystko, czego potrzebujesz do wytyczania własnego szlaku.
 14. Możesz być tym, kim chcesz być – już w tej chwili, bez względu na to, jak wygląda twoja obecna sytuacja. Wielu ludziom wydaje się, że życie musi się radykalnie zmienić, żeby mogli być osobą, jaką chcą być. Prawda jest taka, że można być „wymarzonym sobą” w dowolnym momencie.
 15. Śmiej się – dużo i często. Życie jest o wiele bardziej zabawne, niż sądzisz – więc nie traktuj siebie zbyt poważnie.

Nie sądzę, żeby szczęście polegało na posiadaniu rzeczy materialnych. One są przecież przemijające. Nie są stałą w życiu żadnego człowieka. Twoje szczęście zależy od tego, w jaki sposób myślisz o sobie i swoim życiu. Czy umiesz cieszyć się prostymi przyjemnościami? Radować się, nawet jeśli nie wszystko ci się udaje? Musisz uświadomić sobie, że jest tylko jedna osoba odpowiedzialna za twoje szczęście: ty sam. Wszystko zależy od ciebie.


Kategorie: Szczęście

Autor: Wojciech "Abaren" Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: natychmiastowe szczęście, szczęście tu i teraz, jak być szczęśliwym już teraz, szczęście jest tu i teraz, szczęście jest tak bardzo blisko, szczęście natychmiast, jak znaleźć drogę do szczęścia, jak osiągnąć szczęście natychmiast, natychmiast szczęście.